כשהקרקס הופך לתיאטרון מאת יהודית זאבי

 

בפברואר יגיע לארץ קרקס ריסרקל מהונגריה • כתבתנו נשלחה לראות את הקרקס בבודפשט

circus-riskil

קרקס ריסרקל ההונגרי // צילום: אורית פניני

לפתע העיניים מתקשות לפענח את שמתרחש על הבמה. מעין רשת עצומה בגודלה, מוארת בצבע אדום, עשויה מריבועי בד, מבגדים – ומבני אדם, כולם ארוגים בצפיפות זה לצד זה, כולם רוקדים בתיאום מושלם. והנה משתלשל מלמעלה אקרובט, רגליו קשורות בבד טישו בלבד, ראשו הפוך. האם מה שאנחנו רואים הוא אמיתי, או שמדובר בעיבוד דיגיטלי מתוחכם? ובהנחה שהאפשרות הראשונה נכונה: איך, בשם כל השדים והרוחות, הם עושים את זה? בזמן הצפייה במופע של קרקס ריסרקל, השאלות הללו עולות שוב ושוב. 

במסגרת סידרת קרקסי הבמה באופרה הישראלית יגיע לארץ בפברואר קרקס ריסרקל מהונגריה עם המופע “הליצן העירום” (ארבע הופעות במשכן לאמנויות הבמה החל מ־7 בפברואר). מדובר בקרקס מודרני שכולל אקרובטיקה, להטוטנות, מחול ורגעים קומיים.

הקרקס נוסד בבודפשט ב־2012 על ידי הבמאי והכוריאוגרף בנצה ואגי. “בקרקס העכשווי חשוב מאוד שהצופה יבחין בעלילה ויוכל להתחבר לאמן ברמה הרגשית, ולכן על הקרקס לפסוע אל במת התיאטרון”, אומר ואגי בשיחה לפני המופע. אגב, להונגריה יש מסורת קרקס ארוכת שנים, שהחלה במאה ה־19, ובירתה בודפשט נחשבת לבירת הקרקסים של אירופה. 

במופע של ריסרקל השפה היא תנועה. המופע מדמה מסע פנימי אל נבכי נשמתו של ליצן קרקס שעוזב את הבמה, וחושף את הסערה המתחוללת בנפשו המרובדת של הליצן, מאחורי האיפור המוגזם, הבגדים העליזים וחיוכו הנצחי. 

circus-riskil-1

קרקס ריסרקל ההונגרי  //  צילום: אורית פניני

מרהיב לראות את חברי קרקס ריסרקל מבצעים בכישרון מעורר השתאות את הנאמברים שלהם: מפגן כוח אקרובטי ולהטוטני בביצוע טכני מדויק. גם התפאורה, התאורה והתלבושות במופע הן דרמטיות, גדולות מהחיים, וכמו התרגילים עצמם, לעיתים הן מסייעות להבליט את הפוטנציאל הבידורי של המופע. למשל, כשהשחקנית הראשית חובשת מגדל מפואר של כובעים – ומצליחה, איכשהו, לא להפיל אותם מראשה למרות ההתרוצצות על הבמה.

הנאמברים הווירטואוזיים של האקרובטים על חבלי קרקס, קובייה תלויה, עמוד וטרמפולינה הם בבחינת אקרובטיקה אווירית בשיא הדרה. גם הנאמבר של הלהטוטן שמסובב בידיו וברגליו – בעודו שכוב על כיסא ורגליו מורמות – חישוקים, כדורים ועוד, מציג שילוב מופלא של קואורדינציה, שליטה וריכוז. 

ואם לא די בכך – המוסיקה הוקלטה בשיתוף תזמורת סימפונית ומעניקה למופע מעטפת של פנטזיה ססגונית. המופע מלווה בנגינה חיה של פסנתרן, ולעיתים התחושה היא שהצלילים שמפיק הפסנתר הם שמוציאים את התנועה מהאמנים.

את הליצן/ית מגלמת השחקנית המוכשרת להפליא בריגיטה אגד, שמועמדת לאוסקר על תפקידה בסרט הקצר “Beautiful Figure”. אגד מעצימה את המופע באמצעות קטעי קישור שמתובלים בהומור וברגש. בשיחה שהתקיימה עימה בחדר האיפור, דקות לפני עלייתה לבמה, אגד סיפרה כי “רגע לפני שהמסך עולה אני משקיפה על הצופים שיושבים בשורות הראשונות ומנסה לנחש כיצד הקהל יגיב, עד כמה הוא יהיה פרטנר בהופעה. בכל מופע הקהל שונה, כך שהאינטראקציה איתו מגוונת”.