טיול בעיקבות הציפורים במאליבו/כתב וצילם אבי דרורי

z

שוב הצטרפתי לטיול טבע בעקבות הציפורים מטעם ה-Audubon Society בסוף השבוע והפעם טיילנו ל-מאליבו קריק סטייט פארק, בעל מסלולי טיול רבים ומגוונים הנחשב בעיני רבים כגולת הכותרת של הררי סנטה מוניקה ומשתרע על למעלה מ-7,000 דונמים של מישורים נרחבים, סוואנות, עצי אלון רבים ופסגות דרמטיות.

אזור זה שימש ומשמש את תעשיית הסרטים של הוליווד בתפאורה לסרטים ולמעלה ממאה סרטים ותוכניות טלוויזיה צולמו שם עד עתה כשהבולטים שבהם היו: “מ.א.ש”, “דוקטור דוליטל”, “כוכב הקופים”, “ריו קונצ`וס”, “טרזן”, “המלאכיות של צ`רלי” “דיינסטי”, “בוורלי הילס 90210” ועוד רבים רבים אחרים, לכן אין זה משונה אם אתה מגיע לפארק וחלק ממנו סגור לתנועה מחמת צילומים.

הגענו לשם קבוצה די גדולה של חובבי טבע בשעות הבוקר המוקדמות כשהחמה רק הפציעה והקרירות שרתה עדיין על פני היקום. המטרה היתה מעקב אחרי כחמישים סוגים שונים של ציפורים השוהות פארק בתקופה זו של השנה וממלאות את חלל הפארק בציוצם המרטיט. כששמעתי מפי המדריך שאנו עומדים לעקוב אחרי למעלה מחמישים סוגים של ציפורים חשבתי לעצמי “אהה, הנה עוד הגזמה לצורך מכירת הטיול” אולם מהר מאד למדתי שזו לא היתה הגזמה ובסוף הסיור התברר שחזינו בלמעלה משישים סוגים שונים (וואו, ממש לא יאמן!) וזה ממש מעניין איך אינך מרגיש שאתה מתבונן ומקשיב לכמות כזו גדולה של ציפורים.

מסלול הטיול ארך כשבעה קילומטרים (4.6 מייל) ולקח אותנו לאורכו של נחל מאליבו בשטח מישורי מיוער בעשרות עצי אלון ענקיים משני צידיו שהשרו צל כבד על השביל כשההרים מסביב משלימים את התפאורה המרהיבה בצורתם וצבעיהם. אי אפשר היה להשאר אדישים למראה הנוף הזה ומצלמתי לא חדלה מלתקתק, עכשיו הבנתי וחשתי מדוע האזור משמש כה רבות כתפאורה לתעשיית הסרטים.

ברשומה זו אתרכז רק בטיול שערכנו הבוקר אולם אני עוד אביא רשומות נוספות מפארק מקסים זה המציע כל כך הרבה.

הקליקו על התמונות להגדלה

 z1   z2

החיה הראשונה בה נתקלנו היו רביעיית Mule Deer ששמם ניתן להם מעצם אוזניהם הארוכות המזכירות את אזניו של הפרד. הם יצאו ממקום מחבואם על מנת ללחך את העשב הטרי שעדיין היה לח מהטל שירד באיזור בלילה.  התקרבתי אליהן בשקט מוחלט ואט אט על מנת לא להפחידן. סבלנותי השתלמה משום שלמרותו שהרגישו בנוכחותי לא הסתלקו ואיפשרו לי לצלמן.

z6

טיילנו לאורכו של נחל מאליבו כשמידי פעם בפעם אנו נעצרים להקשיב לציוצים ולזהות מאין הם באים ומי משמיע אותם. אני אמנם לא מומחה או צפר כמו המדריך או כל אותם אלה שעוסקים בכך זמן רב אולם תודות להם למדתי מעט את מלאכת הזיהוי והמעקב ולקראת סוף הטיול אפילו התחלתי לזהות בכוחות עצמי כמה ציפורים.

Untitled-5 copy

הנה למשל ה-Gold Finch ששייך למשפחת הדרורים המוכרים מהארץ. למזלי היא ישבה על מקומה בשקט כאילו לא היה איכפת לה כלל מאיתנו ובכך איפשרה לי תמונה יותר חדה שלה. תודות לעדשת הטלפוטו החזקה שלי הצלחתי לקרב אותה מעט אלי על מנת לראותה באופן ברור יותר.

להמחשת ציוצה.

z5

עצי האלון שניקרו בדרכנו הרשימו מאד בגובהם וצורתם. נראה שהם צומחים שם כבר כמה שנים טובות. צמרות ענקיות ומעובות שמשמשות את הציפורים במנוחתן ומשרות צל רב מסביבן. גם צורתם מאד אומנותית ומהנה, פשוט חגיגה לעיניים.

z9

הנוף המרהיב מהווה את אחת האטרקציות המלהיבות בפארק ולכן אין פלא שהוא משמש כתפאורה לסרטים רבים שצולמו ועדיין מצולמים כאן.

z10

נחל מאליבו ליווה אותנו לכל אורך הדרך וסיפק קטעים מאד ציוריים שהרהיבו ביופיים ובשקט הפסטורלי הנהדר שנשבר בהמיית המים הזורמים.

z12

בקטע מסויים של הנחל חצינו אותו על גבי האבנים שהיו פזורות באפיקו והמיים היו מאד רדודים. כמה מטיילים ובתוכם עבדיכם הנאמן פסעו במיים הקרירים על מנת לרענן מעט את הרגליים, הרגשה נהדרת.

גם מקומו של נקר הבלוטים לא נפקד, ראינו כעשרה מהם על עצים שונים כשהם נשמעים כמקדחות הקודחות חורים בעץ. אחד מהם אף עצר ממלאכתו לרגע על מנת להתבונן בנו ומבטו כאילו שאל: “מה אתם רוצים ממני?”

המחשת ציוצו.

z14

באחד הקטעים ליד מרכז המבקרים המקומי מצאנו פנס רחוב ששימש את אחת הציפורים המקומיות בקינון, ולמה לא? לקן היתה תמיכה נהדרת מלמטה והמנורה סיפקה את החום הדרוש לדגירה מלמעלה, לא יכול להיות קן יותר מושלם מזה!

z15

מעט הלאה משם ראינו על אחד העצים קן מאד מוזר שנראה כאילו תולה על הענפים. המדריך הבהיר לנו שהציפור שבנתה אותו ניקראית “Bushtit” ובדרך כלל כמה ציפורים עוסקים בבנייתו מה שניקרא עבודת צוות. מעניין לראות איך הן עובדות על בניית הקן? ולשמוע את ציוצן.

Slider (9)

על עץ גבוה אחר נחתו להם בפתאומיות זוג תוכים מסוג Black Hooded Parakeet  שמוצאם מדרום אמריקה וללא שום גינוני טקס החלו במלאכת האהבה תוך שהם צשמיעים את צעקותיהם בקולי קולות. צבעם הירקרק אדמדם הרהיב ולמזלנו הם עמדו שם מספר דקות לפני שנעלמו כלעומת שבאו. הרגשתי כאילו הם ראו אותנו וביקשו להראות לנו מה הם באמת יודעים.

Untitled-9 copy    Untitled-1 copy

בעודי סורק במשקפתי את השמיים לאחר ששמענו צריחות משוגעות של ניצים הבחנתי בסופו של דבר בנץ אדום זנב שהתעופף לו במרחק אוירי ניכר בחיפושיו אחרי הטרף. לקח לי מספר שניות לאתרו בעדשת הטלפוטו של מצלמתי והתוצמה לפניכם.

בקרבת מקום נשמעו שוב צרחות קורעות שמיים והפעם לא נזקקנו למאמצים מיוחדים לראותו, היה זה Cooper`s Hawk שישב בדיוק מעל לראשנו, כנראה הבחין במשהוא חשוב.

Untitled-4 copy

תחת לגשר vחוצה את נחל מאליבו צפינו בלהקת סנוניות שבנתה סוללה שלמה של קינים מתחת לגשר. זה פשוט היה מאד מעניין לעקוב אחריהן לחלקים שונים של הנחל בו הן ליקטו בוץ ששימש לבניית קיניהן. ממש פועלות חרוצות שעשו את מלאכתן תוך כדי ציוצי שירה.

z24

עשינו הפסקה קצרה לצורך מנוחה וניצלנו אותה להחלפת רשמים ואינפורמציה בכל הנוגע למה שראינו. כמו כן לגמנו מים ונהנינו מצילו של עץ אלון עב צמרת שסיפק את קרירותו וגרם להנאה מרובה.

z25

וכמובן שלכל דבר טוב יש גם סוף טוב וכך הגיע טיולנו לסיומו ושמנו פעמינו לכיוון מגרש החנייה בו החנינו את מכוניותינו. פגשנו בדרכנו חזרה זוג רוכבים שזה עתה הגיעו מאוהיי המרוחקת משם כשלושים קילומטרים. הם היו מאד ידידותיים ולאחר מספר דקות בחברתם המשיך כל אחד מאיתנו לדרכו הוא.

avi droriאבי דרורי

טיולים בטבע

חוויות וסיפורים אישיים,

טיולים למקומות יפים וצילומים

  

לכתבות נוספות של אבי הקישו

Leave a Comment