כך תתמקמו בעמק הסיליקון/עודד חרמוני ומושיק רקח

היכן ממוקמים הסטארט אפים החמים ואיפה נמצא הקיבוץ הישראלי

Slider

בחודשים האחרונים, נראה שלא מעט ישראלים מהרהרים על תוכניות רה לוקיישן לעמק הסיליקון. שנינו, לחוד, מקבלים לא מעט פניות של ישראלים, מהנדסים, מנהלים, יזמים, צעירים וגם בני 40 שחושבים בימים אלו כיצד להצטרף אל מה שנראה כמקום הכי חם בעולם ההיי-טק. חלק מהם רואים במעבר שכזה אפשרות לרווחה כלכלית, אחרים רואים בכך אפשרות לעזוב את ישראל בגלל המצב הפוליטי-דמוגרפי ואחרים, פשוט רוצים לחיות בעמק הסיליקון כמה שנים ולחוות אותו, ואת מה שהוא יכל להציע. בשבילם, תהיה הסיבה שלא תהיה, בחרנו להתחיל את הטורים שלנו שיעסקו בעמק הסיליקון, בהקדמה לישראלי המגיע לעמק, מין מורה נבוכים קצרצר- לאלו שלא מבינים למה הכוונה ב”ניפגש ביוניברסיטי”, או “אני מתרחק מהקיבוץ” או “קרנות ההון סיכון של סנד היל כבר לא מחפשות יזמים צעירים”.

עמק הסיליקון היא בירת ההיי-טק של ארה”ב, אבל היא מאוד לא אופיינית לארצות הברית. דמיינו קהילה אידיאלית של אנשים חכמים שמגיעים מכל מקום בעולם – סין, הודו, ישראל, קוריאה, יפן, בריטניה וארה”ב, ויוצרים יחד קהילה של חינוך, חדשנות, יזמות והשקעות. עמק הסיליקון כיום הוא ערב רב של מוצאים – כ50% מהסטארט אפים בעמק נוסדו על ידי זרים, ערים שלמות הן בעלות רוב לא אמריקאי ומספקות תחושה של ביקור בסין, הודו או הרצליה ומערכות החינוך הטובות בארצות הברית שבהן לעיתים התלמידים האמריקאים הם מיעוט, וחברות ענק שבהן רוב המהנדסים הם הודים או סינים לכל שרשת הערך. למרות השוני האתני, עמק הסיליקון הומוגני במרכיב האנושי- מקצועי שלו – שכונות שלמות של מהנדסים, שכונות שלמות של מנהלים ושכונות שלמות של יזמים.

העמק, הוא אזור שלם שנותן תחושה שכולם יכולים להיות משהו, שכולם מצליחים, שכולם חכמים ושכולם עמידים. כי אם אתם לא כאלו, תתקשו מאוד לחיות בעלויות החיים שעמק הסיליקון דורש בימים אלו, מקום בו את המאזדה 3 הישראלית, מחליפה BMW מסדרה 3. ובאותה נשימה, אפשר לומר שהעמק, למרות העושר וההצלחה של רבים מתושביו, הוא מקום מאוד צנוע באופן יחסי ושיוויני. אולי מהשיוויוניים בארה”ב. כל אחד שמגיע, בין אם הוא יליד המקום או מהגר, זוכה בדרך כלל לאותה הזדמנות. אנשים עשירים ועשירים פחות שולחים את ילדיהם לאותם בתי ספר ציבוריים (הטובים בארה”ב), ולאותן קבוצות ספורט, ומתגוררים בשכנות אחד עם השני, ובגלל שזה האיזור עם אחוז מכוניות היוקרה הגבוה בארה”ב, גם כולם נוסעים פחות או יותר באותן מכוניות.

אולם מי שבכל זאת מתעקש להפגין בבוטות את עושרו, זוכה לזלזול. זה לא מתאים לתרבות העמק. ועוד דבר כללי ומרכזי על העמק – זה איזור שמקדש את החינוך כערך עליון, כשאנשים לובשים את חולצות האוניברסיטאות שלמדו בהן, בעיקר סטנפורד, כמדים יצוגיים, והורים שולחים את הילדים שלהם להוציא ציונים גבוהים בבתי הספר שכבר מילדות מכינים אותם לקבלה לאוניברסיטאות הטובות.

קצת טופוגרפיה – עמק הסיליקון, הוא אזור שלם שנמצא דרומית לסן פרנסיסקו וכולל כמה ערים ועיירות שלא כולן מוכרים בכלל לישראלים. סן פרנסיסקו עצמה, שכאמור מצפון לעמק, הופכת בשנים האחרונות לאלטרנטיבה לעמק הסיליקון ויותר ויותר חברות גדולות, בעיקר בתחום המשחקים, האינטרנט, הקונסיומרס, ה-Ecommarce והאנטרפרייז סופטוור מקימות בה את עיקר פעילותן. כעיר גדולה, היא מאוד אטרקטיבית ליזמים צעירים ומתנהלת בה קהילה יזמית וקהילת משקיעים וחממות שונה ולא פחות מעניינת בשנים האחרונות מעמק הסיליקון. מדרום לעיר מתחיל העמק בערים כמו סאן מטאו, סאן קרלוס ורדווד סיטי, שכוללים חברות היי-טק כמו אורקל, EA וחממות טכנולוגיות כמו NestGSV. באיזור גם כמה מהעיירות העשירות בעמק – כמו הילסברו ווודסייד, ואת’רתון בהם גרים עשירי העמק בחוות רחבות ידיים ולשם מגיעים נשיאים ומועמדים לנשיאות לגייס כספים לקמפיין.

דרומית משם – הערים היותר מוכרות של העמק לאזניים ישראליות. מנלו פארק, הכוללת את רחוב סנד היל שכולל את מרבית קרנות ההון סיכון הגדולות באמריקה (“אני מבלה יום בסנד היל רוד”, הוא משפט שכיח אצל יזמים המגייסים כסף). מדובר באחת הערים האמריקאיות הלבנות היחידות שנותרו בעמק הסיליקון, שהוא בעצמו כור היתוך מאוד רחב. פייסבוק, היא כיום החברה המפורסמת ביותר שממוקמת בעיר. מדרום לה ממוקמת פאלו אלטו, בירת עמק הסיליקון שבמרכזה רחוב יוניברסיטי, שהוא רחוב “היזמים” של העמק שמוביל עד לאוניברסיטת סטנפורד, שהיא למעשה, ליבו האקדמי של העמק. פאלו אלטו, הנחשבת לאחת הערים היקרות בחוף המערבי, כוללת גם קהילה גדולה יחסית של ישראלים וחברות ישראליות שקיבעו בה את מושבן וכן את הjcc, המרכז התרבותי יהודי שפועל בה.

צמודות לפאלו אלטו שתי ערים – האחת היא מאונטן ויו, העיר שבה פועלת כיום גוגל, ונחשבת לאחת הערים המתפתחות ביותר בעמק וכן לוס אלטוס, ולוס אלטוס הילס, שתי ערים מחוברות קטנות ומאוד אמידות שבין הגרים בה מייסדי גוגל, ובכירים בחברות ויזמים רבים שעשו הון גדול. דרומה משם ממוקמת סאניוויל – הנחשבת למרכז ישראלי בולט ובו “הקיבוץ” איזור הכולל כמה קומפלקסים של בניינים בהם מתגוררים מהנדסים ישראלים רבים. מחירי הדירות בעיר עלו, אך הם עדיין סבירים ביחס למחירי הנדל”ן בערים שהזכרנו ולכן משמשים כמפלטם של ישראלים רבים יחד עם מערכת חינוך שיודעת להתמודד עם ילדים ישראלים. לצד סאניוויל ממוקמת העיר קופרטינו, מרכז מושבה של חברת אפל, ועיר שהפכה בשנים האחרונות לכמעט לגמרי סינית.

דרומית מקופרטינו ממוקמות שלוש ערים שמזוהות יותר עם עמק הסיליקון כששמו נקשר לסיליקון ושבבים – סאן חוזה, העיר הגדולה בעמק הסיליקון, שרבים מתושביה מקסיקנים וכוללת חברות ענק ואת מרכז הבילוי העיקרי- סנטנה רו, סנטה קלרה, העיר שבה פועלת אינטל, ולוס גאטוס, העיר העשירה הדרומית, שבה מתגוררים רבים ממנהלי חברות התקשורת והשבבים שבעמק.

איפה הישראלים?

על פי הערכות במפרץ סן פרנסיסקו גרים כ-30 אלף ישראלים – יזמים, מהנדסים, מנהלים, משקיעים וגם גננות, מורות ומורים, מטפלות, נהגים, מובילים ואפילו זמרת אופרה בדימוס. לא כולם בעמק עוסקים בהיי-טק. אבל כל מי שנמצא בו, נושם היי-טק, יזמות וחדשנות. מגני הילדים ובתי הספר שמדגישים מצויינות אקדמית, דרך השכנים, ועד לפעילות של הקהילה. הישראלים, כאמור, מתקבצים בשלוש ערים דומיננטיות – פאלו אלטו, סאניוויל וסאן חוזה. עם זאת, כמעט בכל עיר, ישנו ציבור ישראלי כלשהו.

חברות הסטארט אפ הישראליות פועלות בעיקר בערים סאוניוויל, פאלו אלטו וסאן חוזה. ה”סטארטפיסטים” הצעירים נוהגים לפקוד בעיקר את רחוב יוניברסיטי בפאלו אלטו בבתי הקפה ונציה, פאריס, יוניברסיטי, קופה קפה, וחומוס אורן, המרכז הקולינרי – סטארטאפיסטי של העמק. מוקד נוסף של ישראלים הוא ה-JCC מרכז התרבות והספורט היהודי הממוקם בפאלו אלטו וכולל ספריה ישראלית, גני יהודים, לימודי עברית ותוכניות העשרה בעברית אותם מנהלת רונית ג’ייקובס.

את הצד הפורמלי של ישראל מייצגים בעמק הקונסול הישראלי, שיושב בסן פרנסיסקו, הקונסולית הכלכלית שיושבת בסנטה קלארה והנציגה של קרן בירד. לצידם פועלים שלושה גופים מרכזיים – CICC – לשכת הסחר ישראל-קליפורניה ו-IEFF, פורום היזמים והמנהלים הישראלים בעמק (שכותבי טור זה מנהלים) וטק אביב עמק הסיליקון, שמקבץ יזמים ישראלים ומנהלים לדיונים אחת לזמן מה. גוף נוסף מרכזי היא תוכנית ההאצה לחברות ישראליות בעמק – UpWest. התוכנית חושפת לא מעט חברות סטארט אפ בפני קהילת העסקים המקומית. בניגוד לקהילות אתניות אחרות, לקהילה הישראלית אין עיתון או אתר חדשנות מקומי, אך עורק החיים של רבים מהישראלים הוא סביב קבוצת שפועלת בקבוצות של גוגל והפכה למין לוח אירועים ומידע של הקהילה מחיפוש מטפלת דוברת עברית, דרך ייעוץ לגבי מיסוי וויזות ועד לנדל”ן.

הקהילה הישראלית בעמק לוקחת חלק פעיל במה שעמק הסיליקון הפך והופך להיות. ישראלים יושבים כיום בצמתים מרכזיים בחברות כמו פייסבוק, גוגל, לינקדאין, אינטל, קוואלקום, SAP וחברות אחרות ויזמים ישראלים הם מהבולטים בעמק. זו קהילה תומכת ופתוחה שמסייעת רבות לישראלים המגיעים לשליחות, לביקור, לגיוס, לפתיחת דלתות או עוברים לתמיד. ה-IEFF באמצעות פייסבוק ולינקדאין מאפשר לכם כל העת לקהל מידע ולהתייעץ עם החברים בו.

 מושיק רקח ועודד חרמוני מתגוררים בעמק הסיליקון ומנהלים יחד בהתנדבות את ארגון היזמים והמנהלים הישראלים בעמק הסיליקון, שרקח הקים ומסייע לחברות ויזמים לפעול בעמק. רקח הוא מייסד ומנכ”ל חברת הסטארט אפ Silo וחרמוני עובד בחברת ההשקעות רודיום.

Leave a Comment