אודיה רש – הנערה הישראלית לשעבר שמצליחה בהוליווד/שני ליטמן

היא רק בת 16, אבל הקריירה ההוליוודית של הישראלית לשעבר, אודיה רש, כבר פורחת. בהפסקת הצילומים לסרט “המעניק”, שבו היא מגלמת את התפקיד הראשי לצד מריל סטריפ וג’ף ברידג’ס, היא מספרת מהם שלושת הדברים שהיא לא מוכנה לעשות

יש שלושה דברים שאודיה רש לא מוכנה לעשות: תפקידים בסרטי פעולה שמבוססים רק על להטוטים פיזיים, תפקידי לוליטות פתייניות ותפקידים קבועים בסדרות טלוויזיה שיסגרו לה את היומן לשבע שנים. רש, רק בת 16, כבר יודעת לנווט היטב את הקריירה המלבלבת שלה בהוליווד, באסרטיביות ורצינות שמפתיעות אפילו את ההורים שלה. בישראל רגילים לעשות עניין מבר רפאלי ומגל גדות, אבל יש סיכוי לא רע שרש תהדוף אותן בקרוב מאוד ממשבצת הישראלית המצליחה ביותר בהוליווד, ובלי שזה יעבור דרך פוזות מרטיטות בבגדי ים.

טוב נו, ישראלית לשעבר. רש נולדה בחיפה, שלישית אחרי שני בנים. אחריה נולדו עוד שני זוגות תאומים, כך שהיא מתהדרת בלא פחות משישה אחים. כשהיתה בת תשע הצטרפה לאביה, יועץ אבטחה שעסקיו הובילו אותו לאלבמה, ארה”ב, ומאז מתגוררת המשפחה בארצות הברית. מפני שהקריירה חייבה אותה לאנגלית מושלמת עם מבטא של ילדה אמריקאית, היא עבדה על זה קשה וכיום רש כבר שולטת טוב יותר באנגלית מאשר בעברית, במיוחד כשמדובר בראיונות עיתונאיים. גם התשובות שלה הן הוליוודיות במובהק, מהוקצעות וחיוביות, כיאה למי שחושבת היטב על ההשלכות המקצועיות שיכולות להיות לכל מלה שתוציא מהפה.

Slider

אודיה רשצילום: באדיבות שלמה רש

רש נמצאת בימים אלה בדרום אפריקה, בקייפטאון, שם היא מצטלמת כבר שלושה חודשים לסרט “המעניק”, בבימויו של פיליפ נויס. היא מגלמת את פיונה, התפקיד הנשי הראשי, ולצדה בתפקידי משנה מופיעים מריל סטריפ, קייטי הולמס, ג’ף ברידג’ס וטיילור סוויפט. הסרט, המבוסס על ספרה של לויס לורי, עוסק בחברה אוטופית לכאורה שבה רגשותיהם של האנשים נשלטים. הם לא רואים צבעים, הם אינם סובלים או בוחרים, משום שאינם מרגישים דבר, במטרה ליצור חברה חסרת מלחמות וכאבים. גיבור הסיפור הוא ג’ונס, ילד שמקבל את תפקיד מחזיק הזיכרון הקולקטיבי של החברה והוא זה שלמעשה לומד על ההנאות והכאבים כפי שהם מתקיימים בעולם האמיתי. כשג’ונס מתחיל לקבל את הזיכרונות הוא מבין את היתרונות הרבים הקיימים בעולם הרגש, ומנסה להשתלט עליו מחדש. פיונה היא חברתו הטובה ביותר של ג’ונס, שיוצאת אתו למסע לעבר העולם האמיתי. את הראיון אנחנו מקיימות בסקייפ, ביום המנוחה השבועי של רש מהצילומים, אותו היא מבלה בעיקר בחדר המלון שלה.

למה בעצם להתחיל קריירה בגיל צעיר כל כך?

“מבחינתי התחלתי מאוחר. אני משחקת כבר מגיל חמש. מפני שיש לי ארבעה אחים קטנים, שני זוגות תאומים עם הפרש של שנה אחת ביניהם, אמא שלי ביקשה שאעזור לה להעסיק אותם. כבר כשהם היו בני שנה ושנתיים הייתי מושיבה אותם על המדרגות בבית כמו באולם תיאטרון, ועשיתי להם הצגות – חיקויים של המורה מבית הספר או דמויות של נסיכות של דיסני. הם צחקו והגיבו יפה. ואז הם קצת גדלו והיינו מתחפשים ביחד ועושים הצגות. תמיד הופעתי וביימתי ועשיתי הצגות בבית הספר, זה משהו שממש אהבתי”.

אחרי שהמשפחה עברה לארה”ב החלה רש לנסות את מזלה בצורה מקצועית, ובגיל 13 קיבלה תפקיד ראשון בסדרת המשטרה הבלתי נגמרת “חוק וסדר”. “בקיץ נסענו לניו יורק והלכנו לסוכנויות שונות. התחלתי בפרסומות ומודעות שלא צריך היה לדבר בהם. ובקיץ שאחר כך חזרתי שוב, והלכנו לסוכנות שאמרה שיש לי מבטא ישראלי. לקחתי מאמן דיאלקט וכעבור כמה מפגשים יכולתי להתחיל להתאמן לבד, ואז חזרתי לסוכנות ושם אמרו לי שאני נשמעת עכשיו כמו אמריקאית. הם התחילו לשלוח אותי לאודישנים ודי מהר קיבלתי תפקידים”.

התפקיד הבא שלה היה ב”תרגיע” של לארי דיוויד, ואחר כך כבר קיבלה תפקיד בסרט “החיים המשונים של טימותי גרין”. רש מתעקשת שהרצון לשחק מגיע רק ממנה, וההורים שלה לא דוחפים אלא רק עוזרים לה להגיע לאן שהיא רוצה. “יש לי המון מוטיבציה”, היא מסבירה, “אני פשוט רוצה את זה מאוד, בעצמי. ההורים שלי רק מביאים אותי לאודישנים ואני עושה את כל השאר. אני אוהבת את זה ולא יכולה לדמיין שלא אעשה את זה. אני מאוד אוהבת להיכנס לדמויות שונות, לחוות דברים. אני פשוט אוהבת להופיע. ואוהבת סרטים. אפשר להגיד שהתחלתי את הקריירה בתיאטרון, אם אפשר לקרוא ככה לסלון שלנו בבית”.

?למדת משחק בצורה מסודרת

“בהתחלה לקחתי שיעורי משחק בניו יורק. ניסיתי לפני כן שיעורי משחק שהיו מיועדים לקבוצת הגיל שלי, אבל הרגשתי שהמורה מדברת אלינו מגבוה כי אנחנו ילדים, או שהיא לא לקחה אותי מספיק ברצינות. אז בסוף התחלתי לקחת שיעורי משחק לפי רמות ולא לפי גיל, וזה היה מצוין בשבילי, עשינו הרבה אימפרוביזציות וסצינות קבוצתיות. אבל עכשיו אני עובדת אז אין לי זמן”.

?את לא חושבת שכשחקנית כדאי היה שתצברי קצת ניסיון חיים

“בהחלט. אני הולכת לבית ספר ציבורי והמשפחה שלי שומרת אותי עם הרגליים על הקרקע. אני צריכה לשטוף כלים כשאני באה הביתה, ואני הולכת לים עם החברים שלי. אני עושה את מה שכל הילדים בגילי .“עושים

ומה לגבי חוויות חיים טעונות יותר, ששחקנים לפעמים משתמשים בהם בסצינות דרמטיות כאובותשתמש בדמיון, או בתחליפים. דברים שהם דומים, כאבים דומים, אבל לא חייבים להיות זהים, שהרי אי אפשר לחיות בדיוק את אותם חיים כמו הדמויות. אני גדלה במשפחה נורמלית וההורים שלי חיים יחד, אז אני משתמשת בדמיון ובדברים שקרו לי בחיים ויכולים לעזור לי להיזכר בתחושות דומות לאלה שנדרשות בשביל התפקיד”/

?אם היית נשארת בישראל, היית נהפכת לכוכבת לדעתך

“כנראה הייתי עושה בבית הספר תיאטרון, וממשיכה משם לטלוויזיה ולקולנוע הישראלי. כי זה ממש מה שאני רוצה. התחלתי לפני שידעתי מה זה הוליווד או השטיח האדום, לפני שידעתי בכלל מה זה קולנוע. אני עושה את זה כי אני אוהבת את זה וכי רציתי לשחק. לא משנה לי איפה”.

את מאוד יפה, אני מניחה שזה עוזר לך לקבל תפקידים.

רש מודה בנימוס ומחייכת חיוך מבויש. “הרבה אנשים אומרים לי שבעתיד זה ממש יעזור לי, איך שאני נראית. אבל דווקא לתפקידים של ילדות, זה לא תמיד עוזר. המראה שלי לא כל כך שגרתי והרבה פעמים אני לא מתאימה לתפקידים מסוימים, כמו למשל אם מחפשים ילדה שתהיה חלק ממשפחה. יש לי מראה אינדי. אני יכולה לשחק ילדות שנראות מעט מוזר, בינתיים. כרגע אני לא נראית כמו הילדה האמריקאית מהדלת ממול, וכשאני עושה סרטים אמריקאים, לפעמים זה מכשול”.

?התפקיד הנוכחי שלך הוא בסרט עתידני. המראה הייחודי, כמו שאת קוראת לו, עזר לך לקבל את התפקיד

“אני לא חושבת שנבחרתי בגלל המראה שלי. הם בחנו המון נערות מכל העולם, וחלקן היו דומות לי. ובסוף ההחלטה נפלה על מי שתצליח לעשות את התפקיד טוב מספיק. הם ניסו למצוא מישהי צעירה אבל שתוכל להתמודד עם התפקיד הזה, שהוא מורכב”.

נצמדת למשפחה

שלמה רש, אביה של אודיה, יושב בחדר לכל אורך הראיון. למעשה, מאז שבתו החלה את הקריירה הלא שגרתית שלה, הוא מלווה אותה כמעט תמיד לצילומים, גם מפני שהחוק האמריקאי מחייב נוכחות של הורה על הסט כשמדובר בשחקנים בני פחות מ-18. המעבר מחיפה להוליווד בתוך כמה שנים משעשע אותו, אבל נראה שהוא בסך הכל נהנה מההרפתקאות שהבת שלו מזמנת לו, במיוחד עכשיו, כשהשחקן ג’ף ברידג’ס נהפך לחבר טוב בעקבות הצילומים באפריקה. בגלל הקריירה של אודיה עברה כל המשפחה לגור בלוס אנג’לס, ועבודתו של האב מתבצעת בעיקר מהמחשב, כשהוא יושב וממתין לאודיה בין קאט לקאט.

“אנחנו בני מזל שזירת הקולנוע היא לוס אנג’לס כי בתי הספר הציבוריים לילדים מעולים ומזג האוויר נפלא”, הוא מסביר. “זה לא שנאלצנו לגור באיזה חור ולסבול. הבנים הקטנים פורחים”.

Untitled-3

לכתבה המלאה הקישו

Leave a Comment