ההאשמות בדבר צנזור קריקטורות מוחמד בישראל הגיעו לאינדפנדנט הבריטי מאת עידוא דגן

טענותיו של הקריקטוריסט ולדיק סנדלר, בדבר הסרה והסתרה של איורי מוחמד בתערוכה לזכר נרצחי ‘שארלי הבדו’ במכון הצרפתי בתל אביב, הגיעו עד ל’אינדפנדט’ הבריטי. אוצרי התערוכה מכחישים את הצנזורה ומזמינים את הציבור לדיון בנושא

בעקבות הפרסום ב-nrg תרבות על האשמות אחד המאיירים בנוגע לצנזור קריקטורות עם דמות מוחמד בתערוכה “אחרי שארלי” שעלתה השבוע במכון הצרפתי בתל אביב, פרסמו ה”טיימס אוף יזראל” הישראלי והאינדיפנדנט הבריטי ידיעה אודות הצנזורה.  בתערוכת קריקטורות לציון שנה לפיגוע הטרור במערכת העיתון ‘שארלי הבדו‘ בפריז, שנפתחה בסוף השבוע האחרון ב”מכון הצרפתי” בישראל, אחת הקריקטורות שהציגה את מוחמד ללא בגדים לא הוצגה, ובאחרת – צונזרה דמותו. לטענת קריקטוריסטים שהשתתפו בתערוכה, הדבר נעשה בעקבות דרישת שגרירות צרפת.

prophet-mohamed-cartoon

הפרסום באינדפנדנט צילום מסך

לאחר פרסום טענותיהם של האמנים בדבר הצנזורה, ברברה וולפר, מנהלת המכון הצרפתי בישראל ונמרוד רשף, יו”ר איגוד הקריקטורה והקומיקס הישראלי, ביקשו למסור הבהרה בנושא בשם אוצרי התערוכה: “הקול קורא שנשלח למאיירים הביא עמו הצעות רבות. כשלושים איורים נבחרו, חלקם פורסמו בעיתון-קטלוג וחלקם הוצגו בתערוכה שנערכת בחלל המצומצם של מדרגות ספריית המדיה של המכון הצרפתי ובבית הקפה הסמוך אליה”.ת

לגבי טענותיו של המאייר ולדיק סנדלר, שקריקטורה אחת הוסרה ושקריקטורה אחרת כוסתה, מוסרים במכון הצרפתי ובאיגוד הקריקטוריסטים הישראלי – “מילים טעונות, כמו ז’אנר הקריקטורה, והנה אנחנו מוצאים את עצמנו בלב ליבו של הדיון עצמו.

prophet-mohamed-cartoon1

הקריקטורה המדוברת

“אילו הייתה צנזורה, האם היינו מפרסמים את הקריקטורות האלה בעיתון-קטלוג שנכתב בצרפתית, בעברית ובאנגלית ושחולק בחינם גם מחוץ לתערוכה? לא הייתה “הסרה” של איור מפני שהוא לא נכלל מלכתחילה בין האיורים שנתלו. נכון הוא הדבר, הועלתה סוגיית תליית קריקטורות של מוחמד בחלל פתוח לציבור וזאת הסיבה שהוועדה האומנותית ביקשה שהסוגיה תישאר גלויה לעין. כאן טמונה חשיבות השיחה והדיון בייחוד עם האומנים. אכן, לא כל כך פשוט להיות שארלי”.

ב-24 וב-28 בינואר במכון הצרפתי, יתקיימו רבי שיח שיעסקו בין היתר בסוגיות אלה ממש, סביב ההיסטוריה ותפקידיה של הקריקטורה.