גם ילדים־מחבלים הם קורבנות מאת סייד קשוע

מחבלים, גיבורים, שהידים או פרחחים — ילדים הם תמיד קורבנות חסרי ישע. אם מישהו יכול לעצור אותם מלגעת במוות, חובה עליו לעשות זאת

אתם יכולים לקרוא להם מחבלים, אתם יכולים גם לקרוא להם גיבורים — אבל מדובר בקורבנות. קורבנות שלא מלאו להם 12. את זה מוכרחים לעצור, ולא, אני לא מתכוון לאגרוף הברזל של צה”ל, ולא לאימת השב”כ, ונשק האזרחים. לא לאלה אני קורא לעצור את מעשי ההתאבדות של הילדים הפלסטינים. למען האמת אני לא יודע למי אני קורא בכלל לעצור את זה, ואם נותר מנגנון בעל סמכות כלשהי שיש ביכולתו לכוון את ילדי ירושלים המזרחית. ולא, אני לא קורא חלילה להפסקת המאבק נגד הדיכוי הישראלי, גם אם מאבק זה הוא חסר תכלית בהיעדר ארגון פלסטיני, מוסר ישראלי, מצפון בינלאומי ושכל ישר ערבי. לעתים יש ערך למאבק לשם המאבק כחלק ממתן משמעות לחיים שאיבדו את ערכם. ולא, לא כל צורת מאבק היא לגיטימית, ויש מקום לשפוט מוסרית גם עמים שנמצאים תחת כיבוש אכזרי ומסע טיהור אתני

kashua-child

איור: עמוס בידרמן

“ושוב מחבלים ילדים”, אמר השבוע אחד העיתונאים הבכירים, “ומה מניע אותם?” הוא שאל את עצמו כשהוא יודע את התשובה הנכונה שנמצאת בכותרת שבתחתית המסך “גל טרור”, שלא משאירה מקום לספק אודות זהות הקורבן התמידי. “השליטה הישראלית ביהודה ושומרון, האיסלאם הקיצוני, או שטיפת המוח שמביאה לשנאת יהודים באשר הם?” כאילו שילדים בני 12 מירושלים המזרחית יודעים בכלל שיש יהודים שהם לא ישראלים. ספק אם הם בכלל יודעים שיש יהודים שהם לא חיילים או מתנחלים. כן, קם לו ילד פלסטיני ממחנה הפליטים שועפט ומחליט שהוא שונא יהודים באשר הם, מתוך אנטישמיות, מתוך תחושת עליונות גזעית.

ובכל זאת, למרות ההכחשה הישראלית למציאות שהיא יוצרת, חייבים לעשות הכל על מנת לעצור את זה. אינני יודע כלל למי מקשיבים הילדים הפלסטינים בירושלים המזרחית, מי יכול להשפיע על התנהגותם. ולא, אני ממש לא מתכוון לאמץ את מושג “ההסתה” החביב כל כך על ראש הממשלה, שריו, חייליו ועיתונאיו. ההסתה היחידה שאני יכול להצביע עליה היא המדיניות הישראלית, בדיבורים ובמעשים. האם פלסטיני שחי במחנה פליטים, שחיילים הם חלק בלתי נפרד מחייו ושהשפלה ורמיסה ליוו אותו מרגע לידתו, צריך באמת שמישהו יצביע לו על זה שכולא אותו, לוקח את אדמתו ועומד עם נשק מעל הראש שלו? האם ילד פלסטיני צריך לקרוא בספר לימוד על מנת להבין שישראל קורעת לו את הצורה לגזרים?

אינני יודע מי יכול להשפיע על הילדים הפלסטינים. אינני יודע מי הם הגורמים המשפיעים בעיר המזרחית. משרדי ארגונים טוהרו על ידי הישראלים, האוריינט האוס נסגר כבר לפני שנים רבות בצו ממשלתי. בתי הקולנוע רוקנו, התיאטראות נהרסו ומערכות העיתונים נדדו. אינני יודע למי מקשיבים הילדים בעיר המזרחית. האם לנו, להורים שלהם, שנגדנו הם בין היתר מורדים, אנו שהפכנו לשברי כלי ואיבדנו את התקווה כבר בסיבוב הקודם. לדור הורים שמרביתם משמשים כמשרתים של אדוני העיר המערבית? האם הם מקשיבים למורים שלהם, שלרוב נשלטים על ידי אגף החינוך בעירייה וממונים על ידו ונמצאים תחת פיקוחו? באיזה בית ספר למדו שני בני הדודים ממחנה הפליטים שועפט שעלו לרכבת הקלה עם מספריים ואולי גם סכין? היתה להם כיתה בכלל? ואולי הם נמנים עם אלפי ילדי העיר המזרחית שאין להם מבנה בית ספר ואין להם כיתת לימוד?

לא יודע, אני באמת לא יודע מה רואים הילדים בעיר המזרחית ומה משפיע עליהם, מלבד מציאות חייהם, שאותה הם משווים למציאות חייהם של היהודים המקיפים אותם מכל עבר. הייתי רוצה לחשוב שהם צופים, כמו הילדים שלי בגיל שלהם, בסרטים מצוירים, ומשחקים משחקי מחשב מסווגים לגילם. יש להם מחשב בכלל?

איני יודע למי הם מקשיבים, אבל אני יודע שכל מי שיכול להשמיע את קולו בכל כלי אפשרי חייב למנוע את מעשי הילדים. אם לאבו מאזן יש אכן השפעה, עליו להתייצב מלא בושה נוכח צאתם של ילדים לדקור ישראלים ובעיקר להרוג את עצמם. אם לחמאס יש מילה, חובה על הנהגת התנועה לעשות כל שביכולתה לעצור את הילדים ממעשיהם. אינני בקי בהלכות הדת, אבל אין לי ספק שיש מספיק מקורות שידברו בגנות שליחת ילדים לחזית הקרב. ואין לי ספק שיש מספיק ציטוטים בגנות מבוגרים שעומדים ללא מעש בשעה שילדים נלחמים את מלחמתם.

אמנם אלפים רבים של ילדים פלסטינים נהרגו במשך השנים, אך אין להשוות בין ילד שנהרג בביתו, בשכונתו, בעירו — לבין ילד שיוצא להתאבד כשהוא מנסה לדקור אדם במספריים, מברג או סכין.

חובה על כל פלסטיני שיש לו במה וקול לעשות הכל על מנת לעצור את התופעה. חובה על כולנו לספר לילדים שחייהם חשובים, שחייהם קדושים, חובה ללמד את הילדים שחייהם של האחרים קדושים. אין זה תפקידם של ילדים, ואין זה תפקידו של איש לצאת למסע דקירות נגד אזרחים. אם כבר יש מאבק ראוי אז הוא מוכרח להיות כזה שנעשה למען הילדים הפלסטינים לפני שהוא נעשה כנגד ישראל.

Leave a Comment