התחלה עכורה: צלבי קרס קידמו את פני רה”מ בבודפשט מאת אריאל כהנא

 

ביקורו הרשמי של נתניהו בהונגריה נפתח באווירה לא נעימה, כשבדרכו למרכז הבירה נגלו לעיניו סמלי השלטון הנאצי שרוססו על שלטי חוצות. השלטים עצמם, שמכוונים נגד איל ההון היהודי ג’ורג’ סורוס, מעוררים מחלוקת בשל המסר האנטישמי שעולה מהם

ראש הממשלה בנימין נתניהו החל לפנות ערב (ב’) את ביקורו הרשמי בבודפשט בירת הונגריה. מחר ייפגש נתניהו עם עמיתו, ויקטור אורבן, ושרי ממשלתו, ושתי המדינות יחתמו על הסכם תרבות ועל הצהרת כוונות לשיתוף פעולה בתחום החדשנות הטכנולוגית.  

אלא שהביקור בהונגריה נפתח תחת אווירה עכורה, הכוללות מסרים אנטישמיים גלויים וסמויים. הדרך הראשית משדה התעופה למרכז העיר מלאה בשלטי חוצות מטעם הממשלה נגד איל ההון היהודי-אמריקני, ג’ורג’ סורוס. על חלק מן השלטים כתובות גרפיטי הכוללות צלבי קרס. 

צלבי הקרס שרוססו בבודפשט צילום: אריאל כהנא

מסע הפרסום נגד סורוס בא בהמשך לשורה של צעדים ממשלתיים נגד איל ההון שנולד בהונגריה, ובהיותו ילד ניצל מהשמדה בשואה בזכות קשרי אביו עם הממשל. סורוס, שגם מחזיק בעמדות ליברליות ואנטי ישראליות, ידוע בביקורתו החריפה נגד ממשלתו הימנית של אורבן. ברוח זו הוא מפעיל במדינה אוניברסיטה משגשגת בבודפשט, אשר ממשלתו של אורבן ניסתה לסגור בעבר. 

רבים במדינה ומחוצה לה רואים במסע הפרסום נגד סורוס מסר אנטשימי דו משמעי נוסף שממשלת אורבן מרבה להפיץ. כך למשל, אורבן שיבח לאחרונה את מי שהיה מנהיגה של הונגריה במחצית הראשונה של המאה הקודמת, מיקולש הורטי. הורטי היה ידוע כשונא יהודים ובין היתר אחראי להשמדת מרבית יהדות הונגריה בשואה. 

מנגד, ממשלת הונגריה טוענת כי היא נלחמת באנטישמיות וכי הביקורת נגד סורוס לא קשורה להשתייכותו הלאומית. על רקע הביקורת הבינלאומית, ממשלתו של אורבן הבטיחה להסיר את השלטים נגד סורוס, אך ההבטחה לא קויימה. 
 

הביקור נפתח באווירה עכורה. נתניהו צילום:AFP

  
ביממות האחרונות אלמונים שררטו כתובות גרפיטי על השלטים נגד סורוס. במקום הכתובת המקורית, “אל תתנו לסורוס לצחוק אחרון”, נכתב עליהן “אל תתנו לאורבן לצחוק אחרון”, והוספו צלבי קרס. לא ברור האם למעשה אחראים אנשי מפלגת הימין הקיצוני, יוביק, המכרסמת בכוחה הפוליטי של מפלגת האזרחים ההונגרית שבראשה עומד אורבן. 

לחילופין, ייתכן שאת הגרפיטי כתבו פעילי אופוזיציה משמאל המאשימים את אורבן בתמיכה משתמעת בנאצים, בשל אהדתו להורטי. כך או כך, האווירה מתוחה מאוד ושאלת היחס ליהודים נמצאת במרכז השיח של הקהילה הבינלאומית ושל הקהילה היהודית ההונגרית. 

ראש הממשלה נתניהו אמר אתמול בפריז לעיתונאים הנלווים אליו כי הוא מגנה אנטישמיות בכל מקום ובכל זמן. עם זאת, בהודעה שפרסם נתניהו לפני שבועיים הוא סרב לצאת נגד הביקורת של ממשלת הונגריה כלפי סורוס, זאת מכיוון שאיל ההון היהודי מבקר באופן שיטתי את ממשלת ישראל ותומך באופן פעיל במחרימי המדינה. 

 

Leave a Comment