הדיוקן העצמי של פול סזאן

 תרבות ואמנות Add comments Editהדיוקן העצמי של פול סזאן

 

 

דצמ’282012

 

ביוגרפיה חדשה שופכת אור על אחד ממבשרי הקוביזם, ש”קערות התפוחים בציוריו מערערות את המושגים שלנו על המציאות, האור, החומר והמרחק”

 Slider

הדיוקן העצמי של פול סֶזאן אינו מחניף לו במיוחד. יש בו אפילו משהו קצת דוחה. זקן שחור עבות, שיער שחור ארוך ופרוע, גבינים מחוברים, חוטם ארוך ועיניים חודרות. אבל הוא היה צייר חשוב ומהפכני, שבצד קלוד מונֶה סימן את הכיוונים החדשים באמנות המאה העשרים.

אבל הם שונים מאוד זה מזה בסגנונם. מונֶה, מייסד האימפרסיוניזם, התעניין באור וציוריו רכי־צבע ועדינים. צבעוניותו של סֶזאן עזה ולפעמים דרמטית, ואינה מבקשת דיוק בייצוג המציאות. הוא נחשב כמבשר הקוביזם, וציורו המפורסם ביותר הוא כנראה “הר סן־ויקטואר”.

ציוריו של מונֶה יפהפיים אבל בציור של פול סזאן יש אפילו רמז להתפרצות האקספרסיוניזם מצד הצבעוניות ומבחינת החופש שלקח לעצמו מייצוג מדויק של הטבע.
בימים אלה יצאה לאור ביוגרפיה חדשה ומקיפה של פול סזאן מאת אלקס דנצ’ב, המלמד יחסים בינלאומיים באוניברסיטת נוטינגהם. הביוגרפיה של דנצ’ב, שכתב גם על ז’ורז’ בְּראק, מעוררת התלהבות במבקרי העיתונים הבריטים. לדנצ’ב דרך ייחודית בהתבוננות בעולם, והוא מאחד את הדיסציפלינות החברתיות, הפוליטיות והתרבותיות וחוצה קווים במחקריו.

 

פול סֶזאן, טבע דומם עם בקבוק וסל תפוחים.

את תערוכת היחיד הראשונה שלו הציג סזאן ב–1895 כשהיה בן 56. הסוכן שלו אמברואז ווֹלאר הציג את הציור הידוע “המתרחצות” מ–7–1876 בחלון הראווה שלו בידיעה שהוא יעורר זעם וביקש מן הצייר לעשות הדפס אבן של הציור. סזאן הביא לו ציור גדול יותר. ב–1905 רכש אותו פיקאסו. מקץ שנתיים דלפו סודות המתרחצות של סזאן אל “הנערות מאביניון” של פיקאסו. ז’ורז’ בְּראק אמר שגילוי יצירתו של סזאן הפך את עולמו, ואילץ אותו לחשוב מחדש.

סזאן היה דמות לא ברורה גם משהתפרסם. הוא היה חשאי וצייקן והיה נעלם למשך שבועות. חייו הרגשיים נשארו מוגנים ופרטיים והוא לא התעניין במה שהעולם חשב כהצלחה. גם כאשר כבר החל סוכנו למכור את יצירותיו, סזאן התגורר במכרה, כמעט לא פגש איש וקרא את פלובר.

 

Leave a Comment