הסופר דויד גרוסמן זכה בפרס מאן בוקר היוקרתי מאת רותי קדוש

 

גרוסמן בן ה-63 הוא הישראלי הראשון שזוכה בפרס על סך 50 אלף ליש”ט עבור הספר “סוס אחד נכנס לבר”, אשר יצא בארץ ב-2014. הפרס מוענק מדי שנה ליצירת מופת ספרותית שתורגמה לאנגלית

 

הסופר דויד גרוסמן זכה אמש (ד’) בפרס מאן בוקר הבינלאומי לשנת 2017, על ספרו  “סוס אחד נכנס לבר”, כך הוכרז בטקס חגיגי במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון. גרוסמן הפך לסופר הישראלי הראשון שזוכה בפרס הבריטי היוקרתי – על סך 50 אלף ליש”ט – המוענק מדי שנה לספר מן העולם שתורגם לאנגלית. 

 דוד גרוסמן צילום: איציק בירן

יחד עם דויד גרוסמן, היה מועמד גם הסופר עמוס עוז, שקיבל את המועמדות על ספרו “הבשורה על פי יהודה”. גרוסמן בן ה-63 קיבל את הפרס עם ג’סיקה כהן, שתירגמה את ספרו לאנגלית. לאחר הזכייה אמר גרוסמן: “עמוס הוא חבר שלי והמורה שלי, וזה אומר עבורי הרבה להיות באותה רשימה אתו”. 
   
לצד עוז וגרוסמן, היו מועמדים השנה לפרס הסופרים מתיאס אנאר (צרפת), רוי יקובסון (נורבגיה), דורתה נורס (דנמרק) וסמנתה שוובלין (ארגנטינה). פרס מאן בוקר הבינלאומי, שהוא שלוחה של פרס בוקר הבריטי, מוענק החל מ-2005 ובין הזוכים בו עד כה נמנים סופרים כגון זוכת פרס נובל לספרות אליס מונרו, פיליפ רות, עיסמאיל קאדרה האלבני והסופר ההונגרי לאסלו קראסנהורקאי. 

“סוס אחד נכנס לבר” יצא לאור בעברית בשנת 2014 בהוצאת הספרייה החדשה. הרומן בנוי כולו כמופע סטנד אפ של הגיבור, סטנדאפיסט בשם דובלה ג’יי. הספר תורגם ל-23 שפות, ראה אור באנגלית בהוצאת ג’ונתן קייפ. 

הספר עובד לאחרונה לבמה על ידי מיכה לבינסון ז”ל ואבנר בן עמוס. הבשורה על מועמדות הספר למאן בוקר הגיע בראשית החזרות להצגה בתיאטרון הקאמרי. ואולם ימים אחדים אחר כך הבמאי מיכה לבינסון נפטר בפתאומיות. את שרביט הבימוי בהשראתו של לבינסון לקח לידיו השחקן  דרור קרן. 

קרן מגלם את דמותו שוברת הלב של  אברם בהצגה “אשה בורחת מבשורה”, המבוסס על ספר אחר של גרוסמן. עתה הוא נכנס לנעליו של דובלה ג’יי הסטנדאפיסט, גיבור הספר “סוס אחד נכנס לבר”. בעוד שבועיים תעלה ההצגה בקאמרי. 

מרבה לגעת בפוליטיקה

דוד גרוסמן נולד בירושלים וגדל בבית הכרם, השכונה המהווה רקע לעלילת ספרו “ספר הדקדוק הפנימי” שפורסם ב-1991. 

בילדותו טווה לעצמו ‘קריירה’ כאיש רדיו כשהחל לשדר בקול ישראל מאז היה ילד בן 9. בהמשך שימש ככתב ושחקן תסכיתים ברדיו. בצבא שירת ביחידה 8200. הוא בוגר לימודי פילוסופיה ותיאטרון באוניברסיטה העברית. 

סיפוריו הראשונים פורסמו בכתב העת “סימן קריאה”, וברומן הראשון שפרסם “חיוך הגדי” בחן את החיים ביהודה ושומרון תחת השלטון הישראלי. הספר היה לאחד מספריו של גרוסמן שעובדו לקולנוע. בין הספרים הרבים שכתב ופרסם: “עיין ערך אהבה”, “יש ילדים זיגזג”, “מישהו לרוץ איתו” (2000) – שעובד בהמשך לסרט קולנוע והביא לחיקו גם את פרס ספיר.

 קראו להפסקת אש במלחמת לבנון השנייה. דוד גרוסמן, עמוס עוז וא”ב יהושוע צילום: גטי אימג’ס

  
עד לזכייה בפרס מאן בוקר, רשימת הפרסים בהם זכה גרוסמן הייתה גם ככה מרובה. ב-2008 זכה ב”פרס האחים שול” במינכן, ב-2009 בפרס אקו”ם על מפעל חיים בספרות, ב-2010 זכה בפרנקפורט ב”פרס השלום”, ב-2011 זכה בפרס מדיסיס, שהוענק לו על “אישה בורחת מבשורה”. לאחרונה אף הוענק לסופר הישראלי דוקטור לשם כבוד מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. 

גרוסמן איש שמאל ושלום, מרבה לגעת בפוליטיקה. לקראת סופה של מלחמת לבנון השנייה ב-2006 כינס ביחד עם הסופרים עמוס עוז וא.ב. יהושע מסיבת עיתונאים בה דרשו השלושה מהממשלה להסכים מידית להפסקת האש. יומיים לאחר אותה מסיבת עיתונאים, נהרג אורי, בנו  של גרוסמן, ביחד עם מפגיעת טיל בלבנון. 

על קבר בנו הספיד גרוסמן: “כבר שלושה ימים שכמעט כל מחשבה מתחילה ב”לא”. לא יבוא, לא נדבר, לא נצחק. לא יהיה עוד הנער הזה עם המבט האירוני ועם חוש ההומור המשגע. לא יהיה האיש הצעיר עם התבונה העמוקה בהרבה משנותיו. לא יהיה החיוך החם והתיאבון הבריא. לא יתקיים הצירוף הנדיר של הנחישות והעדינות, לא יהיו השכל הישר שלו וחוכמת לבו”. לימים הקדיש גרוסמן  את השיר “קצר פה כל כך האביב” לאורי. את השיר הלחין ומבצע יהודה פוליקר. 

Leave a Comment