יום כפור: עוצרים מלכת

ללא מכוניות, בלי אוטובוסים ועם אווירה של אחדות וקדושה באוויר • עם ישראל יציין את יום הכיפורים • ב־18:00: תפילת “כל נדרי” בבתי הכנסת • מזג האוויר דווקא לא ישתף פעולה: מחר יהיה חם מהרגיל • בירושלים ובשטחים נערכים בכוננות שיא מחשש לפיגועים

slichot-2016

סליחות בכותל צילום: יהודה פרץ

מדינה שלמה תעצור היום מלכת עם ציון היום הקדוש ביותר לעם היהודי – יום הכיפורים. כבר אתמול אפשר היה לחוש את הקדושה באוויר כאשר רבבות מתפללים היו אמורים להשתתף בלילה במעמד הסליחות המרכזי. את מעמד הסליחות רב המשתתפים בכותל היו אמורים להוביל הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, והרב דוד לאו.

בינתיים, כוחות הביטחון עסוקים גם בעניינים ארציים הרבה יותר. צה”ל הטיל אמש (בלילה בין שני לשלישי) החל מחצות סגר כללי על כל אזור יהודה ושומרון ועל רצועת עזה. הסרת הסגר תתבצע בסיום יום הכיפורים, ביום רביעי דקה לפני חצות.

באזור יהודה ושומרון ובירושלים תישמר הכוננות הגבוהה, בעיקר לאור הפיגוע שאירע שלשום בבירה שבו נרצחו לוחם היס”מ יוסי קירמה ולבנה מליחי.

slichot-2016-1-gif חג לרוכבים. ילדים מחכים להעביר הילוך לקראת הכבישים הפנויים הצפויים במהלך יום הכיפורים  //  צילום: קוקו

אלפי שוטרים ממשטרת ירושלים, לוחמי מג”ב, מתנדבים ושוטרי תגבור ממחוזות נוספים, התפרסו החל משעות הבוקר המוקדמות ברחבי העיר, לשמירה על הסדר והביטחון של עשרות אלפי היהודים הצפויים להגיע אל הכותל המערבי. במשטרה החליטו לצייד את מתנדבי המשמר האזרחי בכלי נשק לאבטחת בתי הכנסת באזור מגוריהם. מכל מקום, אם תכננתם להגיע לתפילת “כל נדרי” בבית הכנסת, הרי שהיא תתקיים בשעה 18:00 לערך ברוב בתי הכנסת.

ואם קיוויתם כי מזג האוויר ישתף פעולה עם הצום, נראה כי התקוות האלו יתבדו. היום יהיה מעונן חלקית עד בהיר עם טמפרטורות רגילות לעונה ובשעות הערב ישרור מזג אוויר נוח בכל רחבי הארץ. אך הבשורות הרעות הן כי ביום רביעי, יום הכיפורים, תחול עלייה של הטמפרטורות וירידה בלחות וייעשה מעט חם מהרגיל לעונה. הטמפרטורות החזויות למחר הן 34 מעלות בטבריה, 33 מעלות בקריית שמונה, 29 מעלות בתל אביב, 27 מעלות בחיפה ו־33 מעלות בבאר שבע בשעות הצהריים.

slichot-2016-2-gif

זוכרים את הנופלים. טקס הזיכרון ל־1,571 חללי יחידות הצנחנים התקיים אתמול סמוך לבסיס תל נוף, במעמד הרמטכ”ל גדי איזנקוט  //  צילום: יהושע יוסף

יממה לאחר הצום, ביום חמישי, יתקיים טקס הזיכרון הממלכתי ל־2,673 חללי מלחמת יום הכיפורים, במלאות 43 שנה למלחמה. הטקס יתקיים בשעה 11:00, בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ”ל גדי איזנקוט.

אגב, כמו כמעט כל מדינת ישראל, גם התחבורה הציבורית תיכנס ביום הכיפורים להשבתה מוחלטת. כך, היום תפסיק חברת אגד את פעילות קווי האוטובוסים בהדרגה עד השעה 15:00, ותנועת הרכבות תיפסק בהדרגה עד לשעה 14:00.

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת פורשר, דן לביא, יורי ילון ודניאל סיריוטי 

  •   •   •

 

Leave a Comment