המגילות הגנוזות של היהודים מאפגניסטן הגיעו לישראל

לפני שנה נחשף בתכנית “אולפן שישי” כי במערה באפגניסטן נמצא מטמון של כתבי יד יהודיים עתיקים, בני יותר מאלף שנה. השבוע, בתום מבצע חשאי, הצליחו אנשי הספרייה הלאומית בירושלים, להביא לארץ חלק משמעותי מהגנזך היהודי העשיר

afgבארץ ובעולם מתייחסים כאוצר לאוסף כתבי היד שנתגלו במערה באפגניסטן, נרכשו והועברו לירושלים תחת מעטה של חשאיות. כעת מאפשרים לחוקרי הספרייה הלאומית לגלות בפעם הראשונה את אורחות חייה של קהילה יהודית גדולה שחיה במרכז אסיה לפני כאלף שנים.

“אחרי הכיבוש המונגולי לא היו באזור יהודים במשך מאות שנים, והיה צריך לשכנע אותנו שהיו שם יהודים, שזה באמת אותנטי שזה בא משם”, סיפר פרופ’ שאול שקד, חוקר כתבי יד יהודיים.

“הייתה תחושה של התעלות”. החוקרים עם המגילות

 

בדיוק לפני שנה נחשפה כאן התגלית ב”אולפן שישי” בכתבתו של אהוד יערי, ומאז הושקעו לא מעט מאמצים וגם הרבה מאוד כסף כדי לאתר ולהעלות לארץ את המגילות האלה. המגילות מהוות תיעוד חשוב שמנציח את המסורות והמנהגים של היהודים שחיו באפגניסטן ובאירן בין המאה התשיעית למאה ה-12.

“הבעיה היום היא שיש סוחרים, בעיקר באירופה, שמחזיקים בחבילות של הכתבים האלה וכרגע המצב הוא שהם דורשים מחירים שלא רק בהישג ידה של הספריה, אלא אפילו לא בהישג ידם של התורמים”, סיפר פרופ’ חגי בן שמאי, המנהל האקדמי של הספרייה הלאומית.

“תגלית היטורית מרעישה”

בין 29 כתבי היד שכבר הגיעו לכספת של הספרייה הלאומית, ניתן למצוא את פירושו של הרב סעדיה גאון מהתנ”ך בערבית יהודית, קטעים מכתבים בפרסית יהודית וגם קטעי משנה בעברית – עושר תרבותי המעיד על קהילה משגשת של סוחרים ואנשי מדע.

אחרי שנים של חיפושים, זו הפעם הראשונה שבה חוקרי לשונות היהודים באזור הזה משיגים קשר ישיר ואינטימי עם מושא המחקר שלהם. “אקדמאיים לא אוהבים להישמע דרמטיים או מגזימים, הייתה איזה תחושה של התעלות באמת, שאפילו עוד לא ראינו את זה”, הוסיף בהתרגשות פרופ’ בן שמאי.

התגלית ההיסטורית המרעישה הזו, תאפשר לחוקרים לגלות את המורשת של קהילת יהודים שהמסך ירד עליה לפני כאלף שנים. עכשיו, המסך שוב מתחיל לעלות מחדש.

עדות לחיים יהודיים בצפ‘ אפגניסטן בימי הביניים:

התגלית נחשבת לשניה בחשיבותה מאז גילוי מסמכי הגניזה הקהירית בתחילת המאה ה-20

afganistan scrollsהספריה הלאומית מציגה עדות ראשונה לחיים יהודים בצפון אפגניסטן בימי הביניים. מסמכים בעברית, פרסית וערבית בני 1,000 שנה נמצאו במערות באפגניסטן ומעידים על תרבות יהודית עשירה שעד כה לא היו הוכחות לקיומה. הספריה הלאומית רכשה מקצת הפריטים ובהם שמות יהודיים, טקסטים מהמקורות ומסמכים כלכליים.כתבנו לענייני העולם היהודי מציין כי באזור שבו נמצאו המגילות הסתתרו בן לאדן ואנשיו. סוחרים מקומיים מכרו את המגילות לסוחרים באירופה והספריה הלאומית הצליחה לרוכשם. את מחירם מסרבת הספריה הלאומית לנקוב. התגלית נחשבת לשניה בחשיבותה מאז גילוי מסמכי הגניזה הקהירית בתחילת המאה ה-20 ולמציאת מגילות בר כוכבא.

Leave a Comment