חנויות הספרים בארה”ב יוצאות למלחמה נגד דונלד טראמפ מאת ירין כץ

תופעה שהולכת ומתרחבת ברחבי ארה”ב: יוזמות פוליטיות וחברתיות של בעלי חנויות ספרים, בתגובה להתבטאויות הקשות של הנשיא. ובנוסף: קרב הציוצים הגדול בין ג’יי קיי רולינג לפירס מורגן, האיש שננעל בחנות ספרים, פו הדוב מגיע לישראל ועוד חדשות ספרות

תופעה: יותר ויותר חנויות ספרים בארה”ב נוקטות ביוזמות פוליטיות וחברתיות בתגובה למעשיו והתבטאויותיו של דונלד טראמפ

הניו יורק טיימס פרסם השבוע כתבה שעוסקת בתופעה הולכת ומתרחבת בארה”ב: חנויות ספרים שנוקטות ביוזמות שונות כנגד משטר טראמפ.

כך למשל, ביום ההשבעה של טראמפ, חילקה חנות הספרים Broadway Books בפורטלנד עותקים בחינם מהמסה “We Should All Be Feminists” שכתבה צ’יממנדה נגוזי אדיצ’יה; חנות ספרים בסנט לואיס קיימה בשבועות האחרונים ערבים ספרותיים כדי לגייס כספים למען הפליטים; חנות ספרים בשיקגו קראה ללקוחותיה הקבועים להתאחד ולהשמיע קול כנגד הממשל החדש’ ולהודיע לו שהוא לא מדבר בשמם; ואילו חנויות ספרים רבות מייחדות שולחנות תצוגה או חלונות ראווה לספרים דיסטופיים וספרים שעוסקים בגזענות, פאשיזם וטוטאליטריזם מתוך ניסיון להתריע כנגד פעולותיו של הנשיא החדש.

“כל חנויות הספרים קמו, במידה זו או אחרת, מתוך הבנה שיש להן משימה להפיץ ידע, לתת השראה ואפילו ללמד ולחנך אם הדבר אפשרי”, אמרה איליין קצנברגר, מנהלת חנות סיטי לייטס בסן פרנסיסקו – חנות בעלת היסטוריה ארוכה של אקטיביזם שמאלי. “כשטראמפ נבחר, כולם החלו לשאול את עצמם: ‘מה אני יכול לעשות. מה אנחנו יכולים לעשות?'”, היא הוסיפה, “חלק מהמקומות שאפשר למצוא בהם תשובות לשאלה הזאת נמצאים בספרים, בהיסטוריה ובשירה”.

האנה אוליבר דפ, שעומדת בראש שתי חנויות ספרים בניו ג’רזי ובניו יורק, אף מנבאת ש”האקטיביזם של חנויות הספרים ישנה בצורה מהותית את עסקי מכירת הספרים”. לטענתה, חנויות הספרים בודקות כעת את הגבולות על מנת להבין עד כמה רחוק אפשר להגיע עם היוזמות הללו.

בשביל חלק מהחנויות מדובר בפעם הראשונה בה הן נוקטות עמדה פוליטית כלשהי. לייסי סימונס, בעלת חנות הספרים “הלו הלו” במיין, סיפרה שהחליטה לנקוט עמדה בפעם הראשונה אחרי שהבחינה בימים שלאחר הבחירות שלקוחות רבים נכנסים לחנות במטרה למצוא נחמה וסולידריות, ולאו דווקא כדי לקנות ספרים. “אלה פשוט המקומות שאנשים הלכו אליהם”, אמרה סימונס בהתייחסותה לחנויות הספרים, “הם הרגישו שבורים מתוצאות הבחירות והם פשוט נכנסו לחנות כדי ללטף את הספרים ולדבר עם אנשים”.

ע”פ הניו יורק טיימס, הלקוחות הקבועים תומכים לרוב ביוזמות הפוליטיות והחברתיות של חנויות הספרים,  אך ישנן גם תגובות אחרות כמו לקוח שכתב בתגובה לניוזלטר פוליטי של מנהלת חנות ספרים בפיניקס: “תשתקי ותמכרי ספרים”. החשש מביקורות דומות ומקריאה אפשרית לחרם שיפגע קשות בהכנסות, גורמת בסופו של דבר לחנויות ספרים רבות, ובתוכן חנויות רשת הספרים הגדולה ביותר – בארנס & נובל, להימנע מלנקוט עמדה פוליטית ולהשתדל לשמור על תצוגת ספרים מאוזנת ככל הניתן. “הטעם הספרותי שלי משפיע על הספרים שנמצאים בחנות”, אמרה קאתי לאנגר, קניינית ספרים מדנבר, “אבל הדעות הפוליטיות שלי אף פעם לא ישפיעו על בחירת הספרים”.

חולץ בשלום לאחר שננעל במשך יותר משעה בחנות ספרים

המירור הבריטי דיווח השבוע על אדם בשם אוליבר סוסקיס, שננעל למשך יותר משעה בסניף של רשת הספרים “ווטרסטונס” באוניברסיטת קיימברידג’. על פי הדיווח, סוסקיס בן ה-699 שוטט בין המדפים בקומה השניה של החנות לקראת שעת הסגירה, כשלפתע שם לב שמשהו אינו כשורה. “כשירדתי למטה הבחנתי פתאום בשקט מסתורי”, סיפר, “ומיד הבנתי שננעלתי בפנים”.

סוסקיס ניסה להיחלץ מהחנות במשך יותר משעה, ובזמן הזה התקשר למשטרה, ניסה לקרוא לעוברי אורח והתקשר לאשתו ולבתו. לבסוף הושג קשר עם מנהל החנות שהגיע לחלץ את הלכוד וסיפר שאף פעם לא נתקל במקרה שלקוח ננעל בפנים.

“יש מקומות גרועים יותר להינעל בהם מאשר חנות ספרים”, סיכם סוסקיס את החוויה.

שופט הורה לנערים שריססו כתובות גזעניות לקרוא ספרים על התנגדות לשנאה

 

לפני כארבעה חודשים רוססו על מבנה לימודי בווירגי’ניה מספר צלבי קרס והכתובות “white power” ו”brown power”. המבנה, שעובר שיפוץ בימים אלה, שימש בעבר כבית ספר ציבורי שחינך תלמידים שחורים בתקופת “חוקי ג’ים קרואו” שדרשו הפרדה בין אוכלוסיה לבנה לשחורה.

חמישה נערים אמריקאים הורשעו כאחראים למעשה, והשבוע פסק השופט כי עונשם יהיה לקרוא במשך 12 החודשים הבאים 12 ספרים ולהגיש עליהם דו”ח קריאה. הספרים יבחרו מתוך רשימה של 35 ספרים שעוסקים בשואה, העבדות האמריקאית ומשטר הטאליבן. בין הספרים אפשר למצוא את “ציד המכשפות” מאת ארתור מילר, “העין הכי כחולה” מאת טוני מוריסון, “הצבע אגרמן” מאת אליס ווקר, “לילה” מאת אלי ויזל, “רודף העפיפונים” מאת חאלד חוסייני ועוד.

בנוסף ידרשו הנערים לכתוב עבודה על השפעתם של מסרים גזעניים, והם גם יחויבו להקשיב לריאיון מוקלט עם אחד התלמידים השחורים שלמד בבית הספר המדובר בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

מלחמת הכוכבים: קרב ציוצים אכזרי בין ג’יי קיי רולינג לפירס מורגן

הצו הנשיאותי עליו חתם דונלד טראמפ ואוסר על אזרחים מ-7 מדינות מוסלמיות להיכנס לארצות הברית עורר תכונה רבה מרגע שפורסם, והשבוע הוא אף הביא לקרב ציוצים ארסי בין יוצרת הארי פוטר ג’יי קיי רולינג ובין העיתונאי ומגיש הטלוויזיה פירס מורגן, שזכה בתוכנית הריאליטי של טראמפ -“המתמחה” (בעונת ה-VIP שלה ששודרה בשנת 2008) ונחשב לחבר קרוב של הנשיא החדש.

הקרב בין מורגן לרולינג החל לאחר שרולינג שיתפה בטוויטר קטע מהתוכנית “Real Time with Bill Maher”, במהלכה התווכחו מורגן והקומיקאי האוסטרלי ג’ים ג’פריז האם הצו של טראמפ הוא “צו נגד מוסלמים”, עד שלבסוף אמר ג’פריז למורגן ללכת לעזאזל (fuck off). “כן, לצפות בפירס מורגן כשאומרים לו ללכת לעזאזל בשידור חי בטלוויזיה היה מספק בדיוק כמו שתמיד דמיינתי”, צייצה רולינג.

כשמורגן ראה את הציוץ של רולינג, הוא צייץ בחזרה: “זו בדיוק הסיבה בגללה לא קראתי אפילו מילה אחת מהארי פוטר”. ואילו רולינג שאלה אותו בציניות: “[לא קראת את הארי פוטר] כי הייתה לך תחושה מוקדמת שיום אחד המחברת תפרוץ בצחוק כשתראה איך מתייחסים לבולשיט שלך בשידור ישיר בטלוויזיה?”. מורגן המשיך לטעון שכל מה שאמר הוא אמת לאמיתה, והעובדה שאמרו לו ללכת לעזאזל לא משנה את זה.

 

Leave a Comment