ישראל התחשבה באינטרס הבריטי והאמריקני והבטיחה שירדן לא תהיה פלשתין / אמנון לורד

 

ברור שישראל ראתה כאפשרות מעשית שממלכת ירדן תיפול ושהדבר ניתן לביצוע. היו כוחות בתוך הממסד הביטחוני שחשבו שזה רעיון טוב. חלק נכבד מהבעיות שישראל מתמודדת איתן ביהודה ושומרון במשך כל השנים נובע מעצירת המהלך שהחל להתבצע אך נעצר בפקודת ארה”ב ובריטניה – להפלת משטר המלוכה ההאשמי.

Slider

ירדן במקום שלום
במלחמת ששת הימים ולאחריה התחשבה ישראל באינטרס הבריטי והאמריקני, והבטיחה שירדן לא תהיה פלשתין.
על התחשבות זו היא משלמת מחירים עד היום.
בספרי ‘הדור האבוד’ סיפרתי על אירוע לא ידוע ממלחמת ששת הימים. בהרצאה סגורה שנשא ב־1980 חשף יצחק רבין כי כוח סיור של חטיבה 10 של אורי בן־ארי חצה את הירדן והחל לשעוט לכיוון רבת־עמון.
“(היחידה – א”ל) לא עברה יותר מכמה קילומטרים, וקיבלתי דרך משרדו של לוי אשכול ומשרד החוץ אזעקה נוראית של ארה”ב, שהמלך חוסיין משתולל כי צה”ל עולה על רבת־עמון”, סיפר רבין. זו היתה “תביעה אמריקנית חדה וברורה לעצור מיד את ההתקדמות, להחזיר את הכוחות מערבית לנהר הירדן”.
עמיתי חגי סגל מצא לאחרונה בארכיון מסמכים אינטרנטי מברק שמוסיף מידע על ההתרחשות מששת הימים.
זהו מברק ממחלקת המדינה לשגרירות האמריקנית בתל־אביב, שכולל בקשה שייצרו קשר עם בעל התפקיד הישראלי הבכיר ביותר. התאריך 8 ביוני 67′, לפנות בוקר: “השגרירות בעמאן דיווחה זה עתה כי גדוד שריון ישראלי חצה (את הירדן – א”ל) בשעה 5:30 בבוקר בגשר מנדסה (מול ואדי סואיב – א”ל) (…) המלך וראש הממשלה דורשים ושואלים במפגיע מדוע ממשלת ישראל מפרה בצורה כזאת את הפסקת האש”.
במברק נדרשת השגרירות לפנות לישראלי הבכיר ביותר, “מחשש שהמשטר הירדני יתפורר בתוך זמן קצר ביותר. אנחנו מניחים שאין זו מטרתה של ישראל”.
ישראל, אגב, הכחישה שכוחותיה עברו את הירדן, אבל בהרצאתו 13 שנים לאחר המלחמה אישר למעשה רבין שהיה כוח שעבר את הירדן לכיוון רבת־עמון.
ברור שישראל ראתה כאפשרות מעשית שממלכת ירדן תיפול ושהדבר ניתן לביצוע. נראה שלפחות היו כוחות בתוך הממסד הביטחוני שחשבו כי זה רעיון טוב. אפשר גם לטעון שחלק נכבד מהבעיות שישראל מתמודדת איתן ביהודה ושומרון במשך כל השנים נובע מעצירת המהלך להפלת משטר המלוכה ההאשמי.
אפשר ללמוד זאת ממסמך שעיקרו כבר פורסם.
מתברר שארבעה ימים לאחר תום מלחמת ששת הימים כבר ניסח צוות של המוסד בראשותו של דוד קמחי מסמך הממליץ על הקמת מדינה פלשתינית בגדה המערבית. הנחת היסוד של המסמך היא ש”הפתרון האידיאלי להשגת ביטחון ושלום גם יחד הוא הקמת מדינה פלסטינאית עצמאית בחסות צה”ל תוך הסכמה עם המנהיגות הפלסטינאית”.

למעשה, כל תוכניות השלום לאורך השנים הן וריאציה על מה שנכתב במסמך הזה בעקבות סיורים שערכו מחבריו מיד עם כיבוש שטחי יהודה ושומרון והבקעה. רק האותיות במילה “פלשתינית” השתנו. הבעיות שהועלו שם הם הפליטים, מעמד ירושלים, הגבולות וקיום כלכלי. “צה”ל יבטיח את המדינה הפלסטינאית מכל איום חיצוני (…) כוחות צה”ל יאבטחו באופן קבוע את בקעת הירדן – בין לבדם ובין בסיורים משותפים עם כוחות משטרתיים פלסטינאים”, נכתב שם.

בסעיף של “עיתוי וביצוע” נכתב בין השאר, כי “ככל שהלם זה (כתוצאה מהתבוסה – א”ל) ייעלם יהיה קשה יותר להשיג הסכמה והתביעות יגדלו (…) פתרון מוקדם מוסכם עם הפלשתינאים ייתן גושפנקה לפירוק ממלכת ירדן ויעמיד את ארצות ערב בפני מציאות חדשה”.

ישראל העדיפה בסופו של דבר להתחשב באינטרס המערבי, ובייחוד בזה הבריטי והאמריקני, ולהבטיח שממלכתו של המלך חוסיין לא תתפרק. על שמירת האינטרס האמריקני היא משלמת מחירים עד היום.
היא ויתרה על המהלך הצבאי מעבר לירדן, ועצרה את בריחת הערבים מיישובים ביהודה ושומרון – ובייחוד ידוע המקרה של קלקיליה. גם שיטפון של פליטים פלשתינים יכול היה לגרום לנפילת חוסיין.
ישראל ויתרה על פתרון פלשתיני מהיר, וכל זה תוך שמירה על שטחי יהודה ושומרון והבקעה כאופציה ירדנית.

זה לא עוזר לנו היום מול ההתנהלות הצעקנית של הירדנים בעקבות הריגתו של אזרח ירדני פלשתיני במעבר הירדן. אבל מוצאו הפלשתיני של ההרוג צריך להזכיר את האפשרות שירדן אמורה לעבור “דמוקרטיזציה” נוסח הממלכה הירדנית־הפלשתינית, מה שיקל על השגת שלום. אפשר לנסות גם פלסטינאית.

 

Leave a Comment