‘אם ה’ לא יבנה בית’: מברוקלין לווילנה ובחזרה

Vilna-acapela

השבוע התוודעתי לראשונה לחבורת זמר הקרויה ‘קְווֹרוּם’ (Quorum). חבורה של שישה גברים ליטאים מווילנה, ששרים אַ-קַפֵּלָה, וכפי שאפשר

להיווכח מדף הפייסבוק שלהם יש להם רפרטואר נפלא. החבורה נוסדה לפני עשר שנים, וביוני 2015 הם ציינו זאת בקונצרט חגיגי בווילנה.

אומנם הם מווילנה, אבל אין בהם אף יהודי (לדבריהם, רק אחד מהם הוא ‘חצי-יהודי’…), ובכל זאת הנושא היהודי לא זר להם (הנה למשל פרודיה על שיר של הביטלס בנוסח ‘כליזמר’).

אהרן כץ מברוקלין הפנה את תשומת לבי לביצוע נהדר שלהם של שיר ‘חסידי’, שהלחין המוזיקאי (והמיליונר) החרדי שלמה יהודה רכניץ מלוס אנג’לס, על פסוקים מספר תהלים (קכז 1; קכא 4):

אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ, אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר.
הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל.

שיבוש ההגייה הקטן (הם שרים ‘ישמָר’ במקום ‘ישמוֹר’) ממש לא מפריע. הקשיבו וראו איזה ביצוע אדיר, וכמה הניגון היפה ושובה הלב, מדבק ואוחז בך.

לא למותר לציין, שההופעה החגיגית של ‘קוורום’ נערכה בחלל האקוסטי של כנסיית קתרינה הקדושה בווילנה. האתר ‘בחדרי חרדים’, שדיווח על כך, נמנע כמובן מלהזכיר זאת.

ובכל זאת, מה לליטאים הללו ולניגון הזה? מתברר שהוא הגיע אליהם דרך צפייה בסרטון שהועלה ליו-טיוב.

הם צפו בביצוע של ‘מקהלת שירה’ (Shira Choir) בחגיגת בר-מצווה, שנערכה לפני כשנתיים, ונדלקו. ‘מקהלת שירה’ היא מקהלה חסידית מפורסמת בארה”ב, שבסיסה בברוקלין שבניו יורק, וגם היא פועלת כבר כעשור.

הסרטון הזה, מאוקטובר 2013, שאין בו לא יופי ולא הדר, לא פעלולים ולא צהלולים, רק שירה זכה של חבורת חרדים היושבים סביב שולחן עם בקבוקי סודה וקולה ושיירי לחמניות, זכה לצפייה של מעל מיליון ומאתיים אלף צופים!

בין התגובות הרבות לסרטון (מעל אלף) מופיעה גם התגובה הזאת, של אחד מחברי להקת ‘קוורום’, שפונה בהומור לגולשים היהודים:

זהו השיר היהודי הטוב ביותר מאז ומעולם, והביצוע מדליק. לא יכולנו לעמוד בפיתוי ליצור גרסת ‘כיסוי’ של השיר בווילנה, ליטא, עם להקת הא-קפלה שלנו ‘קוורום’. לאחרונה העלינו את הביצוע ליו-טיוב. אנא, אל תחמירו איתנו בשיפוט. בחבורה שלנו יש רק חצי-יהודי, אז המבטא שלנו רחוק ממושלם, והמקצב, אולי, קצת מהיר מדי. מכל מקום, אנחנו מאוד שמחים שיש שיר כל כך יפה וקהל המאזינים הליטאי שלנו מעריך את זה מאוד.

הכתבה פורסמה באתר “עונג שבת” מאת דוד אסף

Leave a Comment