כשבוגארט חיסל את אבו-ג’יהאד/בן כספית

Slider (64)

ח’ליל אל-וזיר, הוא אבו-ג’יהאד, חוסל על ידי ישראל לפני 25 שנה וחודש אחד בדיוק. ביום שני השבוע שודר ב”עובדה” שבערוץ 2 (הערוץ הנצפה ביותר בישראל), סרט דוקומנטרי מרתק המשחזר את החיסול ההוא, שנחשב עד היום בישראל לאחת מפעולות הקומנדו המיתולוגיות ביותר שנצרבו ב-די.אן.איי הישראלי הקולקטיבי, סמל מובהק למה שמכונה כאן “ידו הארוכה של צה”ל”, שיודעת לסגור חשבונות דמים עם הגרועים שבאויבי המדינה היהודית, באשר יסתתרו. “עובדה” היא המקבילה הישראלית ל”60 דקות”, וזו הייתה תכנית סיום העונה שלה. עד היום, לא התייצבה ישראל הרשמית מאחורי חיסול אבו-ג’יהאד. הקרדיט על הפעולה יכול היה להינתן לסיירת מטכ”ל ולקומנדו הימי, יחידות העילית של צה”ל, רק בחסות “פרסומים זרים”. מה קרה פתאום שהצנזורה הישראלית מסירה את האיסור ובכירים ישראלים רבים מתייצבים בפנים גלויות מול המצלמה ומתקוטטים על התהילה הרחוקה ההיא? למה דווקא עכשיו, כשג’ון קרי ממשיך להתרוצץ באזור מיוזע כדי להציב בימים הקרובים את ישראל והפלסטינים בפני הצעה שאי אפשר ולא כדאי לסרב לה, לחידוש התהליך המדיני?

כמה גרסאות: ראשית, יכול להיות שזה במקרה. בסוף, בישראל, רוב הקונספירציות מתבררות כהתנהלות שהסתבכה. שנית, יכול להיות שהגיע הזמן שבוגי יעלון יבצר את מעמדו כ”חייל מספר 1″ החדש. הוא הרי נכנס לנעליים של אהוד ברק וגם לו מגיעה קצת תהילה. יעלון לא מתראיין בסרט, לא מדבר ולא מתאר, אבל תמונתו מהימים ההם מעטרת כל פינה של השידור, וגם קולו היציב והבוטח ברשת הקשר הוא אחד הנרטיבים הברורים של השידור. החשוד המיידי, כרגיל, הוא אהוד ברק, שידע תמיד לעשות שימוש בסודות המדינה לצורך קידום אישי. אבל האמת היא, שזה לא באמת משנה. העולם ידע שישראל חיסלה את אבו-ג’יהאד מהרגע הראשון, ונדמה לי שגם אבו-ג’יהאד עצמו ידע את זה, בחלקיק השנייה בה הוא ניצב חי מול הורגיו רעולי הפנים.

אבו-ג’יהאד היה סגנו של יאסר ערפאת בהנהגת הפת”ח, הוא היה ראש הזרוע הצבאית, הוא עמד מאחורי פיגועי הדמים הקשים ביותר שזעזעו את ישראל באותם עשורים. חטיפת האוטובוס בכביש החוף ב-1978, במהלכה נרצחו בדם קר 35 אזרחים ישראלים; פיגוע הדמים בנהריה (1979), שבו רוצץ סמיר קונטאר {C}{C}ראשיהם של ילדים ישראלים, ובו אחת האמהות, שהסתתרה בארון מפני המחבלים, הרגה בטעות את בתה הפעוטה כשניסתה להשתיק אותה; ההשתלטות על מלון “סבוי” בחוף תל-אביב (1975); הניסיון להנחית אונייה עם עשרות מחבלים בתל-אביב על מנת לפשוט על מטה צה”ל בקריה (1985); ועוד שורה בלתי נגמרת של פיגועי דמים שחלק גדול מהם היה מכוון נגד נשים וילדים. במובן הטכני, אבו-ג’יהאד היה בן מוות. באופן יחסי, נדמה לי שהוא גרם לישראל יותר נזק מזה שגרם אוסאמה בן-לאדן לארה”ב. אם אבו-ג’יהאד היה מעולל את מה שעולל לאמריקה, היא הייתה מוחקת אותו. אם הוא היה עושה את זה לרוסיה, היא הייתה מוחקת אותו, יחד עם הכפר, או העיר בה הוא מתגורר. אבל ישראל היא סיפור אחר לגמרי. כל מהלך שישראל מבצעת נתפס, נשפט ונמדד בעולם בכלים אחרים לגמרי. האינטרסים הישראלים מורכבים, רגישים ולפעמים צולבים. ישראל צריכה לחשוב פעמיים, ולפעמים גם מאה פעמים, לפני שהיא נוקטת בפעולות בלתי הפיכות. דוגמה קטנה: עבאס מוסאוי היה מזכ”ל חיזבאללה ויריב קשה של ישראל. ב-1992 הוא חוסל בטיל מדויק שנורה ממסוק ישראלי בלבנון. החליף אותו חסן נסראללה. אני מעריך שישראל הייתה מוכנה להשקיע לא מעט כסף, מאמץ ותכנון יצירתי, כדי להחליף בין שני אלה בחזרה.

הפעולה בתוניס הייתה מבצע קומנדו מושלם. נדמה לי שאין בעולם מדינה עם יכולת ביצוע מהוקצעת כזו. 4 סטי”לים של חיל הים, מלווים במטוסי קרב, יוצאים (בנפרד, כדי לא להותיר חתימה מודיעינית) מנמל חיפה, עליהם 20 לוחמי שייטת ו-20 לוחמי סיירת מטכ”ל ישראלים. שלושה סוכני מוסד (שני גברים ואשה) מגיעים במקביל לתוניס בדרכונים זרים, שוכרים וילה בסמוך לביתו של אבו-ג’יהאד ברובע הווילות המפואר של הבירה תוניס, ושלושה כלי רכב מסחריים. המודיעין היה מדויק. ביתו של אבו-ג’יהאד שורטט ונבנה מחדש, עד רמת המזלג במטבח, במטה המוסד בתל-אביב. כשהלוחמים פרצו לתוכו, הם ידעו איפה כל מדרגה, איפה כל כניסה ומה יש בכל חדר, כאילו פרצו לביתם שלהם. הם ירדו לחוף בסירות מהירות, נאספו על ידי אנשי המוסד, חיסלו את השומר בפתח הבית באקדח לוגר עם משתיק קול מונחה לייזר, פרצו פנימה וירו באבו-ג’יהאד למעלה מ-70 קליעים. אשתו וילדיו שהו בבית. האשה, אום ג’יהאד, נהדפה הצידה כדי שלא תיפגע. גם הילדים. אני מכיר מדינות וארגונים רבים שלא היו משאירים זכר מהמשפחה. לצה”ל יש רמה מוסרית אחרת ברוב המקרים.

למאמר המלא הקישו

Read more: http://www.al-monitor.com/pulse/iw/contents/articles/opinion/2013/05/israel-is-longing-for-abu-jihad.html#ixzz2VOMdquhU

Leave a Comment