אי השוויון בהכנסות – הגבוה ביותר בהיסטוריה של ארה”ב

saleries

שנת 2015 הייתה שנה שבה האמריקאי הממוצע הרוויח קצת יותר ממה שהרוויח בשנה שקדמה לה. יחד עם העובדה הזאת מתברר שבשנת 2015, גדל הפער בהכנסות בין העשירונים העליונים לתחתונים לשיעור חסר תקדים בהיסטוריה של אמריקה. העניים אולי לא נעשו עניים יותר, אבל העשירים התעשרו מאוד מאוד.

הכלכלן עמנואל סאייז העוקב אחר הנושא ומדווח על פערי ההכנסות מדי שנה כבר 27 שנים, מדווח לנו שבשנת 2015 עלה השכר הפנוי של 99% מהאוכלוסייה ב 3.9% בממוצע ביחס לשכר בשנת 2014, וזאת בניקוי האינפלציה. זאת היא העלייה הגבוהה ביותר ב 17 השנים האחרונות.

ההכנסה הממוצעת נטו של האחוזון העליון לעומת זאת, עלתה ב 7.7%, מה שמהווה שיא של כל הזמנים.

בעוד השנתיים האחרונות מצביעות בבירור שמרבית האמריקאים נהנים משיפור בהכנסות, הנתונים האובייקטיבים מספרים שההתאוששות מהמשבר הכלכלי הגדול, עדיין נמשכת. במהלך המשבר, סבלה 99% מהאוכלוסייה מנפילה של 11.6% בהכנסותיה. עד שנת 2015, הנתונים מראים התאוששות של 7.6%. כדי לחזור לרמת ההכנסה ערב המשבר בשנת 2007, יש צורך בעלייה נוספת של 4% בהכנסות הציבור.

העשירים לעומת זאת נהנים משגשוג חסר תקדים. סך כל העלייה בהכנסות העשירון העליון משנת 2009 ועד 2015 הגיעה ל 37%. במילים אחרות, 1% של האמריקאים נהנו מ למעלה מ 52% מסך כל העלייה בהכנסות בתקופה המדוברת. כל היתר נאלצו להסתפק ב 48% הנותרים.

חוסר השוויון בהכנסות באמריקה נמצא כיום ברמה הגבוהה ביותר מעולם. אמנם, המידע המתועד שנמצא ברשות החוקרים מתחיל רק בתחילת המאה הקודמת, אבל החוקרים פטר לינדרט ו ג’פרי וויליאמסון, השתמשו בדוחו”ת מס, מאזני בנקים, ומסמכים היסטוריים אחרים כדי לבדוק את פערי ההכנסות בתקופה שלפני שהוחל הרישום המסודר. החוקרים הצליחו לשחזר את ההיסטוריה הרלוונטית עד לפני תחילת התקופה הקולוניאלית, שבה היו פערי ההכנסות נמוכים מאלה שהיו מקובלים באירופה.

הסיבה העיקרית ובעצם היחידה לפערי ההכנסות כיום, נובעת בעצם משינויים בגובה המיסים. מאז סוף שנות התשעים של המאה ה 20, נהנה האחוזון העליון מהחזר חסר תקדים על השקעותיו, בגלל ההפחתה הניכרת במס המוטל על ההשקעות האלה. לא שהיה לעשירים רע קודם, לפני שאחוזי המס שלהם הוקטנו למקסימום של 15%, אבל עכשיו הם כבר לא צוחקים כל הדרך אל הבנק. עכשיו הם כבר בעלי המניות הבכירים שלו.