ברוכים השבים לסטאלינגרד

ברוכים השבים לסטאלינגרד

לקראת יום השנה ה-70 לניצחון הצבא האדום על הנאצים בקרב ההיסטורי, החליטו בוולגוגרד כי שם העיר יוסב לשם ההיסטורי כמה פעמים בשנה

Slider

העיר הרוסית וולגוגרד תשנה את שמה בקרוב ובאופן זמני לשמה ההיסטורי – סטאלינגרד. חברי מועצת העיר קבעו היום (חמישי) כי השינוי, שמטרתו לפאר את ניצחון הצבא האדום על הנאצים בקרב סטאלינגרד המפורסם, ואת הרודן הסובייטי יוזף סטאלין, יבוצע מדי שנה ב-2 בפברואר – היום הלאומי לניצחון בסטאלינגד – ובכמה מועדים נוספים לאורך השנה.

ב-1961 הוחלף שמה של סטאלינגרד לוולגוגרד כחלק מהתנגדותה של בריה”מ לפולחן האישיות של סטאלין. אלא שהשם סטאלינגרד הוא חלק בלתי נפרד מהקרב ההיסטורי שהתנהל בעיר, הנחשב לאחד העקובים מדם שאירעו בעידן המודרני. כשני מיליון אזרחים וחיילים רוסים וגרמנים נהרגו בקרב שסימן את המפנה במלחמת העולם השנייה. על פי ההחלטה, ב-2 בפברואר ובמועדים הנוספים תשתמש מועצת העיר בשם סטאלינגרד בהודעותיה ומסמכיה הרשמיים.

יוזף סטאלין הוביל את בריה”מ בין שנים 1924-1953 ומורשתו ממשיכה לעורר מחלוקת ברוסיה גם 60 שנה אחרי מותו. ההקומוניסטים רואים בהחלטה כשלב נוסף במסע לטיהור שמו של סטאלין, אך מולם מתייצבות מפלגות ותנועות רבות המותחות ביקורת נוקבת על האדרת שמו של העריץ, שנודע בברוטאליות שלו ובטיהורים המוניים שבהם נרצחו מיליונים.

למאמר המלא הקישו

http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1919837

Leave a Comment