בעירום מלא על הבמה מאת מאיה כהן

 

הקברט הצרפתי המפורסם “קרייזי הורס” מגיע לארץ בפברואר • כתבתנו נשלחה לפאריס לראות את הרקדניות, ושאלה שאלות קשות

קרייזי הורס”

נתחיל עם הפיל שבחדר. כן, הרקדניות ערומות. אבל לא, זה לא מופע סטריפטיז. והן, הרקדניות, מתעקשות שלא מדובר כלל בניצול אלא בהעצמה נשית, ושכל רקדנית שהגיעה ללהקה של הקברט הצרפתי המפורסם “קרייזי הורס” – נלחמה כדי להגיע לשם. 

המופע של הקברט, “Forever Crazy”, יגיע לישראל לשורה של מופעים ב־18-6 בפברואר במועדון רדינג3 בנמל תל אביב. קרייזי הורס הוקם ב־1951 והוא שנוי במחלוקת מכיוון שרקדניותיו, נשים בלבד, מופיעות בעירום מוחלט על הבמה, למעט משולש זעיר שמכסה את האזור המוצנע. אבל פגישה עם הרקדניות מאחורי הקלעים של הקברט בפאריס מעלה כי הן לא רואות שום בעיה עם עניין העירום, להפך. 

“זו בחירה שאנחנו עושות, וזו בחירה שמעצימה אותי”, אומרת גלוריה די פארמה מאיטליה, שרוקדת כבר חמש שנים בקרייזי הורס. “אני מרגישה טוב על הבמה, התאורה גורמת לי להרגיש נוח, ואני לא אוהבת אנשים ששופטים אותנו או חושבים שזה ניצול”.

לדברי גמטיק, רקדנית ממוצא צרפתי־אנגלי, “כשאנשים באים לראות את המופע, הם אומרים שהחל מהנאמבר השני או השלישי הם כבר שוכחים שזה מופע בעירום”. 

לא הייתן נבוכות כשעליתן לראשונה על הבמה ערומות?

די פארמה: “זה היה קצת מוזר בהתחלה, כי אני רגילה להופיע עם להקות של מחול מודרני ובלט וזו היתה הפעם הראשונה שבה התפשטתי על הבמה, אבל אני יודעת שהקהל לא באמת רואה משהו, אז זה מרגיע”.

גמטיק: “מוזר זו המילה הנכונה (צוחקת), אבל די מהר שוכחים מזה”.

המנהלת האמנותית של קרייזי הורס היא אנדריי דייסנברג, והיא עושה את התפקיד הזה כבר 11 שנה. לשם הגיעה מניהול סירק דה סוליי. 

“הגעתי כדי לחדש ולרענן את הקברט”, היא מספרת. “האתגר הגדול שלי הוא להישאר נאמנה למורשת הוותיקה של המקום לצד ההתחדשות. אני מאוד שמחה שאנחנו מגיעים לתל אביב, שמענו הרבה דברים טובים על המקום”.

בתור אישה את לא מרגישה שזה מופע שמחפיץ נשים? יש ללהקה דרישות קפדניות של מבנה גוף, כולל גובה, אורך רגליים ואפילו סימטרייה מדויקת בחזה.

“זו שאלה טובה מאוד. אנחנו מקפידים על מבנה גוף דומה כי כשהמסך עולה הרעיון הוא שהרקדניות ייראו כמעט זהות. זה חלק מהמופע, שיש בו דגש רב על אסתטיקה. לגבי העובדה שאנחנו משתמשים בגוף הנשי – זו בעיניי העצמה נשית אדירה. אנחנו משתמשים בגוף הנשי כדי להנכיח נשיות. הנשים האלה עולות ערומות על הבמה משום שהן מחליטות לעשות את זה. לא משום שגברים אמרו להן”. 

האם מופע בעירום מלא יכול להצליח בישראל השמרנית? בהפקת המופע משוכנעים שלא תהיה עם זה שום בעיה. “אנחנו מאמינים בפלורליזם ובחופש הביטוי באמנות”, נמסר מההפקה. “המופע הוא מהמובילים בתחומו בעולם, מעורבים בו מעצבי על, ובהם ז’אן פול גוטייה, ומובילי תרבות רבים. אנו מאמינים שיש למופע מסוג זה מקום בפסיפס התרבותי שמוצג בישראל”.

 

Leave a Comment