“השכלה תורנית אינה שווה לתואר אקדמי”מאת נועם (דבול) דביר:

ועד ראשי האוניברסיטאות פנה לראש הממשלה שלא יכיר בהשכלה התורנית כשוות ערך לתואר אקדמאי בעת הליך קבלה לעבודה ברשויות המקומיות • “חוסר הידע של אלה המסתפקים בהשכלה תורנית בלבד יוריד את רמת נותני השרות בשלטון המקומי”, טענו

peretz-lavie

יו”ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ’ פרץ לביא // צילום: דודי ועקנין

ועד ראשי האוניברסיטאות מתנגד להחלטה להכיר בהשכלה תורנית כשוות ערך לתואר אקדמי: הועד, בראשות פרופ’ פרץ לביא, פנה היום (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו כי ישקול מחדש את הפעלתו של הנוהל החדש שהתקבל על-ידי שר הפנים, אריה דרעי, לפיו השכלה תורנית תוכר כמקבילה לתואר אקדמי במסגרת הליך הקבלה לתפקידים ברשויות המקומיות.

במכתב שהועבר לראש הממשלה כתבו נשיאי האוניברסיטאות כי “אנו מודאגים מאוד מן הנוהל המכיר בהשכלה תורנית כשוות ערך לתואר אקדמי. אנו פונים אליך לשקול מחדש את הפעלתו של נוהל זה, ולכל הפחות להפכו להוראת שעה מוגבלת בזמן לשנה אחת בלבד. לאחריה תוקם ועדה ציבורית שתבחן את השינויים שהתרחשו עקב הפעלתו, והשלכותיהם על השלטון המקומי בפרט ועל השרות הציבורי בכלל”, אמרו.

כזכור, הנוהל פורסם בתחילת חודש אוגוסט, ולפיו, השכלה תורנית תוכר כמקבילה לתואר אקדמי במסגרת הליך הקבלה לתפקידים ברשויות המקומיות, זאת בכפוף להצגת תעודת סמיכה לרבנות, או אישור לימודים בישיבה גדולה או בכולל שש שנים לפחות לאחר גיל 18, וכן מעבר שלוש בחינות מתוך מכלול בחינות ברבנות הראשית.

לטענת המתנגדים למהלך, משמעות ההחלטה בפועל היא קבלת מאות ואלפי מסיימי סמיכה ברבנות לתפקידים מגוונים ברשויות המקומיות ברחבי הארץ, בעוד שהכשרתם אינה כוללת את הידע הבסיסי הנדרש במקצועות המתמטיקה, האנגלית וכדומה, ולכן הם יתקשו לעמוד בסטנדרטים הראויים של מתן שירות לאזרח בשלטון המקומי.

במכתב שנשלח בהעתק גם לשר הפנים אריה דרעי, שר החינוך נפתלי בנט והיועמ”ש לממשלה, ד”ר אביחי מנדלבליט, הוסיפו נשיאי האוניברסיטאות כי “אנו רוחשים כבוד רב ללימוד התורני-רבני שהוא מאושיות עמנו”, כתבו.

“עם זאת, המשרות המגוונות בשלטון המקומי מצריכות כישורים אלמנטאריים, המהווים חלק אינטגראלי מהפעילות השוטפת ומההתנהלות היומיומית מול גורמים וארגונים שונים”, טענו והוסיפו כי “תואר אקדמי באשר הוא, מעניק לכל אדם קשת רחבה של כלים וידע רחב. חוסר הידע הבסיסי של אלה המסתפקים בהשכלה תורנית בלבד יוריד תוך שנים בודדות את רמת נותני השרות בשלטון המקומי”.

 

Leave a Comment