המדליסט האולימפי שאובחן כנשא: עשיתי נכון מאת דודי כספי

בעיתוי מקרי, רגע לאחר הכרזתו של צ’ארלי שין כי הוא נשא HIV, ישודר בשבוע הבא ב”יס” הסרט התיעודי “גרג לוגניס: שוב על המקפצה”, המספר את סיפורו של הקופץ למים האמריקני הטוב בהיסטוריה, שאובחן כנשא לפני 27 שנים

יותר מ־20 שנה לפני ההודעה הדרמטית של צ’ארלי שין, היה זה המדליסט האולימפי גרג לוגניס שהדהים את העולם כשחשף כי הוא נשא של נגיף ה־HIV.

לוגניס בן ה־55, שידוע בתור הקופץ למים הטוב ביותר בכל הזמנים, גילה כי הוא נשא של נגיף האיידס ב־1995. במסיבת עיתונאים שערך הוא בישר לעולם על היותו נשא של הנגיף וגם יצא מהארון כהומוסקסואל. מאז הפך לאחת הדמויות הציבוריות המזוהות עם המלחמה באיידס. באופן טבעי, כששין יצא בהצהרה הדרמטית שלו שלשום, לוגניס נקרא לתקשורת האמריקנית ונשאל שאלות רבות.

luganis-1

מתוך הסרט ”גרג לוגניס: שוב על המקפצה” צילום: באדיבות יס

“זה יכול לקרות לכל אחד, וירוסים לא מפלים לרעה אף אחד”, אמר לוגניס בראיון למגזין “פיפל”, “לכן חשוב שייווצר דיאלוג, בטח סביב דמות הנמצאת לעיני כל. זה דבר חיובי. הייתי שמח להיפגש עם צ’ארלי ולתת לו חיבוק”.

סיפורו האישי של לוגניס מוצג בסרט התיעודי “גרג לוגניס: שוב על המקפצה”, שישודר ביום שני הקרוב ב־22:00 בערוץ yes דוקו. בסרט, מבית HBO, מספר לוגניס שהיה קורבן לבריונות בשל נטיותיו המיניות וכיצד התגבר על חוסר הביטחון והפך לקופץ למים המהולל ביותר בהיסטוריה, עם שתי מדליות זהב מאולימפיאדת לוס אנג’לס ב־1984 ושתיים נוספות ב־1988 בסיאול.

בזמן האימונים לקראת האולימפיאדה בסיאול גילה לוגניס כי הוא נשא של נגיף האיידס, לאחר שאצל בן זוגו דאז כבר התפרצה המחלה. לדרום קוריאה הגיע מבלי ליידע אף אחד במצבו, מלבד המאמן שלו, משום שידע שייאסר עליו להיכנס למדינה. מייד אחרי סיאול הוא פרש מספורט מקצועי, במחשבה שימיו ספורים.

“אובחנתי בגיל 28 והייתי משוכנע שלא אזכה להגיע ל־30”, מספר לוגניס בראיון לקידום הסרט, “כיום אני בן 55 ועברנו כברת דרך בתחום. אני גאה לומר שאנשים מספרים לי שעזרתי להם לצאת מהארון מול הוריהם או בתור נשאי נגיף ה־HIV. זה מעניק לי השראה מדי יום, התחושה שעשיתי את הדבר הנכון”.

luganis-2-

גרג לוגניס, היום צילום: באדיבות יס

לכתבה המלאה הקישו