הישג לדיפלומטיה הישראלית: שאבס התפטר מהוועדה לבדיקת צוק איתן

ראש ועדת החקירה של האו”ם למבצע צוק איתן הודיע כי יתפטר כדי למנוע מחלוקת לגבי עבודת הוועדה

Shaves-resigned

יו”ר ועדת החקירה של האו”ם ללחימה בעזהפרופ’ ויליאם שאבאס, הודיע הלילה (שני) כי הוא מתפטר מתפקידו, לאחר שישראל טענה כי דעתו מוטה לטובת הפלסטינים בשל ייעוץ שסיפק בעבר לאש”ף.

במכתב שכתב לנציב האו”ם כתב שאבאס כי יתפטר מיידית, כדי למנוע מההאשמות של ישראל להסיט את תשומת הלב מכתיבת הדו”ח ומממצאיו, שאמורים להתפרסם בחודש הבא. שאבאס הסביר במכתבו כי חוות דעת שכתב עבור אש”ף ב-2012, שעבורה קיבל שכר בגובה 1,300 דולר, לא היתה שונה מחוות דעת אחרות שנתן לממשלות ולארגונים. “דעותיי על ישראל ועל פלסטין, כמו על נושאים אחרים, הנן ידועות וציבוריות מאוד”, כתב. “נראה כי העבודה בהגנה על זכויות אדם הפכה אותי למטרה ענקית למתקפות זדוניות”, דברי שאבאס.

עם הקמת ועדת החקירה, תקף אותה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואמר כי “מועצת זכויות האדם של האו”ם נותנת לגיטימציה לארגוני טרור רצחניים כמו חמאס ודאעש. במקום לבדוק את ההתקפות של החמאס על אזרחי ישראל ואת השימוש שהוא עושה בתושבי עזה כמגן אנושי, במקום לבדוק את הטבח שעושה אסד באזרחי סוריה, או את הטבח שמבצעים אנשי דאע”ש בכורדים, החליט האו”ם לבוא ולבדוק את ישראל – הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, דמוקרטיה שפועלת באופן לגיטימי להגן על אזרחיה מפני טרור רצחני”, אמר נתניהו.

“דו”ח הוועדה הזה כבר נכתב מראש, העומד בראשה כבר החליט שחמאס הוא לא ארגון טרור ולכן אין להם מה לחפש פה. קודם שיבקרו בדמשק, בבגדד, בטריפולי, שילכו לראות את דאע”ש, שילכו לראות את צבא סוריה, שילכו לראות את חמאס – שם, ולא פה, הם ימצאו פשעי מלחמה”, דברי נתניהו.

בעבר הדף שאבאס את הביקורת האישית שנמתחה עליו מצד ישראל ואמר כי “גם אם ספיידרמן היה עומד בראש הוועדה היו תוקפים אותו”. שאבאס הדגיש בעיתון א־שרק אל־אווסט היוצא לאור בלונדון, כי אין בכוונתו להתפטר למרות הלחצים מצד ממשלת ישראל. לדבריו, יתפטר רק אם מועצת זכויות האדם של האו”ם תבקש ממנו לעשות זאת ובנימוק שמינויו לתפקיד יפגע בחקירה.

במסגרת עבודתו האקדמית התמקד שאבאס ברצח עם. הוא ידוע בקו הביקורתי שלו כלפי ישראל, תקף בחריפות את מבצע “עופרת יצוקה” ושיבח את דו”ח ועדת גולדסטון שהוקמה על ידי המועצה לזכויות אדם של האו”ם בעקבות המבצע. שאבאס אמר כי בעקבות הדו”ח, יו”ר הוועדה ריצ’רד גולדסטון צריך לזכות בפרס נובל לשלום.

כמו כן קרא בעבר שאבאס להעמיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת הנשיא לשעבר שמעון פרס בגין פשעי מלחמה בבית הדין הבינלאומי בהאג. בשנה שעברה, במהלך כנס בניו יורק, אמר שאבאס כי “מה שהכי הייתי רוצה שיקרה זה שנתניהו יישב על ספסל הנאשמים בבית הדין הפלילי הבינלאומי”. כמה שנים קודם לכן שאל שאבאס – אם יש כתב אישום בבית הדין הבינלאומי נגד נשיא סודאן על רצח העם בדארפור, מדוע אין כתב אישום דומה נגד נשיא מדינת ישראל על האירועים בעזה.

.

Leave a Comment