הפילהרמונית הישראלית עם מאהלר ובן חיים

אגודת ידידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית הזמינה את התזמורת הפילהרמונית לסיבוב הופעות בתשע ערים בארה”ב, ביניהן, לוס אנג’לס, סן פרנסיסקו, מיאמי, קליבלנד וניו יורק. במוצ”ש ה-5 בנובמבר הופיעה הפילהרמונית ב-Soraya בנורתרידג’

 הזמנה להופיע בפסטיבל ברלין היא מסוג הדברים שכל תזמורת סימפונית תשמח לקבל, אולם בשנת 1971 ההחלטה לקבל את ההזמנה, עוררה ויכוח פנימי סוער בפילהרמונית הישראלית וברחבי המדינה. מדוע ישראלים צריכים להשתתף בקונצרט במרחק של פחות מקילומטר בודד מה”גראונד-זירו” של התוכנית הנאצית להשמיד את העם היהודי כולו? חברי התזמורת, אזרחי ישראל וניצולי שואה רבים התנגדו לרעיון לחזור אי פעם לגרמניה אבל בעידודו של שר החוץ הישראלי דאז אבא אבן, מאסטרו זובין מהטה נענה להזמנה. היצירה שמהטה תכנן להופיע אתה באותה הזדמנות היא אותה יצירה שהפילהרמונית הישראלית הופיעה אתה באולם ה-Soraya באוניברסיטת נורת’רידג’ במוצ”ש ה-5 בנובמבר. הפילהרמונית בניצוחו של להב שני הופיעה עם סימפוניה מספר 1 של גוסטב מאהלר הידועה גם בשם “הטיטאן”.

הנסיבות של ההופעה המיוחדת הרגישו ללא ספק טיטאניות. זוהי הופעת הבכורה של הפילהרמונית באולם הסוראיה וזוהי הסימפוניה הראשונה אי פעם של מאהלר שהדהדה באקוסטיקה המדהימה של האולם הגדול.

 ע”י איילה אור-אל

פורסם ב”אנחנו באמריקה” אתר

 

Leave a Comment