די להדתה: שבע סיבות חילוניות לשמור שבת מאת יאיר טיילור

 

משום מה בחרתם לייהד את השבת ולחשוב שלשמור שבת זו כפייה דתית. הנה לכם שבע סיבות חילוניות מוצקות לסגור את העסקים ביום השבתון, גם אם ב’לאום’ בתעודת הזהות בחרתם לכתוב “חילוני”

לאחרונה התפתח ויכוח מוזר, שלא היה כמותו בתולדות היהדות: חילונים מסוימים מעוניינים לשמור שבת. טוב, לא לשמור, אבל לפחות לא לחלל. כלומר לא ממש “לא לחלל”, אבל לפחות ליהנות מחלקים נחמדים שלה. אבל חילונים אחרים כופים עליהם לעבוד גם בשבת, שאם לא כן –  תיאלץ הקבוצה הראשונה, של שוחרי השבת, לפשוט רגל. 

לא מאמינים? תשאלו את 500 בעלי החנויות בתל אביב שכבר נסגרו מאז החלטתו הבלתי מוסרית, הבלתי סוציאלית והבלתי יהודית של ראש עירית תל-אביב רון חולדאי. חוק עוקף בג”ץ מנסה לשנות את המציאות, אבל בפועל מאות משפחות כבר נאלצו לסגור עסקים משגשגים לאחר שהשקיעו בהם את מיטב שנותיהם. עכשיו תבינו למה אני לא כל כך בטוח בדגל הסוציאלי של ראש העיר. 

בא לי לבלות בשבת ולקנות חלב בדיוק מתי שבא לי. חולדאי צילום: גדעון מרקוביץ

לחולדאי, בשונה מקודמו מאיר דיזנגוף, יש טיעון מוצק: בא לי לבלות בשבת ולקנות חלב בדיוק מתי שבא לי. זה סיוט בשבילי לקנות חלב ביום שישי ולשים במקרר רק בשביל שהאפס הזה, המוכר בחנות, ייהנה מכמה שעות איכות עם הבן שלו שהוא לא פוגש כל השבוע. אז אני אקנה חלב מתי שבא לי, ושכולם ימותו. 

לדיזנגוף הייתה גישה שונה. הוא סבר שהעיר העברית הראשונה צריכה להיות גאה בתרבות הייחודית שלה: “אין כאן שאלה שבדת בלבד, אלא שאלה ציבורית ולאומית. לכל עם ועם יש מסורת של השקפות, אמונות, מנהגים – השומרת עליו”, אמר וחתם על צווים המונעים חילול שבת בפרהסיה. 

אבל משום מה בחרתם לייהד את השבת ולחשוב שלשמור שבת זו כפייה דתית. הנה לכם שבע סיבות חילוניות מוצקות לסגור את העסקים ביום השבתון, גם אם ב’לאום’ בתעודת הזהות בחרתם לכתוב “חילוני” (אני יודע שעדיין אין דבר כזה, אבל גם עדיין אין דבר כזה שולחן ערוך חילוני שמצווה על פתיחת עסקים בשבת. אוקיי? אז השתווינו). 

לכל אחד יש את הזכות למנוחה ופרטיות. שבת בתל אביב צילום: שאטרסטוק

 1. שבת היא מהמעצבים הראשיים של המוח היהודי לאורך ההיסטוריה. היא מעניקה את ההזדמנות לכל חקלאי, פועל ועובד כפיים לנצל יום שבועי להתחככות בהשכלה ובערכי הרוח. לאורך הדורות, יהודים ניצלו את יום המנוחה כדי לעסוק בתורה, ולפתח את המוח היהודי המבריק. 2. שבת היא גאווה יהודית במלוא מובן המילה. לא דתית, יהודית. היא נכס תרבות שהעולם המודרני כולו העתיק מן היהדות. לפני כאלפיים שנה ביקר בארץ הסופר והמצביא הרומי גאיוס פליניוס סקונדוס (“פלניוס הזקן”) בארץ ישראל, ובכתביו ציין שלושה דברים יוצאי דופן שראה כאן: ים שלא טובעים בו, בית-מקדש ללא צלם, והעיקר – יום אחד בשבוע שלא עובדים בו. בתקופתו, יום מנוחה שבועי היה אחד משבעת פלאי תבל. כיום ההיסטוריה גרמה גם ללא יהודים לחקות את העיקרון. גם אם בצורה הכי חלולה שלו. 

  3. שבת היא אחד הגורמים שמתחזקים את התא המשפחתי. היא הזמן היחיד כמעט שבו יש אפשרות להשתחרר ממירוץ החיים המטורף, לבלות זמן איכות עם בת או בן הזוג, ולבנות מבפנים את החיבור הזוגי שעלול להישחק בסערת הסטרס היומיומי. כל יועץ זוגי מתחיל יציע לכם “דייט פעם בשבוע” – אין דבר שיותר מתאים מאשר סעודה חגיגית שנפתחת בכוס יין.

 2.  

בשבת העובד הכי זוטר ונשיא החברה – שווים לחלוטין. AM:PM בתל אביב צילום: ראובן קסטרו

 1. ובהקשר הנ”ל: להגיד “בא לי לבלות עם רעייתי דווקא במסעדה” כאשר המשמעות של זה היא ניצול של נהגי האוטובוס, הטבחים והמלצרים, שאולי מתוגמלים כיאות אך נאלצים למכור את איכות החיים שלהם תמורת כסף. זה ניצול בדיוק כמו להעסיק קטינים ובני נוער ולהצדיק זאת בכך שהם מתוגמלים. כסף לעולם לא יכול להוות תמורה לאיכות חיים. לכל אחד יש את הזכות למנוחה ופרטיות, זכות שאי אפשר לקנות ממנו בשום הון שבעולם. 5. שבת זה הזמן היחיד שבו אתה יכול להית אבא ואת יכולה להיות אמא. לא משנה אגב באיזה גיל אתם ובאיזה גיל הוא. זה היום היחיד שבו אתם מגלים את הילד שלכם בשעות העירנות הטובות שלו, ועסוקים בפעילויות שלא מתאפשרות ביומיום, פשוט כי הזמנים הללו מוקדשים לבית הספר. לעבוד ולהרוויח המון כסף זה נחמד, אבל למכור את ההורות שלך תמורת בצע כסף זאת חרפה. כשהוא יגדל ויעלם מחייך, אתה לעולם לא תסלח לעצמך על אובדן השנים היפות שלו שהחמצת בגלל קריירה. 

  6. שבת היא ממבשרי השוויון הכבירים ביותר באנושות. אלו 24 שעות מדהימות שבהן העובד הכי זוטר ונשיא החברה – שווים לחלוטין. הם בני אדם בצורה הכי טבעית ושוויונית שלהם. 

  7. מעל לכול – השבת היא זמן איכות פנימי. שבת היא אי של שפיות בתוך מירוץ החיים הסוער שבה אתם יכולים להכיר את עצמכם. היא הזמן שלך לקרוא תיגר על שוק קפיטליסטי ואכזרי שמספח אליו את מירב שעות הערות שלך. יש לך פנאי לעסוק בתחביבים, לקרוא ספר טוב, להקשיב לקול הפנימי שלך ולהכיר את עצמך. 

  אם אתם כפרט ואנו כחברה מכירים בערכים נעלים אלו, יש לנו את הפריבילגיה להשבית את המשק כולו ליום תמים כל שבוע ולהכריז בעליונותו של האדם. יש השומרים שבת כהלכתה, אתם יכולים להתחיל עם שמירת שבת כהלכתכם. 

Leave a Comment