כשהזומבים נתקלו בישראל/ישי קיצ’לס

סרטו החדש והמדובר של בראד פיט “מלחמת העולם  Z” מעורר כעס בקרב גורמים פרו־פלשתיניים בגלל הדרך שבו מוצגת ישראל • ביום חמישי הוא עולה אצלנו

 Slider5745

בשבח חומת ההפרדה. “מלחמת העולם Z”

“מלחמת העולם Z”, סרט הזומבים החדש והמדובר בכיכובו של בראד פיט, יעלה בסוף השבוע בארץ. בינתיים מעורר הסרט, שמתאר את ההתרחשויות הגלובליות האפוקליפטיות שנגרמות עקב מגיפה כלל עולמית של מתים־חיים, סערה בקרב גורמים פרו־פלשתיניים בשל הדרך החיובית שבה הוא מציג את מדינת ישראל ואת המדיניות שלה למלחמה בזומבים.

בסרט רק שתי מדינות מצליחות לעמוד בפני מתקפת הזומבים: צפון קוריאה, שבמהלך קיצוני וזריז מחליטה לעקור את שיניהם של כל אזרחיה (כדי שלא יוכלו להדביק זה את זה), וישראל, שמתכוננת לרע מכל מבעוד מועד, ובונה חומת הפרדה סביב ירושלים כדי למנוע את כניסתם של הזומבים לעיר.

עם הגעתו לירושלים המבוצרת פוגש פיט, שמגלם חוקר לשעבר באו”ם המחפש אחר מקור המגיפה, את ראש המוסד הישראלי (המגולם בידי השחקן ההולנדי־ישראלי לודי בוקן). זה מספר לו כי בעקבות הפסיביות הטרגית שאפיינה את ההחלטות של העם היהודי ושל מדינת ישראל בעבר (השואה, מלחמת יום כיפור), ברגע שעלתה האפשרות שהעולם נמצא תחת מתקפת זומבים – הוחלט שלא לקחת סיכונים ולבנות את חומת ההפרדה. עם זאת, שערי העיר פתוחים בפני כל מי שאינו נגוע, ואפשר לראות כיצד לצד חיילי צה”ל ואזרחים ישראלים שוהים בעיר גם פלשתינים ובני לאומים אחרים מהמזרח התיכון.

תוך כדי שפיט מסתובב בעיר, אפשר להבחין כי מגיפת הזומבים יוצרת מציאות אוטופית שמאלצת את הצדדים לשכוח ממחלוקות העבר ולעבוד יחד כדי לשרוד. אך בטוויסט אירוני ומשעשע, בשונה ממה שקורה ברב המכר של מקס ברוקס (בנו של השחקן/במאי היהודי מל ברוקס), שעליו מתבסס בחופשיות הסרט, דווקא ה”ביחד” מחמם הלב הזה הוא שמביא את הקץ על ירושלים: קבוצה של ישראלים ופלשתינים, ששרה בצוותא את “עוד יבוא שלום עלינו” של להקת שבע, מעוררת את זעמם של עשרות אלפי הזומבים המצויים מחוץ לחומות, ומעודדת אותם לטפס מעל החומה ולהשתלט על העיר.

העובדה שהיוצרים בחרו להעניק לגיטימציה לבנייתה של חומת הפרדה גררה, כצפוי, ביקורת חריפה בעולם הערבי. באתר של רשת אל־ג’זירה הובאו תגובות נזעמות של בלוגרים וגולשים שכינו את הסרט “פורנוגרפיה ציונית”. בנוסף, נטען כי האירועים המוצגים על המסך מעמידים את הפלשתינים בשורה אחת עם הזומבים. גם העובדה שאל פיט מתלווה במשך כל חציו השני של הסרט חיילת ישראלית אמיצה ורבת תושייה (המגולמת בידי דניאלה קרטיס), הצליחה לעצבן מגיבים רבים וחיזקה אצלם את הסברה כי מדובר בסרט תעמולה ישראלי. “לפחות עכשיו ברור מה מסמל ה־Z”, צייץ גולש בטוויטר, “Zionism”.

אף שאין ויכוח על כך ש”מלחמת העולם Z” מציג את מדינת ישראל באור חיובי – מעניין לגלות שבספרו של ברוקס העניינים מורכבים יותר. שם ההחלטה ההישרדותית לשוב לגבולות 67′ ולפתוח את השערים בפני כל מי שאינו חולה מעוררת את חמתה של האוכלוסייה החרדית, שפוצחת במרד אלים.

כך או כך, הסאטירה הגיאו־פוליטית הפרובוקטיבית שרקח ברוקס בספרו ללא ספק הצליחה לגעת בעצב חשוף ולעורר דיון סוער ומרתק. לא רע בשביל בלוקבסטר הוליוודי עתיר תקציב שעוסק בזומבים.

המאמר פורסם ב”ישראל היום ב 7-7-2013

Leave a Comment