הקרב על ספרי התורה מאת יורי ילין

במרתף של מנזר בעיירה קטנה בפולין התגלו לאחרונה 35 ספרי תורה, שנגנבו מיהודים בתקופת השואה • עכשיו מתחיל המאבק להחזרתם

Torah

ג’וני דניאלס, יו”ר “ממעמקים”, עם ספרי התורה

35 ספרי תורה ששרדו את תקופת השואה והזמן שעבר, התגלו לאחרונה במנזר בעיירה בפולין, שם אוחסנו במשך יותר מ־70 שנה. מדובר בתגלית משמעותית בעלת ערך היסטורי רב.

ספרי התורה נגנבו במהלך התקופה האפלה של העם היהודי על ידי אחד הכמרים שהיו בעבר במנזר. הכומר, שהיה אנטישמי מובהק, רצה לגלות בתוך ספרי התורה ממצאים סודיים לכאורה, שיהודים מחביאים בספרי הקודש.

במשך עשרות שנים ספרי התורה שכנו בתוך מחסן מוזנח במנזר, ובשנים האחרונות נפוצה השמועה עליהם ברחבי פולין. ג’וני דניאלס, יו”ר ומייסד עמותת “ממעמקים” הפועלת להנצחת השואה ולהנחלתה לדורות הבאים, איתר את מיקום הספרים ובמשך חודשים הפעיל לחץ על ראשי הכנסייה בפולין, עד שהצליח לשכנע אותם לאפשר לו להיכנס אל המנזר ולראות לראשונה את הספרים לאחר 70 שנה.

דניאלס תיאר בראיון מיוחד ל”ישראל היום” את המחזה שנגלה לעיניו: “לראות 35 ספרי תורה שוכבים על מדפים מלוכלכים של מנזר בפולין פגע לי בנשמה היהודית בגלל הזלזול המופגן בספרים. חלק מהספרים קרועים ולא ניתן להשתמש בהם שוב, וניאלץ לקבור אותם אם לא נמצא מי שירצה לבוא ולתקן, אבל רוב ספרי התורה במצב טוב מאוד והם כשרים לשימוש כבר עכשיו.

“כל מה שרציתי לעשות באותו הרגע זה להציל את הספרים משם באופן מיידי ולהחזיר אותם לבתי כנסת ברחבי העולם. 70 שנה זילזלו בהם. זה מספיק. הנוצרים לא מבינים מה החשיבות של ספרי התורה עבורנו. אחרי שבאנו והסברנו להם במה מדובר, אני מצפה שהם יחזירו את הספרים לעם היהודי”.

למרות שראשי הכנסייה בפולין הסכימו להציג את הספרים בפני דניאלס, אין עדיין נכונות מצידם לשחרר את ספרי התורה ולהשיב אותם אל היהודים. אך דניאלס, מבחינתו, אינו מתכוון לוותר: “אני מצפה שהממשלה הפולנית תתערב ותחזיר את הספרים מיידית לעם היהודי. זה זלזול נוסף שהכנסייה והממשלה הפולנית לא משחררות את הספרים עכשיו. ספרי התורה האלה הם רכוש של יהודים. זה חוב מוסרי של ממשלת פולין להשיב אותם.

לכתבה המלאה הקישו

Leave a Comment