גל גדות היא לא הישראלית הראשונה שמסתערת על הוליווד/אורי קליין

מחיה הררית שגילמה את אסתר ב”בן חור” ועד לאיילת זורר שהופיעה ב”מלאכים ושדים” – היו כבר שחקניות ישראליות שכיכבו בסרט יוקרתי

האדמה רעדה, הרשת סערה והתקשורת המקומית נכנסה לתזזית כשנודע שגל גדות, שניסיונה הקולנועי מסתכם בהופעה בשלושת הסרטים האחרונים בסדרה המצליחה “מהיר ועצבני”, תגלם את דמותה של וונדרוומן ב”באטמן נגד סופרמן”. “זהו התפקיד הגדול והחשוב ביותר שהוענק אי פעם לישראלית בהוליווד”, זעקה התקשורת המקומית. יש בכך אמת, מכיוון שזהו סרט מהסוג שתעשיית הקולנוע האמריקאית מסתמכת עליו מבחינה כלכלית, וכל החנונים של העולם כבר מתרגשים לקראתו ומדמיינים את היממה שהם יבלו בתור מחוץ לקולנוע כדי לצפות בהקרנתו הלילית הראשונה, אבל יש כאן גם הגזמה. האמת נובעת מכך שלא משנה באילו ביקורות יזכה הסרט ומה יהיו התגובות להופעתה של גדות בו, הציפייה והתהודה שהוא יעורר סמוך להקרנתו הראשונה יהיו אדירות, וסוף השבוע הראשון שלו בקופות, שהוא המועד הקובע מבחינה כלכלית, יניב הכנסה גדולה. כי אין חובב גיבורי על שלא ירצה לצפות בסרט, ששלושה מהנציגים הנודעים והאהודים ביותר בז’אנר מתעמתים בו.

ההגזמה המסוימת נובעת מכך שאין זו הפעם הראשונה ששחקנית ישראלית מככבת בסרט הוליוודי יוקרתי. מחיה הררית שגילמה ב-1959 את דמותה של אסתר ב“בן חור” של ויליאם ויילר, שזכה ב-11 פרסי אוסקר, ועד לאיילת זורר, שב-2009 כיכבה לצד טום הנקס ב”מלאכים ושדים”, סרט ההמשך ל”צופן דה וינצ’י”, בבימוי רון האוורד – סיפורן של ישראליות שהצליחו בהוליווד הוא ארוך ומסובך, רצוף הבטחות ואכזבות.

היו, למשל, שתי ישראליות בעלות שם משפחה משותף וקל להיגוי: חנה עדן ואילנה עדן. חנה עדן כיכבה ב-1958 בסרט בשם “Wind Across the Everglades”, שביים ניקולאס ריי (“מרד הנעורים”); ובעקבות ההצלחה של הררית ב”בן חור” וגל סרטי הראווה התנ”כיים וההיסטוריים ששטף את מסכי הקולנוע היא כיכבה ב-1960 ב”סיפורה של רות”, שביים הנרי קוסטר (בתפקיד משנה קטן בסרט הופיעה גם זיוה רודן, חלוצת הישראליות בהוליווד, ששיחקה לרוב בתפקידים קטנים בסרטים טובים ובתפקידים ראשיים בסרטים זניחים). גם סרטו של ריי וגם “סיפורה של רות” נכשלו בקופות, ואף שלקריירות של שתי השחקניות האלה היה המשך, לרוב בטלוויזיה, סרטים כושלים אלה היו שיאם של חלומותיהן ההוליוודיים.

Slider איילת זורר בתפקיד אמו של סופרמן ב”איש הפלדה”.

והיתה גם גילה גולן, שב-1965 המפיק והבמאי סטנלי קריימר שיבץ אותה בסרטו “ספינת השוטים” בחברת שחקנים מוערכים כגון סימון סיניורה, ויויאן לי ולי מארווין. גולן זכתה בתפקיד ראשי בלהיט כשכיכבה ב-1966 לצד ג’יימס קובורן ב”האיש שלנו פלינט”, פרודיה על סרטי ג’יימס בונד, ובאותה שנה הופיעה גם בתפקיד משנה ב”שלושה על ספה אחת” של ג’רי לואיס, אך כאן הקריירה הקולנועית שלה נעצרה.

לכתבה המלאה הקישו

 

.

Leave a Comment