יוצאת מהאקווריום מאת דודי כספי., לוס אנג’לס

זוג לסבי בסרט אנימציה על דגים? “בסך הכל רואים שם אישה עם תספורת קצרה ונוראית” • 19 שנים אחרי היציאה מהארון, מלכת תוכניות האירוח אלן דג’נרס צוללת עמוק ומדבבת את הדמות הראשית בסרט האנימציה “מוצאים את דורי” • עם 350 מיליון דולר בבנק אף אחד לא יעצור אותה

degeneres

דג’נרס. “יש לי מעריצים מכל הסוגים והמינים צילום אי.פי

מי היה מאמין שסרט אנימציה, ועוד על דגים בים, יעורר דיון סוער בשאלת היחס לזוגות חד־מיניים. באחד הפרומואים ל”מוצאים את דורי”, החדש של פיקסאר־דיסני, נראות לרגע קצר שתי נשים בפארק מים, המסייעות לילדה ש”מותקפת” בטעות על ידי תמנון רכוב על עגלת תינוקות. לכאורה בדיחה לא מזיקה, אבל הגולשים השמרנים זעמו: הם חשבו שמדובר בזוג לסביות.

הרשת געשה, כדרכה. הייתכן שסרט לכל המשפחה יקדם אג’נדה להט”בית? את הרוחות הלהיטה עוד יותר העובדה שאת הדמות המרכזית בסרט מדבבת אלן דג’נרס, מי שבעיני רבים נחשבת ללסבית המפורסמת ביותר בעולם כיום.

“הייתי בהקרנת הבכורה של הסרט וחיפשתי שם את הסצנה המדוברת”, מחייכת אלן דג’נרס במבט מיתמם, “מה שרואים שם זה שתי נשים, שלאחת מהן יש תספורת קצרה ונוראית. אותי זה מעליב. רק בגלל שלאישה יש תספורת איומה, זה הופך אותה ללסבית? היא פשוט נקלעה לסיטואציה עם מעצב שיער נוראי ויצאה עם תספורת לא טובה.

“אתן לכם טיפ: אם תצפו בסרט בבתי הקולנוע הרבה פעמים, אני ממליצה אפילו על ארבע או חמש פעמים, תזהו כמה דגים גייז שוחים במים ברקע של כמה מהסצנות. אני יכולה להעיד שכמה מהם נראו לי אישית מאוד גייז, אבל ייתכן שתצטרכו ללכת לקולנוע שוב ושוב לזהות אותם בעצמכם. יש גם שמועות על דג טרנסג’נדר”.

מה את חושבת על הקריאות לאולפני דיסני להוציא מהארון את מלכת השלג אלזה מ”לשבור את הקרח” ולתת לה בת זוג בסרט ההמשך? 

“בוא נאמר שלדעתי האישית, זה נהדר שנוצר הדיון הזה בכלל. כל מה שאנחנו רואים באמצעי התקשורת, בין שבטלוויזיה ובין שבסרטים, אמור לייצג את מה שקורה בעולם שלנו. אנחנו צריכים לראות בהם את כל מי שחי סביבנו, ושיהיה לכולנו ייצוג. השיח הוא נפלא, גם אם מדובר בדמות שצוירה עם תספורת קצרה גרועה, מתוך כוונה שתיראה בעיני מישהו כלסבית”.

19 שנים חלפו מאז שדג’נרס (58) יצאה מהארון במהלך היסטורי כפול: הן בדמות הפיקטיבית שגילמה בסידרה הקומית “אלן” והן בחייה האמיתיים, בראיונות למגזין “טיים” ולאופרה ווינפרי. המהלך החושפני לווה בבאזז תקשורתי אדיר, שכן היתה זו הפעם הראשונה בתולדות הטלוויזיה האמריקנית שגיבור ראשי של סיטקום בפריים טיים יוצא לאור כגיי.

אחת התומכות העיקריות בדג’נרס בימים המטלטלים ההם, כשנצלבה על ידי חוגים נוצריים ושמרניים, היתה חברתה אופרה, שאירחה אותה לראיון עתיר רייטינג וגמלה לה בהשתתפות ב”אלן”, שם גילמה את המטפלת שעוזרת לאלן לצאת מהארון. מאז פרישתה של אופרה ב־2011 עבר שרביט הרייטינג לידיה של דג’נרס, שהפכה, הלכה למעשה, למלכת תוכניות האירוח היומיות של ארה”ב.

“אלן דג’נרס שואו” עלתה בסתיו 2003, חודשים אחדים אחרי שהיא נתנה את קולה לדמותה של הדגיגה דורי בסרט האנימציה “מוצאים את נמו”. דורי היתה הדגיגה הפטפטנית והמשעשעת, שמסייעת לדג שושנון לחפש את בנו האובד, למרות שהיא סובלת מאיבוד זיכרון לטווח קצר.

“מוצאים את נמו” של אולפני פיקסאר גרף 940 מיליון דולר בקופות, פי עשרה מעלות הפקתו, והיה לסרט האנימציה הרווחי ביותר עד “צעצוע של סיפור 3”. הוא היה מועמד לארבעה פרסי אוסקר, כולל לפסקול ולתסריט, והיה הראשון מבין שמונה של פיקסאר שקוטף את האוסקר לסרט האנימציה הטוב ביותר (אחריו באו, בין השאר, “רטטוי”, “וול־E”, “אמיצה” ו”הקול בראש”).

בניגוד לחוקי הוליווד, שמכתיבים הפקת המשכון מהיר לפרויקט מצליח, הרעיון בא לידי מימוש רק 13 שנים אחרי – נצח במושגי התעשייה. ב־2012, אחרי ש”נמו” הועלה מחדש בגירסת תלת־מימד, פנו המפיקים לדג’נרס ולבמאי הסרט המקורי, אנדרו סטנטון, בהצעה לצלם סרט המשך. הקומיקאית, שבמשך שנים “התלוננה” בתוכניתה ש”מוצאים את נמו” האהוב הולך ונשכח – קפצה מייד על המציאה.

“עבורי זה היה קמפיין של 13 שנים, אבל לא תיארתי לעצמי שההמשך יהיה סרט על דורי. זאת היתה הפתעה גדולה”, היא אומרת.

נהנית?

“עבודה על סרט אנימציה היא הנאה צרופה, אבל על השחקן המדבב יש עול כבד. אגב, הייתי מתה לשמוע את עצמי מדבבת לעברית”.

על איזה עול את מדברת?

“כל רגש בסרט צריך לעבור רק דרך הקול שלך. אתה לא יכול להישען על שפת גוף, ומובן שלא להעמיד פנים שאתה בוכה. אתה מוכרח ממש להזיל דמעות, אחרת זה לא יהיה אמין. הכל נעוץ בדיאלוגים וברגשות אמיתיים, כך שהעבודה יותר מאומצת”.

שמעת שאומרים שיש דמיון פיזי בינך לבין הדגיגה דורי?

“שמעתי, אבל לא ראיתי משהו כזה. אמנם היוצרים צילמו אותי מדברת, כדי שהבעות הפנים שלי ייתנו השראה להנפשה של הדמות, אבל אני ממש לא מבחינה בקווי דמיון. אני בעיקר אסירת תודה על כך שהקול שלי לא השתנה יותר מדי עם השנים. אני מקווה שהוא יישאר גם לסרט שלישי”.

עשית תחקיר לפני הסרט החדש?

“לא בהיתי באקווריומים, אם זאת השאלה, אבל ידעתי שדגים חיים במים. אני אוהבת שיש בסרט אכפתיות לטבע ולכדור הארץ. הוא מעביר מסר שאנחנו צריכים לדאוג לסביבה שלנו, להגן על האוקיינוסים ועל היצורים שחיים בו.

“הפתיע אותי לדעת שקהלים בכל העולם התחברו לדמות של דורי, שהיתה משנית ב’מוצאים את נמו’ וזוכה פתאום לסרט משלה”.

degeneres.1-gif

“מוצאים את דורי”, שעולה לאקרנים בארץ בסוף השבוע, מעביר את הפוקוס מנמו אל הדגיגה השכחנית, שרוצה כעת למצוא את הוריה ולאחד את משפחתה. בצוות המדבבים נכללים, בין השאר, כוכבי הסידרה “משפחה מודרנית” אד אוניל (אל באנדי מ”נשואים פלוס”) וטיי בארל, וכן דיאן קיטון ויוג’ין לוי (האבא מ”אמריקן פאי”) בתפקידי הוריה של דורי.

○   ○   ○

תקציב ההפקה של הסרט עמד על 200 מיליון דולר, והציפיות בהתאם. בסוף השבוע שעבר, שבו עלה הסרט בארה”ב, הוא הכניס 136 מיליון דולר, שבר את השיא הקודם של “שרק 3” מ־2007 (121 מיליון) והפך רשמית לסרט האנימציה עם הפתיחה המכניסה ביותר אי פעם.

“בסופו של דבר, זה סרט משפחתי”, מסבירה דג’נרס, “האתגר של דורי הוא לאזור אומץ ולחפש, גם אם היא לא תמיד זוכרת. זה מסר שאני מאוד אוהבת: שנכות היא למעשה כוח. גם כשדורי לא בדיוק מבינה מה הולך סביבה, היא ממשיכה בשלה, לא מטילה דופי באף אחד, ולעולם אינה מרושעת. היא פשוט הולכת קדימה, זאת הדרך היחידה שהיא יודעת לעשות”.

לכתבה המלאה הקישו

http://www.israelhayom.co.il/article/391727

Leave a Comment