אם אשכחך: כך ציינו את ט’ באב לפני מאה שנה מאת יורי ילין

הספרייה הלאומית חשפה כרזה לזכר חורבן בתי המקדש לקראת יום האבל שיחל במוצאי שבת • נשלחה ליהודי הגולה לגיוס כספים לבניין הארץ

poster-9th-av

כרזה לזכר חורבן בתי המקדש צילום הספרייה הלאומית

לקראת צום ט’ באב, שיצוין מחר מצאת השבת, חושפת הספרייה הלאומית כרזה לזכר חורבן שני בתי המקדש, שהופקה בירושלים לפני יותר ממאה שנה (ככל הנראה בשנת 1910) ונשלחה לרחבי העולם היהודי כדי לתלות אותה על קירות הבתים, כחלק מהמנהג “זכר לחורבן”.

בספרייה הלאומית ציינו כי מאחורי הכרזה המיוחדת עומד דפוס מונזון הירושלמי, שהפיץ אותה בתשלום בעודו נשען על מרכזיותה של ירושלים ועל רצונם של היהודים בגולה שיהיו להם מזכרות מירושלים, וכן כדי לגייס כספים בחו”ל לטובת בניין ארץ ישראל.

בכרזה הודפס שירו של מנחם מנדל דוליצקי “אם אשכחך”, המוכר בזכות מילותיו הראשונות “ציון תמתי, ציון חמדתי”, ושיר נוסף של אחד ממשוררי תקופת ההשכלה, לצד תמונות של ירושלים, ובהן של הר הבית והר הזיתים, ותמונת קבר רחל.

אוצר אוסף ישראל בספרייה הלאומית, ד”ר חזי עמיאור, תיאר כי “מדובר באיכות הדפסה גבוהה. דפוס מונזון הירושלמי, שהביא את טכנולוגיית הדפוס הליטוגרפי לארץ ישראל, הדפיס גלויות, לוחות שנה וכרזות, שלהם היה ביקוש רב בעולם היהודי, שהיה צמא לדימויים גרפיים מארץ ישראל”.

נוסף על כך ציין ד”ר עמיאור כי “בקרב קהילות יהודיות באותה תקופה ירושלים היתה רק בגדר של כמיהה בלתי ממומשת ומושא לגעגועים ולהערצה. תמונות עיר הקודש וארץ הקודש התקבלו בשמחה וברצון”.

 

Leave a Comment