כשמוסיקה פוגשת טכנולוגיה מאת אילן גטניו

מיזם סטארטאפים מוסיקליים, שהוקם בבית הספר רימון בשיתוף מכללת ברקלי בבוסטון, פיתח אפליקציה פורצת דרך • עכשיו תוכלו להלחין, לכתוב תווים, להשמיע ולשתף בלחיצה על המסך • תוכנית האב של המיזם: ליצור מסגרת ייחודית של נוער מוסיקלי שוחר טכנולוגיה

rimon-school

נציגי רימון וברקלי // צילומים: עופר שובל, סוליד

סטארט־אפ זה לא רק תקשורת, פיננסים וסייבר. אפליקציות אפשר ליצור בכל אחד מתחומי החיים, וצריך רק לזהות צורך אמיתי של הרבה אנשים למצוא פתרון יצירתי, והדרך סלולה.

תחום המוסיקה לא זכה להרבה אפליקציות, שינגישו את קלות היצירה לכל אחד. האפליקציות והתוכנות לכתיבה של תווים במחשב ובסמארטפון הן מסורבלות ומאוד לא ידידותיות למשתמש, בלשון המעטה. אפילו מוסיקאים מקצועיים מעדיפים לוותר על האפליקציות הללו ולהמשיך ליצור בדרכים המסורתיות, אף על פי שהטכנולוגיה יכולה להיות להם לעזר רב. עד היום רוב המוסיקאים בארץ ובעולם עדיין כותבים תווים בעט על נייר.

חברת סטארט־אפ ישראלית ששמה Compoze, שאותה מוביל אלון שחם, יזם, מוסיקאי, מנכ”ל ומייסד החברה – מתכוונת לשנות זאת. Compoze מייצרת אפליקציות לתיווי על האייפון והאייפד, שיאפשרו לכל יוצר – מתחיל, חובב או מקצועי – להלחין על הסלולרי שיר ואפילו סימפוניה, וכל זאת בקלות ובאופן אינטואיטיבי.

rimon-school-1

האפליקציה בפעולה 

Compoze השיקה בשבוע שעבר את האפליקציה הראשונה שלה LeadSheets, שמיועדת לנגני ג’אז, ובעזרתה אפשר לתעד את תהליך ההלחנה בקלות ובצורה אינטואיטיבית, לשתף את המנגינה עם חברים, ואפילו לשמוע את היצירה שהולחנה באופן מיידי כשהיא מנוגנת בכלי נגינה שונים. המשתמש מקבל “דף תווים חכם” ומשרטט את התווים ישירות לתוך הסמארטפון באמצעות האצבע באופן הכי קל וטבעי.

מדובר באפליקציה ראשונה מסוגה, שיכולה לשמש כלי יצירה ולמידה. האפליקציה מאפשרת לרשום תווים ישירות בסמארטפון כך שלא תאבדו דפים, ויש אפילו אפשרות להוכיח בעלות על לחן או מנגינה מקוריים. יש גם אופציה לשמוע מייד איך מנגינה נשמעת, שימוש באפליקציה כאמצעי ללימוד תווים, ואפשר לשתף ברשת באופן מיידי את המנגינות והלחנים שכתבת.

עוד תכונה חשובה היא האפשרות לשתף תווים בקלות ובמהירות עם חברים ליצירה (עם חברי הלהקה שלך או מורה למוסיקה שמשתף תווים עם תלמידים במהלך שיעור, למשל). השוק יכול להיות אדיר. את הפיתוח החלה החברה בצורה עצמאית ואז הגיעה למאיץ הסטארטאפים, שם נמשכת העבודה באמצעות משוב של סטודנטים ברימון והמאיץ גם מסייע לקדם את האפליקציה ולהנגיש אותה לכל העולם.

קו רמת השרון – בוסטון

מרכז היזמות המוסיקלי־טכנולוגי הוא ראשון מסוגו בישראל. הוא הוקם בסיוע קרן ברכה כדי לקדם חדשנות ויזמות ישראלית בתחומי המוסיקה והטכנולוגיה. את המרכז הקימו בית ספר רימון, המוסד המוביל בישראל ללימודי מוסיקה בת זמננו, ומכללת ברקלי בבוסטון, השותף האקדמי הבינלאומי של רימון והמוסד המוביל בעולם ללימודי מוסיקה עכשווית. רימון וברקלי מלווים את פיתוח המוצרים במסגרת מרכז החדשנות הטכנולוגי־מוסיקלי שהקימו בארץ ואף עוזרים בפיתוח עסקי בחו”ל.

במרכז היזמות ברימון ברמת השרון יפותחו רעיונות ומיזמים חדשים בתחומי המוסיקה והסאונד, יצירה, הפקה, הפצה ושיווק של תוכן מוסיקלי. מדי שנה ייבחרו מיזמים שאותם ילוו אנשי מקצוע ומנטורים מהארץ ומחו”ל, ובתהליך מובנה יקדמו את הפרויקטים הלאה.

בצוות ההיגוי לתכנון הקמת המרכז השתתפו כמה אנשי מפתח מתחומי תעשיית המוסיקה וההיי־טק הישראלי, ובהם מוטי גוטמן – מנכ”ל מטריקס, וד”ר אורי ויינהבר – מנכ”ל חממת thetime, מהחממות המובילות בישראל, אשר ילווה מקרוב את הקמת המרכז החדש.

נשיא בית הספר רימון למוסיקה, יהודה עדר, אומר כי “במסגרת פעילות רימון, אנחנו נחשפים בכל שנה לעשרות פיתוחים טכנולוגיים מקוריים שהסטודנטים שלנו יוצרים. מרכז היזמות הטכנולוגי־מוסיקלי של רימון וברקלי יאפשר לנו להעניק להם וליזמים נוספים את הכלים ליצור מיזמים בעלי פוטנציאל לקידום מסחרי ולקדם אותם בישראל ובזירה הבינלאומית. אנו מזמינים כל סטארט־אפ ומיזם טכנולוגי בעל נגיעה לתחום ומעוניין לקיים שיתופי פעולה, לפנות אלינו ולהשתלב בעשייה”.

חממה לבני הנוער

בחודשים האחרונים כבר פנו לרימון כמה מיזמים ישראליים מתחומי ההיי־טק המוסיקלי בבקשה להצטרף לפעילויות המרכז. באמצעות הקשר הישיר של רימון עם מרכז היזמות בברקלי, תתקיים פעילות שתפתח דלתות בזירה הגלובלית לחברות סטארט־אפ מישראל, תאתר משקיעים ותקדם מיזמים פוטנציאליים עם חברות ושותפים אסטרטגיים בתעשיית המוסיקה העולמית. במסגרת פעילות המרכז, תתקיים בישראל בשנת הלימודים הבאה סידרה של מפגשים וכנסים בינלאומיים בתחומי היזמות היצירתית והחדשנות.

המיזם המוסיקלי־טכנולוגי החדש יפעל גם בתחום החינוכי־חברתי־קהילתי. מנכ”ל רימון, משה סיני, עומד בראש צוות הפיתוח של תוכנית אב, שתתפרס על פני כל מדינת ישראל ומטרתה ליצור מסגרת של נוער מוסיקלי שוחר טכנולוגיה. קבוצה ראשונה כזו כבר פעילה ברימון, והכוונה היא שהחממה תהווה גם מקור להדרכת בני נוער בחדשנות בעולם המוסיקה ותאפשר להם ליצור מיזמים טכנולוגיים משלהם.

בצד הבינלאומי, ישתפו ברימון פעולה עם היזם הבינלאומי פאנוס פאנאי, מנהל מרכז היזמות של ברקלי, שגם הקים את “סוניקבידז” (Sonicbids), הפלטפורמה המצליחה שמחברת בין חצי מיליון הרכבים מוסיקליים בכל העולם לבין רשת עצומה של מפיקים, אמרגנים ואנשי תקשורת ומדיה. לדברי פאנאי, “העיסוק במוסיקה מהווה זרז ומנוע לחשיבה יזמית־יצירתית. ישראל ידועה כמרכז עולמי לחדשנות, יזמות וטכנולוגיה והחיבור שלנו עם רימון כמוסד המוסיקלי המוביל בישראל תואם את הפעילות המתפתחת במרכז היזמות שלנו בבוסטון”.

להדגמת האפליקציה: https://www.youtube.com/watch?v=O0NWa1J-BrE