אופק מדיני הלכה למעשה מאת הודא אבו-חמיד, סוציולוגית ופעילה חברתית

“לגבי עזה, יש קונצנזוס בציבור. אין ויכוח גבולות ויש הזדמנות אסטרטגית של פירוז תמורת נמל ושדה תעופה, עם הבריתות האזוריות שנפתחו בפנינו”.

השתתפתי בכנס מעניין באוניברסיטת ת”א, ביום רביעי 3.9, בכותרת “אופק מדיני הלכה למעשה”, ביוזמת השדולה בכנסת לשיתוף-פעולה אזורי, בראשות ח”כ ניצן הורוביץ. היו כמה התבטאויות מעניינות בכנס שאני מבקשת לחלוק אתכם, במיוחד לקראת סיום הפסקת האש עם החמס בעזה (בעוד פחות משבועיים, ב-28.9.14).

עורך-דין ויסגלס, ראש לשכתו לשעבר של שרון ומקורבו של אולמרט, התחיל מההיסטוריה: “מתווה אולמרט מוסכם על בכירי הרשות הפלסטינית. …ההסכמים לא הגיעו לידי מימוש מסיבות פוליטיות פנים-ישראליות. אבו-מאזן ופיאד טיפלו בטרור החמאסי בגדה בצורה רחבה ומשמעותית הרבה יותר מישראל”. ויסגלס הוסיף שהעברת המידע הזה בצורה יעילה לציבור יכולה להוביל לחילופי שלטון בישראל.

Slider

המזרחן פרופ’ אלי פודה התמקד בעזה: “‘צוק איתן’ הוביל לשינוי בדעת הקהל הישראלית. הציבור בישראל ראה את אבו-מאזן מוכיח עצמו כפרטנר. האיומים המתפתחים באזור צריכים לקרב את ישראל למדינות בעלות אינטרסים משותפים לה, ומהבחינה הזו היוזמה האזורית היא מפתח לעתיד ישראל באזור. גם נתניהו, שפעם טען שהיוזמה הסעודית תוביל לסופו של העם היהודי, היום מבין שהדבר שונה”.

ד”ר נמרוד גורן, יו”ר מכון מתווים (שכותב כאן במגזין), הוסיף: “ישראל צריכה לשנות את מדיניותה כלפי ממשלת האחדות הפלסטינית ולהסכים לנהל משא-ומתן עמה, וישראל צריכה להיענות בחיוב לתמריצים האזוריים לשלום שמהם היא התעלמה עד כה – ‘יוזמת השלום הערבית’ והצעת האיחוד האירופי לשדרוג חסר תקדים ביחסים עם ישראל. ללא התקדמות בתהליך השלום, מעמד ישראל באזור ובעולם יוסיף להיחלש”.
תא”ל במיל’ גדי זוהר, נשיא המועצה לשלום וביטחון, המשיך: “לא יהיה שיתוף פעולה אזורי בלי הנושא הפלסטיני. על השמאל להציג פתרונות אמתיים לסוגיות הביטחון, ויש פתרונות כאלו”.

מיכאל מנקין, מנכ”ל מרכז מולד, פסק: “צוק איתן היה כישלון אסטרטגי ידוע מראש, והוכיח שוב את קריסת קונספציית ‘ניהול הסכסוך’ של נתניהו, שמאמין כי לא ניתן לפתור את הסכסוך אבל ניתן ‘לנהל’ אותו על אש קטנה לאורך שנים. דווקא בגלל שהקונספציה של ראש הממשלה קרסה, על השמאל להציע קונספציה חלופית שתתמודד עם הפחדים והתקוות של הציבור הישראלי”.

גם הח”כים הנוכחים התבטאו, כמובן. יו”ר שדולת הח”כים, ח”כ ניצן הורוביץ (מרצ), אמר: “נתניהו יודע היטב שיש הזדמנות בלתי-חוזרת למהלך מדיני גדול במזרח התיכון יחד עם כל הגורמים המתונים, אך הוא אינו רוצה בו ועושה הכול כדי להכשילו, לצורך הישרדותו הפוליטית. …ישראל צריכה להכיר ביוזמת השלום האזורית ולהצטרף לכוחות המתונים. …נתניהו מתעקש בקנאות לשמר סטטוס קוו שאינו קיים עוד ומדרדר אותנו לעבר הסיכונים. לכן גלישה לסבב אלימות נוסף – בעזה ובשטחים – היא רק שאלה של זמן, וזמן קצר”.

גם ח”כ עמר בר-לב (העבודה) התייחס לעזה: “יש שאלה האם ההזדמנות עכשיו היא הסכם כולל או הסדר לגבי עזה עם אבו מאזן. לגבי עזה, יש קונצנזוס בציבור הישראלי. אין ויכוח גבולות ויש כאן הזדמנות אסטרטגית של פירוז ופירוק תמורת נמל ימי ושדה תעופה. ולשם צריך ללכת כעת עם כל הבריתות האזוריות שנפתחו בפנינו”.

לידי בקהל ישבו כמה מתושבי הנגב המערבי. הם בטוחים שהקיפאון הישראלי והפלסטיני יחזירו בקרוב על ראשיהם את הטילים. אני שומעת עכשיו שהם מתארגנים להפגנות, בשדרות ומול בית ראש הממשלה בירושלים. למענם ולמען כולנו – צריך לעזור בלחץ!

Leave a Comment