הסטודנט שחשף את ההסתה: “נזכרתי ברצח רבין מאת שירית אביטן כהן”

 

כשתלמיד שנה ב’ בבצלאל הגיע ללימודים הוא הזדעזע. על הקיר נתלו כרזות עם תמונת נתניהו וחבל תלייה. “לקחתי את אחת הכרזות, הפכתי אותה וכתבתי בטוש שחור ‘קוראים לזה הסתה'”, סיפר. עם זאת חשוב לו להדגיש: “זה לא מאפיין את בצלאל”

poster-of-netanyau

“עבר עליי יום טעון. ראיתי את המיצג הזה תלוי הבוקר על הקיר והזדעזעתי. אחרי שדיברתי על המשמעות של הדברים עם כמה חברים חזרתי לאותו מקום והחלטתי להסביר שמדובר בהסתה”, כך סיפר ל-nrg סטודנט שנה ב’ בבצלאל שהעדיף להישאר בעילום שם. לאחר שראה את המיצג שבו נראה ראש הממשלה בנימין נתניהו כשלצדו חבל תלייה במסדרונות האקדמיה, החליט שלא לעבור על זה בשתיקה ולשנות את המסר על ידי עיצובו מחדש. 

בראיון ראשון על האירועים שהתרחשו מאז שראה את המיצג, דרך החשיפה בתקשורת והסערה במערכת הפוליטית בעקבותיה ועד להסרתו, מתאר הסטודנט את הסיפור המלא. “כשראיתי את המיצג הבוקר, ישר חשדתי שמדובר בתרגיל הנעשה בשנה א’, שבמסגרתו לוקחים כרזה מוכרת ועושים עליה מניפולציה”, הוא מסביר. “הסטודנט הזה לקח את כרזת הבחירות של אובמה שמתחתיה כתוב HOPE, החליף את אובמה בביבי, ואת הכיתוב שינה ל-ROPE והוסיף חבל תליה”. 

poster-of-netanyau-1-gifהמיצג בבצלאל אחרי ”השיפוץ” של הסטודנט המוחה צילום: דוברות בצלאל

המסר הבעייתי הטריד אותו ומאוחר יותר הוא חזר למקום יחד עם חבר נוסף והשניים “עיצבו” את המסר מחדש לתמונה שהופצה לאחר מכן בכלי התקשורת. “בהפסקה, בשעה אחת בצהריים, לקחתי את אחת הכרזות והפכתי אותה וכתבתי עליה בטוש שחור ‘קוראים לזה הסתה’ וחבר שלי שם תמונה מלפני רצח רבין באמצע”, הוא מתאר ומסביר מדוע לא הוריד את הכרזות. “היה לי חשוב לא להוריד את הפוסטרים במטרה שאנשים יראו אותם בהקשר להסתה נגד רבין. היה לי חשוב שהסטודנט שעשה את זה וחברים שלו יבינו שלא כל דעה לגיטימית ושילמדו להיות אחראים על המסרים שהם מפרסמים”. 

לאחר שיצא מהשיעור שלאחר מכן בשעה ארבע וחצי, הכרזות כבר הורדו מהקיר והמיצג של ראש הממשלה עם חבל תלייה לידו נעלם מבצלאל. “הכעיס אותי מאוד שסטודנט עשה מעשה כזה ציני וככה הכתים את השם של בצלאל. אני מרגיש שאני לומד במוסד חיובי מאוד שיש בו אנשים חושבים ומתקיים בו שיח פתוח ולא אלים”. 

הסטודנט מבקש להדגיש את המסר הזה שוב במהלך השיחה איתנו ומבהיר כי מתקיים בבצלאל שיח בעל מגוון דעות. “זה לא מאפיין את בצלאל, והסעיר אותי כל היום. בניגוד למה שאנשים חושבים זה לא רק שמאל וחילונים משתמטים כאן, יש דתיים, חבר’ה משוחררים מקרבי, יש ימין – מגוון דעות. פה הסטודנט לא הבין את הכוח שיש לו במסר שהוא מעביר ונוצרה תמונה כאילו כל הסטודנטים אצלנו מסכימים איתו”. 

הוא מוסיף כי “היום הזה והכרזות מזכירים לי את כל הטקסים שאחרי רצח רבין, שבהם דנו על ההשלכות של הדיבור האלים. מהרגע הראשון היה לי ברור שזה לא דבר לגיטימי לעשות, בטח שלא עם העבר שלנו”.