הרומן הגרפי של האחים חנוכה קיבל ביקורות מהללות בחו”ל אך לא מתפרסם בעברית מאת נירית אנדרמן

“The Divine”, הרומן הגרפי החדש של האחים תומר ואסף חנוכה והקולנוען בועז לביא, זכה לשבחים ברחבי העולם, אבל בינתיים שום הוצאה ישראלית לא מתכוונת לפרסם אותו. לקראת צאת המהדורה האנגלית שלו

הם מספרים איך קיבלו השראה מסיפורם של תאומים בני תשע שהנהיגו צבא מורדים בבורמה

comics-1

מתוך הספר “The Divine”

בינואר האחרון באו האחים תומר ואסף חנוכה לפסטיבל הקומיקס של אנגולם שבצרפת, אחד מפסטיבלי הקומיקס הגדולים והחשובים בעולם, ויחד עם הכותב והקולנוען בועז לביא הציגו שם לראשונה את הרומן הגרפי החדש של שלושתם, “The Divine”. המוניטין של שני האחים, העובדה ששתי הוצאות קומיקס חשובות התחייבו מראש להוציא את הספר (דראגו הצרפתית ופירסט סקנד האמריקאית השייכת לענק המו”לות “מקמילן”) והציפייה שעורר הספר בקרב חובבי קומיקס רבים, הביאו לכך שכל העותקים אזלו בתוך יומיים. גם העובדה שאסף היה מועמד בפסטיבל לפרס אנגולם היוקרתי על ספר “הריאליסט” השני שלו, סייעה מן הסתם לתשומת הלב הרבה שהורעפה על השולחן שבו ישבו השלושה וחתמו על עותקי הרומן הגרפי החדש שלהם.

מאז פורסמה שורה של ביקורות על “The Divine”, ולו ספר יכול היה להסמיק, זה בהחלט יכול היה לקרות לו. בין היתר, “פאבלישרס ויקלי” האמריקאי בחר בו כאחד מעשרת הרומנים הגרפיים המובילים של אביב 2015, וקבע ש”בעונה של יצירות קומיקס מפעימות מבחינה חזותית, ‘The Divine’ בולט לטובה בזכות עבודת הארט של אסף ותומר חנוכה שנדמית כהזיה ומלווה באופן נועז את הסיפור של בועז לביא”.

למרות זאת, אלה שינסו לחפש את “The Divine” על מדפי חנויות הספרים בישראל, בעברית, צפויים להתאכזב. לפי שעה שום הוצאה מקומית לא קפצה על המציאה, תרגום לעברית של הספר אינו בתכנון, ולחובבי קומיקס מקומיים לא תהיה כנראה ברירה אלא להתפשר על קריאה באנגלית או צרפתית (המהדורה האנגלית של הספר צפויה לצאת לאור ב–14 ביולי). עם זאת, גם שלושת היוצרים, מתברר, לא הפכו עולמות כדי לדאוג שהספר שלהם ייצא כאן, בעברית.

comics-2

מתוך הספר “The Divine”

האחים תומר ואסף חנוכה הם בין המאיירים ויוצרי הקומיקס הבולטים והמוערכים שפועלים בארץ. תומר חזר לישראל לפני כשנתיים לאחר שהות ממושכת בניו יורק, שבה הוריד את מינון יצירת הקומיקס לטובת איור למגזינים אמריקאיים מובילים — בין היתר התנוססו איוריו על שעריהם של “ניו יורקר” ו”ניוזוויק”. ואילו אסף הוציא לאורך השנים שני ספרי קומיקס עם אתגר קרת (“סמטאות הזעם” ו”פיצריה קמיקזה”), הוציא שניים נוספים בצרפת (יחד עם כותב צרפתי), אייר לעיתונים רבים בארץ ובחו”ל, וזה חמש שנים שהוא מפרסם את טור הקומיקס השבועי “הריאליסט” בעיתון “כלכליסט”. שני ספרים שאיגדו את הטורים הללו ויצאו לאור בחו”ל זכו לביקורות מצוינות ותורגמו לשש שפות.

“לא הוצאנו את הספר בארץ כי תומר הכיר אנשים בניו יורק, אני הכרתי בצרפת, וזה היה לנו הכי טבעי, כי אלה האנשים שהכרנו וידענו שירצו לראות את מה שנציע להם”, מסביר אסף חנוכה בראיון שהתקיים עם השלושה לאחרונה. “וגם חוקי השוק השפיעו, כי כדי לממן ספר של 150 עמודים בצבע ולהדפיס אותו בכמה אלפי עותקים צריך למכור כך וכך עותקים, ואני מניח שלהוצאות רבות בארץ זה יכול להיות בעייתי”. לביא מוסיף שבגלל הנושא הלא־ישראלי שבו עוסק הספר, הם בכלל לא התלבטו. “האמת שאפילו לא חשבנו אם להוציא את הספר בארץ. בגלל שהנושא שלו אינו מוגבל לזהות שלנו כישראלים, היה לנו החופש להוציא אותו בחו”ל והיתה לנו תחושה שהוא יוכל להימכר שם. בארץ, לעומת זאת, לא ברור מי בדיוק יקנה אותו מעבר לחובבי הז’אנר, והם בין כה קוראים אנגלית”.

comics-3

מימין: אסף חנוכה, בועז לביא ותומר חנוכה, יוצרי הרומן הגרפי “The Divine”דניאל צ’צ’יק

הם כמובן ישמחו אם הספר ייצא בעברית בסופו של דבר, אבל הם יודעים שהסיכוי אינו גבוה. אסף מספר שבעניין “הריאליסט” הוא דווקא פנה להוצאות ישראליות, אבל “הם אמרו שהם אוהבים את זה, אבל לא חושבים שזה יהיה רווחי. זה מתסכל, כי זה חומר כל כך מקומי – על ישראל, על תל אביב, על החיים שלי – ודווקא פה אני לא מצליח למצוא לו בית”. תומר מתנדב להסביר: “בישראל קומיקס זה לא תעשייה. זה אמנות. כי זה לא כלכלי, אין פה מספיק קוראי קומיקס, אתה לא מצפה לתמורה, ולכן כל פרויקט גדול מכוון מראש לשוק בינלאומי”, הוא אומר.

במעבה הג’ונגל

בכל מקרה, אם ” The Divine” לא ייצא לאור בארץ, ההפסד הוא של צרכני התרבות המקומיים. זהו רומן גרפי כתוב היטב, המעמת בצורה חכמה מציאות עם בדיון, ריאליזם עם פנטזיה, ומבוגרים שחוששים להיפרד מנעוריהם עם ילדים שממהרים מדי להתבגר. האיורים של האחים חנוכה, כרגיל, לא רק אפקטיביים ומשרתים היטב את הסיפור, אלא מדי פעם גם כל כך מרהיבים עד שאין ברירה אלא להשתהות למולם, לצלול למציאות שהם יוצרים ולהתמסר לפנטזיה.

הכל החל לפני כשמונה שנים, כאשר תומר חנוכה, שעדיין התגורר אז בניו יורק, האזין לרדיו אן־פי־אר בזמן ששודרה בו כתבה שלכדה את תשומת לבו. “סיפרו בה על צלם שנסע לג’ונגל בבורמה ופגש שם תאומים בני תשע, שמנהיגים צבא מורדים הפועל נגד הצבא הבורמזי, וכולם מאמינים שיש להם כוחות על”, הוא מספר. “זה היה כל כך מופרך, עד שכבר אז הסיפור הזה עירבב פנטזיה ומציאות וילדות שזולגת לתוך עולם של מבוגרים. אחר כך, כשראיתי את התמונה של שני התאומים, אמרתי לאסף ‘בוא נעשה עם זה משהו’. רצינו אז לעשות משהו יחד, וזה נראה לנו כמקום טוב להתחיל ממנו”.


comics-4

עטיפת הספר

הצילום המפורסם של הילדים התאומים ג’וני ולותר טו – שבו אחד מהם נראה קשוח, מגולח שיער, שואף עשן מסיגריה, בעוד פניו היפים, העדינים והנוגים של אחיו מציצים מאחוריו – סייע להפיץ בעולם את סיפורם ברחבי העולם בסוף שנות ה–90. זה היה ב–1997, כשהיו בני תשע, שאיש דת מקומי הוביל אותם להצטרף למחתרת “צבא האלוהים” בבורמה, בטענה שאלוהים נגלה אליהם ושהם יוכלו להושיע את בני עמם. זמן קצר לאחר מכן, הם הובילו את המחתרת שלהם לניצחון מרשים על כוחות של הצבא הבורמזי – ניצחון שמיד לאחריו נפוצו סיפורים על כך שהתאומים חסינים בפני פגיעת כדורים ומוקשים, ויכולים להרוג אויב על ידי מחשבה בלבד.

האחים חנוכה, תאומים בעצמם, נשאבו אל הסיפור במהירות. הם החלו לקרוא כל מה שמצאו על האחים טו, ללמוד על חייהם ועל הסביבה שבה חיו, ולאסוף כל שביב מידע תרבותי, חברתי, גיאוגרפי וצבאי הקשור בהם. “ניסינו לחקור את עולם הדימויים שלהם, להבין ממה מורכבת הדת שלהם, איזה פסלים היו שם, לא רצינו ליפול בסיפור שלנו לייצוג קלישאתי של מפלצות, אלא לעבוד עם החומרים מהמציאות ולייצר משהו מתוכם”, אומר אסף. “היה שם ערבוב מעניין בין מזרח למערב, חולצות של דיסני עם חולצות צבא מעליהן, וכור היתוך של כמה תרבויות – קצת פגאני, קצת בודהיסטי וקצת מערבי”, מציין תומר.

comics-5

התאומים ג’וני ולותר טואי־פי

התאומים טו השליכו את האחים חנוכה בחזרה אל ימי ילדותם, אל התקופה שבה הם לא לחמו בשורות אף מחתרת אלא פשוט צרכו כמויות אדירות של קומיקס אמריקאי, וממרחק של כשני עשורים הצליחו התאומים הבורמזים להפעיל עליהם את כוחות הכישוף שלהם. “הם היו חידה בשבילנו, כי בתור ילדים תאומים שקראו יותר מדי ספרי קומיקס אמריקאיים, אנחנו ממש חלמנו שיש לנו כוחות על, ופה פתאום נתקלנו בסיפור על ילדים תאומים שבאמת יש להם כוחות כאלה, ועוד בתוך מלחמה אמיתית”, אומר אסף. “טוב, לא באמת, אבל לפחות בעולם שלהם. אז בשבילנו זה היה קצת כמו להסתכל בהשתקפות מעוותת של עולם מקביל, שבו הכל קורה בעוצמות מאוד חזקות”.

השניים נשאבו להרפתקה, החלו לברוא את העולם הוויזואלי של הספר, תומר צייר כמה איורי קונספט, אבל הפרויקט לא ממש התקדם מבחינה נרטיבית. כאשר לביא – עיתונאי, קולנוען וחבר ותיק של האחים, שבעבר יצרו אתו יחד כמה סיפורי קומיקס – בא לביקור בניו יורק, האחים חנוכה מיהרו לגייס אותו לפרויקט. “אני התייחסתי לזה כפרויקט שמקביל לעבודה על פיצ’ר. החלטנו שמתחילים את הכל מאפס, בלי התניות, ומתחילים לברוא משהו מחדש לגמרי. החלטנו שזה לא הולך להיות סיפור על התאומים, אלא סיפור שיש בו תאומים עם כוחות על, אבל בלי מחויבות לאותם תאומים או לז’אנר כלשהו או לרפרנס מסוים”, מספר לביא.


comics-6

מתוך הספר “The Divine”

ואכן בסופו של דבר, גיבור הסיפור הוא מארק, איש צבא לשעבר, שאשתו בהריון והוא עומד להיהפך לאב. חרדות שונות שמתעוררות בו בעקבות השינוי הדרמטי הצפוי בחייו, גורמות לו להיענות להצעה של חבר ותיק מימי הצבא, ולצאת יחד אתו למשימה סודית במדינה אסיאתית, שבה משתוללת מלחמת אזרחים. שם, במעבה הג’ונגל, הטון הריאליסטי של הסיפור מתחיל אט אט להירמס תחת כובד משקלה של הפנטזיה. חרדות האבהות של מארק שואבות אותו להיתקלות עם תאומים בני עשר שמנהיגים צבא מקומי, עם כוחות העל שלהם שמכניעים בקלות כל מבוגר שנקרה בדרכם, ועם מערבולת אימתנית של עינויים, לוחמי ענק, קרבות עקובים מדם ואפילו דרקון אחד אימתני.

ב–2009 חתמו השלושה על חוזה עם הוצאת דראגו הצרפתית ופירסט סקונד האמריקאית, ונשאבו לחמש שנים של עבודה אינטנסיבית. בניגוד לספרי קומיקס רבים שנוצרים תוך חלוקת תפקידים ברורה בין הכותב לצייר הקומיקס, לביא והאחים חנוכה החליטו לעבוד בשיתוף פעולה. לביא כתב את הסיפור תוך התייעצות עם האחים, לאחר מכן ישב עם אסף ופירק את הסיפור לסצינות, אסף צייר את הקומיקס, ולאחר מכן העביר אותו לתומר שהוסיף את הצבע, התאורה והאווירה. לכל אחד היה מנדט להביע דעה, למתוח ביקורת ולדרוש שינוי בכל שלב. “זה היה קצת כמו להקה שמנגנת”, מציין לביא, יצירה באינטראקציה”.

הכתבה פורסמה באתר הארץ ב 6-11-2015