הראה לי את המטבח שלך ואומר לך אם אתה ישראלי/רז סמולסקי

הצבע: לבן, הספה: מסבתא, הסגנון: סקנדינוויה, התנאי: שיהיה פרקטי וקל לניקוי ■ הצצה אל הקווים המשותפים לדירות הישראליות ■ “באופן די מביך, החלומות של כולם מאוד דומים”

Slider (16)

המטבח הוא הסלון החדש

כשנשים אומרות לי שהן רוצות שהמטבח יהיה ‘לב הבית’, אני שואלת אם הן מבשלות”, אומרת האדריכלית לילך לב. “חלק עונות שכן, אבל גם אלה שלא, אומרות ש’במטבח החדש בבית החדש אני מתכננת להתחיל לבשל’”.

האמירה הזו מבטאת את המקום הרגשי של המטבח בדירה הישראלית. אבל זה לא רק זכרון ילדות של האוכל של אמא. למטבח הישראלי שימושים רבים מעבר לשימוש הקונבנציונלי כמקום שבו מבשלים. במדינות אחרות מקובל שיש חדר אוכל נפרד, אך אצלנו תהיה בנוסף לפינת אוכל גם אפשרות לסעוד במטבח עצמו – סביב שולחן נוסף או סביב האי.

במטבח התפתחה גם תרבות מקורית ואופיינית מאוד לישראל – אירוח חברים במטבח ואירוח תוך כדי בישול. המטבח הוא הסלון החדש. לכן, לא מפתיע שהמטבח נפתח באופן טבעי לסלון או לפינת המשפחה, כדי שיהיה קשר מתמיד בין שני המרבצים העיקריים של הבית.

“המטבח הוא תמיד מושקע מאוד. הוא לב הבית גם בתפישה, גם בהשקעה הכספית וגם ביצירתיות ובחשיבה”, מסכמת שרון היבש את מרכזיותו של המטבח בחיינו.

9/11

Leave a Comment