המלחמה הבאה של החרדים – נגד ישיבה אקדמית בירושלים/מנדי גרוזמן

 

Slider

חרדים בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: מרים צחי

אחרי ”צוק איתן“, במגזר החרדי חוזרים להילחם במוסדות חינוך המשלבים לימודים תורניים עם לימודים אקדמיים. ”יתד נאמן“: ”מודל השילוב הוא הנפת גרזן על עולם התורה

בעיצומה של החופשה בעולם הישיבות החרדיות ושבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים – קמפוס אקדמי “עין חמד” בירושלים המשלב גם לימודים תורניים מביא מודל ישיבתי חדש ומעורר דיון פנים-חרדי.

היום (ג‘) פרסם הביטאון הליטאי “יתד נאמן” כתבה נרחבת נגד הקמפוס, תחת הכותרת “מאבק על נפש האומה”. בין היתר, נטען כי המודל החדש מהווה “הנפת גרזן על עולם התורה”. לדברי הכותבים, “פורסם על יזמה מסוכנת בהקמת “ישיבה” גדולה הכוללת לימודי חול, אקדמיה והשכלה מקצועית והוצאת תעודות בגרות, יזמה פסולה שהוקעה על ידי רבותינו גדולי ישראל”.

המתקפה בביטאון הליטאי באה בעקבות כתבה שפורסמה אמש באתר האינטרנט “בחדרי חרדים” והציגה את המוסד החדש. אתרי האינטרנט חרדיים נחשבים הסמן הליברלי במפת התקשורת החרדי ומרשים לעצמם לסקר גם תופעות שוליים. עיקר הזעם נבע מהעובדה שהנהלת המקום מגדירה את המחלקה ללימודים תורניים בשם “ישיבת דרכי חיים” הפועלת בשילוב עם הקמפוס האקדמי. מכללות חרדיות אינם תופעה חדשה, ולמרות שלא ניתן להן גיבוי פומבי הן כבר מתקבלות כמוסדות לגיטימיים, אך כאן לראשונה נעשה ניסיון לשלב תורה ואקדמיה – והחשש כי המיתוג החדש יהפוך אותן למודל חינוכי שווה בערכו לישיבה הצית מחדש את הסערה. לדברי ‘יתד נאמן’, “ראשי ישיבות הגיבו במחאה חריפה שמעזים לכנות מכללה במושג הנעלה והמקודש ביותר לעם היהודי – “ישיבה”.

מנגד, הרב ישראל רוזובסקי, מייסד הקמפוס והישיבה, טוען כי כיוון שכולם מסכימים כי נוער רב פונה ללימודים אקדמיים, כוונתו היא לדאוג שלמרות שהם עזבו את הישיבה ימשיכו ויעסקו בלימודים תורניים. “אחרי תקופה בה הקמפוס פעל, ראינו

שהתלמידים לא פותחים ספר תורני”, הוא אומר ל-nrg, “ובדיוק בשביל כך החלטנו לפתוח בתוך הקמפוס ישיבה שתפעל בשעות הבוקר”.

בתגובה לטענות שהמנהיגים החרדיים בישראל התנגדו למודל של ישיבה ואוניברסיטה משולבים, שרווח ביהדות ארצות הברית, אומר רוזובסקי “זה היה נכון לשעתו. יש לנו את הרבנים שאנחנו מתייעצים איתם ויש לי את ה’חזון איש’ (הרב אברהם ישעיהו קרליץ, מהמנהיגים החרדים הבולטים בתקופת קום המדינה. מ.ג) שבמכתביו דיבר על מודל דומה לזה שאנחנו מציעים כיום”. רוזובסקי לא מציג את הרבנים שתומכים בו, אך טוען כי גם ‘יתד נאמן’ לא ציין שמות של רבנים שמתנגדים ליזמה והסתפק בציטוט ראשי ישיבות” עלומים”.

.
לכתבה המלאה הקישו

Leave a Comment