הנוסח הארץ־ישראלי של המשנה הודפס לראשונה מאת צביקה קליין

 

מסכת זרעים ומועד של כתב יד קאופמן, שהיה זמין עד כה לחוקרים בלבד, נחשב לנציג השלם והמובהק ביותר של מסורת הנוסח הארץ ישראלי של הכתב הקדום. “בעתיד תצא גם מהדורה דיגיטלית של כתב היד”, סיפר נשיא האקדמיה ללשון

המשנה הארץ־ישראלית יוצאת מחדש לאור, והפעם בדפוס. הכרך הראשון, הכולל תעתיק מדויק של סדרי זרעים ומועד, ראה השבוע אור בהוצאת האקדמיה ללשון עברית. מדובר בנוסח המשנה המכונה ‘כתב יד קאופמן’ ואשר היה עד כה זמין לחוקרים בלבד. 

כתב יד קאופמן נחשב לנציג השלם והמובהק ביותר של מסורת הנוסח הארץ־ישראלי של המשנה. הוא משקף את נוסח המשנה כפי שהתפתח בארץ ישראל לאחר חתימתו בידי רבי יהודה הנשיא בתחילת המאה השלישית לספירה. כ־700 שנים מאוחר יותר, בערך בשנת 1050, העלו אותו על הכתב באיטליה. עשרות שנים אחר־כך הוסיף לו נקדן יהודי מצפון איטליה ניקוד. מלאכת הניקוד העלתה תרומה חשובה להבנת מערכת התנועות והתפתחות הניקוד. 

בסוף המאה ה־19 רכש את כתב היד מלומד יהודי בשם דוד קאופמן, ומאז קרוי כתב היד על שמו. קאופמן לימד בבית המדרש לרבנים בבודפשט, ולאחר מותו ב־1899 עברו כל הכתבים שאסף לספריית האקדמיה למדעים בבודפשט, ובהם גם כתב היד של המשנה. יותר מ־130 שנים עומד כתב יד חשוב זה במרכז חקר לשון חז”ל. 

 

נוסח ארצישראלי של המשנה צילום: האקדמיה למדעים בבודפשט

לדברי נשיא האקדמיה ללשון, פרופ’ משה בר־אשר, חוקרי משנה ובלשנים ייחלו זה שנים רבות לפרסום מהדורה מודפסת של כתב היד, שתקל עליהם את השימוש בו במלוא נתוניו. במהדורה החדשה מובא נוסח המשנה של סופר כתב היד בציון כל ההגהות והתיקונים שהוכנסו בו במהלך השנים, ולכרך הוקדם מבוא קצר העוסק בתולדות כתב היד והנוסח. 

“לאחר למעלה מחמישים שנות עבודה ומחקר על כתב יד חשוב זה, אנחנו מוציאים תחת ידינו מהדורה מודפסת. בעתיד תצא גם מהדורה דיגיטלית של כתב היד המנוקד החשוב ביותר של המשנה”, אומר בר־אשר, “בכך אנו מעניקים לחוקרים, לתלמידים ולציבור המתעניינים את האפשרות ללמוד ולהעמיק בחקר הלשון בכלל, ובחקר לשון חז”ל בפרט”. 

 

Leave a Comment