ביהמ”ש העליון בצרפת: האיסור על לבישת בורקיני אינו חוקתי

הערכאה הגבוהה ביותר של הרפובליקה ביטלה את האיסור על לבישת כיסוי הגוף המוסלמי. הסוגיה גרמה למחלוקת נרחבת במדינה ומחוצה לה

בית המשפט העליון של צרפת, הערכאה הגבוהה ביותר של הרפובליקה, קבע היום (שישי) כי האיסור על לבישת בגד הים בורקיני אינו חוקתי.

burehbh-in-france

בורקיני. האיסור – אינו חוקתי צילום: AFP

בית המשפט התייחס לעתירה שהוגשה על-ידי הליגה לזכויות אדם, שביקשה לבטל את האיסור בעיירה וילנואב לובה ליד ניס. אך בפועל ההחלטה קובעת תקדים ל-30 עיירות, רובן בריביירה הצרפתית, שאוסרות על נשים ללבוש את כיסוי הגוף המוסלמי. הסוגיה גרמה למחלוקת נרחבת במדינה ומחוצה לה.

הליגה הצרפתית לזכויות אדם והאגודה נגד איסלאמובפוביה טוענות כי האיסורים נגד לבישת הבורקיני אלה פוגעים בחירויות הביטוי, הדת הלבוש והתנועה. רק שלשום תועדו שוטרים בצרפת כשהם מאלצים אישה שלובשת בורקיני בחוף הים של ניס להסיר חלק מימנו, על רקע האיסור ללבוש בגדי ים מסוג זה בעיר. ככלל, מדינות רבות החלו באחרונה להביע ביקורת חריפה בעניין ואף לבחון הטלת הגבלות על לבוש מוסלמי לנשים, בהן אוסטריה וגרמניה.

מי שלא מחכה לבית המשפט העליון הוא ניקולא סרקוזי, נשיא צרפת לשעבר, שהכריז לפני ימים ספורים על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות. אתמול אמר כי הוא בעד איסור גורף על לבישת הבורקיני בכל רחבי צרפת והזהיר כי קהילות המהגרים עשויות לפגוע בזהות הצרפתית. “לא אתן לבורקיני לכפות את עצמו על החופים הצרפתיים ועל בריכות השחייה”, אמר בעצרת בחירות בשאטורנאר, “חייבים לחוקק חוק שיאסור עליו בכל רחבי הרפובליקה”. הוא גם הבהיר כי על כל המיעוטים והמהגרים לשלוט בשפה הצרפתית ושאין לאפשר זמני רחצה נפרדים לנשים וגברים בבריכות הציבוריות.