הדוד אריה מגיע לתיאטרון מאת מאיה כהן

 

לפני עשור הוציא ינץ לוי את הספר הראשון בסדרת ספרי הילדים “הרפתקאות הדוד אריה” • עכשיו הופכים הספרים למחזה, שיעלה בדצמבר בהבימה • טל מוסרי יהיה דוד אריה

לא ציפיתי להצלחה כזאת”. ינץ לוי // צילום: קוקו

עשר שנים אחרי שהוציא ינץ לוי את הספר הראשון בסדרת “הרפתקאות הדוד אריה”, תהפוך סדרת ספרי הילדים להצגה שתעלה בתיאטרון הבימה בדצמבר. 

סדרת “הרפתקאות הדוד אריה” מונה שישה ספרים, שכולם כיכבו ברשימות רבי המכר עם יציאתם. ספרי הסדרה נכללים גם ברשימות “מצעד הספרים” שמשרד החינוך מוציא, ושמטרתן להמליץ לילדים על ספרים רלוונטיים לגילם. ההצגה לא תהיה עיבוד לאחד מספרי הסדרה, אלא מחזה חדש לגמרי שכתב לוי. 

“זה מחזה שאני עובד עליו שבע שנים”, מספר לוי, “לפניו היה מחזה על דוד אריה שגנזתי. הרגשתי שהוא לא מספיק טוב. היה לי ברור שלא אעבד את הספרים לבמה אלא ארחיב את העולם של דוד אריה עם הרפתקאה מקורית חדשה. תיאטרון זה מסע ארוך. לשמחתי הגעתי למשה קפטן, שהוא המנהל האמנותי של הבימה. הבמאי של ההצגה הוא רועי שגב ואני עובד על המחזה עם דרמטורגית בשם שחר פנקס”. 

בהצגה משחקים, בין השאר, טל מוסרי, ליאת אקטע, אלכס קרול, נתי רביץ ולירית בלבן. החזרות יתחילו מחר. “הפרמיירה של ההצגה תהיה בדיוק בחגיגות העשור לספר הראשון”, אומר לוי. לדבריו, הוא כלל לא תכנן לכתוב סדרת ספרים. “זה התחיל בבייביסיטר שעשיתי לילדים של אחי רשף (הבמאי והכותב רשף לוי, מ”כ). אחת הבנות בכתה, והדרך היחידה שבה הצלחתי להרגיע אותה היתה סיפור על דוד אריה שנתקע על ענן. מצאתי את עצמי ממציא הרפתקה. בפעם הבאה הילדים ביקשו עוד ועוד, עד שבשלב מסוים אמרתי לעצמי שאולי כדאי שעוד ילדים ייהנו ככה.

“לא ציפיתי להצלחה כזאת. בארץ יצאו עד היום שישה ספרים שנמכרו בכ־700 אלף עותקים. הספרים תורגמו ונמכרו גם בהודו, בסין, ביפן, בקוריאה, בצ’כיה, במקדוניה, בהונגריה, וגם בערבית בישראל”.

טל מוסרי יגלם את הדוד אריה?

“כן. מעבר להיותו כוכב ילדים הוא שחקן נהדר, ואני באמת שמח שהוא יגלם את דוד אריה. מדובר במישהו שילדים מסתכלים לו בעיניים ואומרים, ‘אנחנו רוצים ללכת אחרי הגיבור הזה’. אני מתכוון להגיע לחזרות, לא אפריע (צוחק), אבל אין לי ספק שזה תהליך ושיהיו עוד שינויים”. 

ייצא עוד ספר בסדרה?

“בקרוב ייצא ספר חדש שלי, שהוא לא מהסדרה של הדוד אריה. אני רוצה לקחת את הקוראים למקומות נוספים, אבל מאמין שיהיה עוד מהדוד אריה. כל עוד האחיינים והילדים שלי ירצו לשמוע ממנו – אני ארצה לספר. הוצאתי ספר למבוגרים לפני שנתיים, ויש לי דברים כתובים למבוגרים שמחכים לקבל צ’אפחה סופית. יש גם סדרה שאני כותב יחד עם רשף לתאגיד השידור כאן”.

 

Leave a Comment