לאונרדו דה וינצ’י צייר את המונה ליזה בעירום מאת אדף גולן

 

האם הייתה קיימת גרסת עירום של המונה ליזה? מחקר על ציור המיוחס לצייר הנודע לאונרדו דה וינצ’י, מאשרת את התזה הדרמטית הזו

האם הצייר האיטלקי המפורסם צייר ציור עירום של המונה ליזה? שאלה זו מסעירה את עולם האמנות במשך 150 השנים האחרונות מאז התגלתה תמונה, בגודל של המונה ליזה, של האישה המצוירת בתמונה המפורסמת רק שהיא בעירום. התמונה שמוצגת במוזיאון קונדה בצרפת נבחנה לעומק לאחרונה על ידי מדענים ומומחים לקראת חגיגות 500 שנה למותו של הצייר הגאון. 

הבדיקות הוכיחו בצורה חד משמעית כי מדובר בציור מתקופתו של לאונרדו עצמו ולא מהתקופה של אחד השוליות או התלמידים שלו. מעבר לכך, נראה כי הציור הוא מעין סקיצה מכינה לקראת ציור עירום בצבע שיתכן כי כבר צוירה על ידי האמן ואבדה למדע. 

 

ציור העירום מול המונה ליזה שבלובר צילום מסך יוטיוב

הציור המדובר נקרא ‘Joconde Nue’ (מונה ליזה עירומה) ו-Vanna. מדובר כאמור בהכנה לציור שמן וזוהי סקיצה מצוירת בפחם של אישה חשופת חזה, שפרצופה וכן פרופורציות הגוף שלה דומים באופן מובהק לציור האגדי של לאונרדו דה וינצ’י המוצג במוזיאון הלובר בפריז. 

מעניין לציין כי בציור הקדום השתתפו שני בני אדם. אחד מהם הוא ככל הנראה לאונרדו שהיה שמאלי ואחד הוא שוליה של הצייר שהיה ימני. המומחים שבדקו את היצירה מציינים כי מצד אחד ישנם לא מעט הבדלים בין שני הציורים, אך הגוף והידיים זהים כמעט לגמרי. כמו כן יש קווי דמיון משמעותיים בין שני החיוכים האניגמטיים של הדמות בשני הציורים. 
  

יש לציין כי המונה ליזה שנחשבת לאחת מפסגות האמנות של הצייר מאופיינת עד היום במסתורין רב. לא ידוע לעולם האמנות מי הזמין את היצירה, כמה זמן עבדו לאונרדו והצוות שלו עליה, וכן כיצד הגיע הציור המיוחד לאוסף המלכותי של מלכי צרפת. 

עם זאת, הגרסה הרשמית סוברת כי המונה ליזה צוירה ככל הנראה באזור שנת 1,503 ומככבת בו ליזה גרארדיני, אשתו של סוחר בדים מפירנצה. עם זאת ככל הנראה מטעמים לא מובנים, הציור לא הגיע אל מזמינו והצייר לקח אותו עמו לצרפת. כך או כך, אוצרי מוזיאון הלובר מקווים להשיג את כל התשובות לגבי ציור העירום לפני תחילת החגיגות לציון 500 שנה למותו של דה וינצ’י ב-2019. הציור לא יהיה זמין לציבור עד לסיום המחקר. 

 

קטעים נוספים

 

Leave a Comment