אסתרית בלצן: אשה לבד מול כל הממסד מאת נעם בן זאב

לסדרת הקונצרטים של בלצן, “קלסיקה במימד אישי”, יש יותר מ–7,000 מנויים בשנה ויותר מ–50,000 קוני כרטיסים – כל זאת ללא מנגנונים גדולים, משרדים ואולמי חזרות. השנה היא פותחת את העונה ה–25 של

הסדרה, בקונצ’רטו “הקיסר” של בטהובן. העונה הבאה – סדרת סקירות

Esterit-1

אסתרית בלצן דודו בכרש

תזמורות סימפוניות יכולות לקנא באסתרית בלצן: לסדרה שלה ״קלסיקה במימד אישי״, בלי מנגנונים גדולים, בלי משרדים ואולמי חזרות, בלי עשרות כלי נגינה אלא פסנתר אחד, יש ב-55 הקונצרטים השנתיים יותר מ-7,000 מנויים בעונה, לפי עדותה, ובסך הכול יותר מ-50 אלף קוני כרטיסים. כמה תזמורות חוץ מהפילהרמונית הישראלית יכולות להתהדר במספר כזה? אולי אם מצרפים שתיים או שלוש ביחד. ולמען האמת: אפילו יותר. השילוב של נגינה, סיפור על המוזיקה, שיתוף מוזיקאים אורחים, וזאת בדרכה המיוחדת, גורם לתופעה בה אנשים, זה 25 שנה – השנה זו ״העונה הקיסרית״, כפי שהיא קוראת לה, העונה ה-25 שנפתחת בקונצ׳רטו ״הקיסר״ של בטהובן – צובאים בהמוניהם על דלתותיה של בלצן, וממלאים שמונה פעמים בזו אחר זו את אולם רקנאטי במוזיאון תל אביב בכל קונצרט, ופעמיים את אולם רפפורט בחיפה, וגם את אולם הנרי קראון בירושלים.

מי שרוצה לטעום משהו מתכניותיה של בלצן ומדרכה למסור את המוזיקה יכול לבחור בשלל אפשרויות, והבולטת בהן היא שידורי הקונצרטים שלה ברדיו, בקול המוזיקה: ״במשך שנים טרחתי להקליט ביוזמתי את הקונצרטים – משום שרק אני יודעת כמה עבודה הושקעה בהם, ואחרי שהבנתי שמה שלא אעשה בעצמי, לא ייעשה בכלל״, היא מסבירה; ועתה, אחרי שנים של התנגדות, לטענתה מצד עורכי תחנת קול המוזיקה, אושר לה לבסוף להעלות את ההקלטות בשידורים, ומאז אוגוסט לפני שלוש שנים היא באוויר: ״בימים אלה התבשרתי על ידי מנהל התחנה, שמעון אלקבץ, שהתוכניות הם במקום הראשון בשיאי ההאזנה של רשות השידור, כולל מספר שיא של הורדות מהאינטרנט״, היא אומרת.

Esterit-2

אסתרית בלצן ותזמורת הקאמרטה בפתיחת העונה של “קלסיקה במימד אישי”, 2013מוטי מילרוד

אפשרות נוספת להציץ בעבודתה היא בסרטון היוטיוב הקצרצר בו היא מסבירה את מקור יצירתו של המלחין האמריקאי ג׳ורג׳ גרשווין. מבט על מספר הצפיות בסרטון מביא להרמת גבות: 343,060. כל כך הרבה? הסרט היה אחד מאינספור סרטונים אלמונים ביוטיוב, עד שאחד הצופים האשים אותה בסגנון פוגעני וגזעני בדבריה, האשמת שווא כך מסתבר; אבל השערורייה שהתחוללה בעקבות זאת עוררה סקרנות, הזניקה לשיא את מספר הצופים, ואיתו התחילו לזרום הזמנות מחו״ל: ״קריירה בינלאומית ללא אמרגן, ללא יחצן, ללא איש שיווק וללא תמיכה מוסדית״, היא מעידה.

ובכל זאת כוחה של בלצן הוא בקונצרט המוסבר החי, והראשון בעונה הבאה שלה סובב סביב בטהובן, בטהובן ההירואי, כדבריה, ובמרכזו הקונצ׳רטו לפסנתר מספר 5 (״הקיסר״). לצורך נגינתו, והדגמת מבנהו בצד הנסיבות ההיסטוריות והאישיות שהובילו להלחנתו, כדרכה, הזמינה בלצן תזמורת שלמה: הסינפונייטה באר שבע בניצוח דורון סלומון, שגם תוסיף יצירה של בטהובן: הסימפוניה השביעית.

מוריס ראוול והמוצא המעורב שלו: שוויצרי, צרפתי, באסקי – זה הנושא של הקונצרט השני, ובהתאם התכנית תכלול מיצירתו לפסנתר, וגם שנסונים צרפתים ושירי תיאטרון ספרדיים. הילה באג׳יו ועמנואל חנון יתארחו. הקונצרט השלישי מוקדש לחמישיית הפסנתר של שומאן, היצירה שהיא כנראה הפופולרית ביותר ברפרטואר הקאמרי, וקשורה לסיפור חייו הטראגי של שומאן ואהבתו לקלרה, לימים אשתו – חומר גלם היסטורי־מוזיקלי־אנושי שתפור על אסתרית בלצן והסבריה. קשתנים חברי הפילהרמונית מצטרפים אליה כאן; ושני הקונצרטים האחרונים יהיו משפחתיים: ברביעי היא תארח את בנה, הכנר איתמר זורמן, זוכה תחרויות בינלאומיות, לנגינה משותפת של פנטזיה מאת שוברט וקטעי סולו וירטואוזיים; ובחמישי יופיעו על הבמה עוד אם ובנה: אריאל הורוביץ, בנה של נעמי שמר, שמעלה ערב משיריה. למפגש זה מצטרף עוד בן משפחה: בעלה של בלצן, המלחין והמחנך פרופ׳ משה זורמן.

בזאת לא מסתכמת פעולתה של בלצן: יחד עם זורמן היא ממשיכה, זו השנה ה-20, ללמד את הקהל הרחב מוזיקה במכללה המוזיקלית הפרטית שהקימה, ״הקתדרה למוזיקה״ במרכז עינב בתל אביב, וכן מחכה לה שנה עמוסה עם פרויקט ״התקווה״ שלה, שהתחיל כספר אודות ההמנון הלאומי והוכרז על ידי משרד החינוך כספר לימוד, התפתח לקונצרט־מפגש חי כמופע יחיד שהועלה כבר יותר מ-300 פעם והבקיע הן לשורות הצבא והן לחו״ל, ועתה צומח עוד יותר ופונה כספר בארבע שפות לזירה הבינלאומית. ״כשאני מסתכלת על מה שכתבתי אני נוכחת שוב ושוב בקארמה שלי – לעשות הכל לבד, בדרך שלי״, אומרת בלצן, ״והרבה פעמים כנגד כל הסיכויים. אשה אחת לבד מול כל הממסד״.

Esterit-3

אסתרית בלצןדניאל בר און

הכתבה פורסמה לראשונה באתר הארץ ב 9-16-2015