ביג אין דנמרק: הכוכב הישראלי שמאחורי אבסלון מאת רוני דורי

 

הצייר הדני־היהודי Tal R הוא אחד השמות החמים בשוק האמנות הבינלאומי כבר שני עשורים. בדנמרק הוא כוכב של ממש, בפרט מאז הזמין ממנו ידידו פרדריק נסיך דנמרק ציור קיר לחדר הישיבות שלו

הצייר הדני־היהודי Tal R, שהיה שותף לעיצוב המרכז הקהילתי אבסלון, הוא אחד השמות החמים בשוק האמנות הבינלאומי כבר שני עשורים. הוא זוכה לביקורות מחמיאות ב”ניו יורק טיימס”, מיוצג על ידי גלריות יוקרתיות בארצות הברית ובאירופה (Cheim & Read בניו יורק, ויקטוריה מירו בלונדון), מעלה תערוכות בכל קצוות העולם בקצב מסחרר ומוכר עבודות במאות אלפי דולרים. בדנמרק הוא כוכב של ממש, בפרט מאז הזמין ממנו ידידו פרדריק נסיך דנמרק ציור קיר לחדר הישיבות שלו.

טל ר. עבודותיו נמכרו במאות אלפי דולרים, בין היתר לנסיך דנמרק צילום: תומי הרפז

 

עם לידתו בתל אביב קיבל את השם טל שלמה רוזנצוויג. הוא בן לניצול שואה ממוצא צ’כי ולאם דנית, וכשהיה בן שלושה חודשים עזבה המשפחה לקופנהגן, שבה הוא גר עד היום עם אשתו ושני ילדיהם. בחו”ל מכנים אותו “האמן הדני־הישראלי”. “הם חושבים שזה אקזוטי, בעיקר בגרמניה, שם זה עדיין ‘אישו'”, סיפר בעבר ל”מוסף כלכליסט”, ואילו הוא עצמו בכלל מרגיש תייר: “תמיד הרגשתי מיקס של הכל… וכילד תמיד הרגשתי דחוי”. עירוב הזהויות הזה הוא מוטיב מרכזי בציוריו, לצד הרהור רפלקסיבי בתולדות האמנות.

 

“כילד הייתי אובססיבי עם כלי נשק”, סיפר אז. “היינו מגיעים לישראל לבקר אצל הדודים והסבים… ותמיד היתה לי שאלה אחת: ‘יש לך אקדח?’. לדוד שלי בעפולה היה רובה מתחת למיטה. הם היו נותנים לי את הרובה והייתי יושב איתו בשקט במשך שעות… החלום הכי גדול שלי אז היה להיות חייל בצבא”.

 

Leave a Comment