וויליאם וקייט – מאחוריכם! הנסיכים של צאנז/ מנדי גרוזמן

עגלה עם סוסה נסעה השבוע ברחובות נתניה והובילה את זוג הנסיכים לחסידות צאנז אל החופה. מסתבר ששתי הכרכרות הן לא סתם אלמנט קיטצ’י לחתונה אלא מנהג עתיק יומין. צפו בתמונות

תהלוכה מוזרה השתרכה לה השבוע ברחובות העיר נתניה: חתן וכלה הובלו לחופתם על כרכרה הרתומה לסוסים, כל אחד בנפרד, כמובן. החתן הוא נכדו של הרב צבי אלימלך הלברשטאם, המשמש כאדמו”ר מצאנז בישראל.

הכלה היא נינתו של הרב אליעזר הגר, האדמו”ר מסערט ויז’ניץ, ונכדתו של הרב מנחם אליעזר זאב רוזנבוים, האדמו”ר מקרעטשניף. לחתן קוראים יקותיאל יהודה, על שם אבי סבו, האדמו”ר הקודם, שהקים את קריית צאנז בנתניה ואת בית החולים לניאדו בעיר.

Wedding-1

הכלה עולה על הכרכרה צילום: פלאש 90

Wedding-2

החתן מובל אל החופה על כרכרת הגברים צילום: פלאש 90

Wedding-3

לא סתם אלמנט קיטצ’י צילום: פלאש 90

Wedding-4

נסיכה של ממש צילום: פלאש 90

Wedding-5jpg
מנהג עתיק יומין צילום: פלאש 90

Wedding-6

 הפיכתם למשפחה לאחר החתונה היא סמלית מאוד. ה”מצווה טאנץ” בצאנז צילום: פלאש90 

מסתבר כי המנהג להוליך את החתן והכלה על כרכרה בדרך לחופה הינו מנהג עתיק בחתונות משפחות האדמו”רים בצאנז. לדברי החסידים, למנהג יש מקור קדום המצוי בכתבי הפרשן התורני רש”י הרב שלמה יצחקי, שחי לפני כ-1000 שנה. כיום, צאנז זוהי החסידות היחידה שמשמרת את הנוהג, וגם אצלה הוא מתקיים רק כשצאצאי משפחת האדמו”רים – הלברשטרם – נישאים.

החסידות נוסדה בגליציה לפני למעלה מ-150 שנה על ידי אבי המשפחה, הרב חיים הלברשטאם. המנהג שרד את המעבר לישראל, ונהוג גם במרכז החסידות המצוי בעיר נתניה. בחתונה היו מעורבים

שלושה חצרות חסידות: צאנז – מצד החתן, סערט ויז’ניץ וקרעטשניף – מצד הכלה.

כשהשניים התארסו, ציינו החסידים כי לשלוש החסידויות ישנו מכנה משותף אחד: הן בחרו שלא להתגורר בערים החרדיות אלא לפתוח את מרכזיהן בערים חילוניות. קריית צאנז הקומה בנתניה, והאדמו”ר אף הקים את בית החולים בעיר שמשמש את כלל התושבים.

האדמו”ר מסערט ויז’ניץ וקהילתו מתגוררים בחיפה והאדמו”ר מקרעטשניף ברחובות. “כשהעולם החרדי הקים את עצמו מחדש בארץ ישראל המגמה הייתה להתכנס בבני ברק ובירושלים, ואילו רק במשך השנים כשהערים הללו הפכו לצפופות, התחילה זליגה לערים נוספות. שלושת האדמו”רים הללו מתחילה בחרו לפרוץ קדימה ולפתוח מרכזים בערים חילוניות. כעת כשהם הפכו למשפחה באמצעות החתונה – זה סמלי מאוד”.

Leave a Comment