יום כיפור- ניו יורק מאטה את הקצב/ חיים הנדוורקר

ניו יורק היא ללא ספק עיר ללא הפסקה. אפילו קצת יותר מתל אביב.

ובכל זאת, משהו קורה בעיר הזאת ביום הכיפורים. קצב הפעילות המטורף של התפוח הגדול מואט בצורה משמעותית. לא בכל שכונה או רובע אבל בהחלט אפשר להרגיש שמשהו  משתנה בעיר הזאת. בעיקר באזורים שבהם יש ריכוזי אוכלוסייה יהודיים ולאו דווקא שומרי מסורת.

בעיר ניו יורק חיים כיום על פי נתונים של סקר של הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA)  כ-1 מיליון יהודים. באיזור המטרופוליטן של ניו יורק חיים כשני מיליון איש. בסך הכל חיים בארה”ב כ-6 מיליון יהודים. ניו יורק היא אפוא אחד הריכוזים הגדולים ביותר של יהודים כאשר כ-40 אחוז מהם הם אורתודכסים שחלק ניכר מהם נמצאים בשכונות מרוחקות מהמרכז בברוקלין (פירוט מלא  בתחתית הכתבה).

מובן מאליו שהאורתודכסים שהולכים לבתי כנסת בדרך של קבע, לוקחים את יום הכיפורים ברצינות. שאר המגזרים היהודים, כהכללה, ממעטים ללכת לבית כנסת. בתי כנסת יהיו בני מזל אם יגיעו אליהם כמה עשרות איש לתפילת ערב שבת. כפי שאומר הרב עמיאל הירש מבית הכנסת הרפורמי סטיוון וייז באפר ווסט סייד : “אצל האורתודוכסים המסע אל תוך היהדות מתחיל בבר מיצווה. בשאר המגזרים הוא מסתיים בבר מיצווה”.

 kipur

בוקר יום כיפור באפר ווסט סייד של מנהטן. המכוניות יתחילו להגיע מאוחר יותר.

ובכל זאת, בימים הנוראים המצב שונה. בתי הכנסת מפוצצים. כך  גם בראש השנה. אבל היום החשוב ביותר הוא יום הכיפורים שבו גם אנשים שהקשר שלהם לדת מאד רופף, עשויים להגיע לבית הכנסת ואפילו לחבוש כיפה כאשר הם צועדים או נוסעים לתפילת החג. הרבה עסקים בבעלות יהודית ייסגרו את שעריהם. יש עסקים בבעלות לא יהודית שיורידו פרופיל כי הלקוחות לא מגיעים. גם לא יהודים החיים בניו יורק שמעו על יום הכיפורים והם מבינים שהמדובר בחג משמעותי ביותר מבחינתם של היהודים. בכבישים יש פחות תנועה, חנויות המזון מלאות בקונים לפני הארוחה המפסקת. והארוחה לשבירת הצום הפכה להיות כאן מסורת של אירוע משפחתי לפעמים המוני. יש שמתחילים את הארוחה לשבירת הצום (אם כי לא בטוח שהם צמו) גם בשעות אחר הצהריים המוקדמת הרבה לפני תפילת  הנעילה.

אז זה נכון, יום כיפור בניו יורק הוא לא חג המולד. בחג הנוצרי החשוב הזה העיר שוממת. ובכל זאת, יום הכיפורים הוא עדיין אחד הימים הבודדים שמצליחים להאט את העיר הזאת בצורה משמעותית.

 

“UJA-Federation of New York, Jewish Community Study of New York: 2011”

============================================

Number of Jews in New York City, 2011: 1,086,000

Number of Jews, by Denomination*, in New York City, 2011

Orthodox: 436,000

Conservative: 153,000

Reform: 149,000

Reconstructionist: 6,000

Nondenominational: 120,000

Secular/No Religion: 92,000

Other (including households with non-Jewish respondents*):  130,000

 

* Denomination was determined only for Jewish respondents; classification of household members is based on the respondents’ reported denomination. Other includes infrequent responses such as “cultural.” Non-Jewish respondents in the vast majority of cases represent intermarried households.

 

This data is available for public download from the Berman Jewish DataBank –http://www.jewishdatabank.org/Studies/details.cfm?StudyID=597.

http://blogs.haaretz.co.il/haimhandwerker/

Leave a Comment