אין זהב, ואין רכבת: החיפוש אחר האוצר הסתיים בכישלון מאת ניסן צור, פולין

לאחר שבוע של חפירות הודיעו צמד מחפשי האוצרות הפולנים כי רכבת הזהב הנאצית לא נמצאה באתר בו חפרו. אבל היה מי שהרוויח מהזהב שלא נמצא: העיר וולבז’יך, הסמוכה לאתר החפירות, קיבלה פרסום בהיקף של 200 מיליון דולר

שבוע לאחר שהחלו עבודות החפירה בעיר וולבז’יך במערב פולין, הודיעו צמד ציידי האוצרות שטענו כי מצאו את הרכבת המיתולוגית כי הם מפסיקים את העבודות לאחר שהרכבת לא נמצאה במקום. דובר מטעמם אישר כי החפירות לא חשפו גם את המערה או פסי הרכבת שלטענת צמיד ציידי האוצרות היו במקום, אבל טען כי “הם לא מתייאישם וינסו לחפור שוב בחודש הבא בעזרת כלי חפירה כבדים יותר”.

הזהב הנאצי על רכבת הזהב

לפני כשנה הודיעו פיוטר קופר ואנדריאס ריכטר, צמד ציידי אוצרות שחיפשו אחר “רכבת הזהב הנאצית” כי הצליחו לחשוף את הרכבת במערה עמוקה באזור הררי סמוך לעיר וולבז’יך. הם הציגו צילומי רדאר תת קרקעי משוכלל וטענו כי יש בידיהם הוכחות כי הרכבת המיתולוגית הוסתרה במקום. גם פוליטיקאים שונים ובהם סגן שר התרבות הפולני דאש הוסיפו להתרגשות כאשר טענו כי “99 אחוזים שרכבת הזהב הנאצית אכן נמצאה”.

על פי השמועות שנפוצו מאז סיום מלחמת העולם השנייה, נעלמה במערב פולין רכבת שעליה העמיסו הנאצים 300 טון של זהב וחפצי ערך יקרים שבזזו מיהודים במחנות ההשמדה. הרכבת נעלמה זמן קצר לאחר שיצאה מהעיר וורוצלאב במערב פולין ומאז ניסו מאות ציידי אוצרות וסקרנים למצוא אותה. על פי החוק הפולני מי שהיה מצליח לחשוף את הרכבת היה זוכה בעשרה אחוזים משווי האוצר שעליה, בעוד 90 האחוזים הנותרים היו מועברים לרשות קופת המדינה הפולנית.

gold-train  המנהרה בה נמצאת לכאורה רכבת הזהב הנאצית צילום: איי.אף.פי

זמן קצר לאחר ההודעה הדרמטית של צמד ציידי האוצרות נסגר האזור על ידי צבא פולין במטרה למנוע מסקרנים וציידי אוצרות נוספים להגיע למקום בנסיון לחשוף בעצמם את הרכבת. בשבוע שעבר, לאחר שהתקבלו כל האישורים מהרשויות בפולניות, החל צוות של 35 חופרים בעבודות החפירה במקום כאשר דובר מטעם ציידי האוצרות הודיע כי “בתוך יומיים נדע האם הרכבת אכן נמצאת במקום”.

אלא ששבוע לאחר מכן התברר כי הרכבת תמשיך לעורר את סקרנותם של רבים, מאחר

והיא לא נמצאה במקום בו טענו צמד ציידי האוצרות. “למרה הצער, החפירה לא חשפה שום רכבת, שום מערה ושום פסי רכבת במיקום בו חשבנו שהם יהיו” אמר דובר ציידי האוצרות אנדז’יי גאיק. עם זאת הוא הוסיף כי “התקווה מתה אחרונה. קופר וריכטר מואכזבים אבל לא מיואשים. הם ינסו להמשיך את עבודות החפירה בספטמבר בעזרת כלי חפירה כבדים יותר מאשר דחפורים על מנת לחשוף את המערה שלטענתם נמצאת במקום”. עדיין לא ברור האם הרשויות הפולניות ייאפשרו לצמד ציידי האוצרות להמשיך בעבודות החפירה בחודש הבא לאור חוסר הממצאים מהחפירות האחרונות.

gold-train-1-

רכבת הזהב הנאצית באוסטריה, בזמן מלחמת העולם השנייה מתוך אתר האינטרנט של סם דובין

הכשלון לחשוף את הרכבת הביאה לביקורת ציבורית קשה. עלות החפירות הסתכמה ב 140 אלף זלוטי (36 אלף דולר) ורבים דורשים כעת מצמד צידיי האוצרות להחזיר את הכסף לקופת המדינה, למרות שציידי האוצרות טוענים כי מרבית העובדים שהשתתפו בעבודות החפירה עשו זאת בהתנדבות, ואילו כלי החפירה נתרמו על ידי חברות בנייה. רבים גם טוענים כי מדובר בקונספירציה של צמד צידיי האוצרות, שביקשו בסך הכל לקבל פרסום ללא תשלום.

אולם היה מי שהרוויח מהסיפור, בזהב פרסומי: רשויות העיר וולבז’יך, שסיפרו כי התיירות באזור עלתה בעשרות אחוזים מאז הפרסום על חשיפת הרכבת כביכול. “התיירות בוולבז’יך עלתה ב 44 אחוזים. הפרסום שקיבלה העיר בתקשורת העולמית שווה בערך 200 מיליון דולר. רק לשם השוואה, תקציב הפרסום שנתי שלנו עומד על 380 אלף דולר בלבד. גם אם ציידי האוצרות לא מצאו אותה, עבורנו ‘רכבת הזהב’ כבר הגיעה” אמר דובר עיריית וולבז’יך ארקדיוש גרודז’יין.

 

Leave a Comment