ד”ש מבית שני: התגלה בית כנסת נדיר בגליל התחתון יורי ילון

בית הכנסת מאשש מידע היסטורי שיש לנו מהברית החדשה על כך שישו דרש בבתי כנסת בכפרים בגליל”

Synagogue-in-galili-

אתר החפירות // צילום: המשלחת היפנית לתל רכש

בחפירות ארכיאולוגיות, שנערכות בימים אלה על תל רכש בלב שמורת הטבע נחל תבור בגליל התחתון המזרחי, נחשף מבנה נדיר וייחודי, ששימש בית כנסת בימי בית המקדש השני.

ד”ר מוטי אביעם, מומחה ארכיאולוגיה של התקופות הקלאסיות וחוקר בכיר ממכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת, ציין כי “חשיבותו של בית הכנסת היא בכך שיש בארץ רק שמונה בתי כנסת שהתגלו מתקופת בית שני, כולל זה שהתגלה כעת. זהו בית הכנסת הראשון שמתגלה בגליל במרחב הכפרי ומאשש מידע היסטורי שיש לנו מהברית החדשה על כך שישו דרש בבתי כנסת בכפרים בגליל”.

בראש התל הוקמה במאה הראשונה לספירה אחוזה חקלאית גדולה. בחלק המערבי של מבני האחוזה התגלה לפני כמה ימים בניין מיוחד ובו חדר בגודל של כ־8X9 מ’ שלאורך קירותיו בנויים ספסלי ישיבה מאבני גיר מסותתות היטב. בספסל הצפוני התגלו גם שתי אבני בזלת גדולות ומעוצבות, ששימשו כ־1,500 שנה קודם לכן מצבות פולחן במקדש שעמד בעיר הכנענית. כמו כן, נחשף אחד משני בסיסי עמודים, שתמכו את הגג. בתי הכנסת בתקופה זו שימשו להתכנסות התושבים לצורך קריאה בתורה ולימוד המצוות מאחר שעיקרו של פולחן היהודים היה עלייה לרגל לירושלים, ביקור במקדש והקרבת קורבנות

הגילוי החדש גורם לעניין בינלאומי רב עבור היסטוריונים, חוקרי יהדות ונצרות וארכיאולוגים. החפירה באתר תל רכש מתקיימת כבר 10 שנים על ידי משלחת מאוניברסיטאות מיפן, בניהולם של ד”ר יצחק פז מרשות העתיקות, פרופ’ שואיצ’י הסגאווה מאוניברסיטת ריקיו ופרופ’ היסאו קוואברה מאוניברסיטת טנרי.