ליידי גאגא: החדש/ער גמזו

 

מחר ייצא לחנויות האלבום השלישי של כוכבת הפופ חובבת הפרובוקציות, “ARTPOP” • בינתיים גאגא הספיקה להכריז שתופיע בחלל ב־2015 ולהיפרד מהמנהל האישי שלה

 

 

 Slider

עטיפת האלבום החדש

ההשקה הרשמית תתקיים רק מחר בניו יורק, אבל הרעש סביב אלבומה החדש (והשלישי במספר) של ליידי גאגא הולך ומתגבר כבר כמה שבועות.

האלבום, שנושא את השם “ARTPOP”, כבר דלף לרשת ומציג גאגא שעברה התרחבות סגנונית ומוסיקלית. יש בו, לצד הפופ האנרגטי והמוכר שלה, גם סול, R&B, היפ הופ ואפילו בלדת פסנתר. גאגא, שתיארה את האלבום כ”חגיגה ומסע מוסיקלי פואטי”, מנסה לשלב בו בין תרבות הפופ לבין האמנות הגבוהה. על העטיפה היא מופיעה כפסל של האמן ג’ף קונס, השואב השראה מוונוס של בוטיצ’לי, והוא יוצג בגודל טבעי במסגרת מסיבת ההשקה של האלבום.

המוסיקה עצמה רחוקה מאוד מזו שתשמעו באולמות הקונצרטים, אבל נדמה שבימים האחרונים המוסיקה היא לא נושא השיחה המרכזי בנוגע לכוכבת העל. כמי שמחזיקה כ־60 מיליון מעריצים בעמוד הפייסבוק שלה ו־40 מיליון עוקבים בחשבון הטוויטר, גאגא נחשבת לכוח מקוון בעל עוצמה ויכולות חסרות תקדים. את הכוח הזה היא מנצלת כדי להישאר בתודעה בכל רגע נתון ולחולל סביבה הייפ בלתי פוסק באמצעות פרובוקציות ומהלכי תקשורת מבריקים.

הנה טעימה קטנה ממה שמתחולל סביבה בימים האחרונים. רגע לפני השקת האלבום נפרדו דרכיה של גאגא ושל מנהלה טרוי קרטר. קרטר אחראי במידה רבה להצלחתה המטאורית של גאגא, אבל זו לא מנעה חילוקי דעות מקצועיים ביניהם, שהביאו לסיום העבודה המשותפת. אמן אחר היה יכול להיהרס ממהלך כזה, אבל התגובה של גאגא, לדברי מקורביה, היתה כי “זה עצוב, אבל גם משחרר במידה מסוימת. דלת אחת נסגרת ואחרת נפתחת”.

כדי להתגבר לחלוטין על הפרידה, יצאה גאגא למסע קניות בניו יורק ופינקה את עצמה בענק יהלומים מנצנץ במיוחד. טרם פורסם מי יחליף, אם בכלל, את קרטר כמנהלה המקצועי.

מחלוקת נוספת התעוררה בין גאגא לבין חברת התקליטים שלה, שהתנגדה להכנסת השיר “Princess Die” לאלבום. השיר, המתייחס למותה של הנסיכה דיאנה ב־1997, כבר בוצע על ידי גאגא כמה פעמים על הבמה, אך תגובות הקהל גרמו לחברת התקליטים לחשוב כי הוא אינו מתאים לאלבום.

אבל גאגא לא מסתפקת בשערוריות זוטא, היא כאן כדי לשבור שיאים. כך, למשל, קבעה אמנית הפופ הופעה בלא פחות ולא יותר מאשר החלל החיצון. בשבוע שעבר פורסם כי גאגא תשגר את עצמה לחלל בתחילת 2015 באמצעות ספינת החלל “וירג’ין גלקטיק”, ותבצע שם שיר בהופעה חיה. כך תהפוך לאמן הראשון המופיע בחלל.

בשל היעדר כוח הכבידה יהיה עליה לבצע אימוני קול מיוחדים, שיבטיחו כי תוכל לשיר גם מחוץ לכדור הארץ. לקראת הטיסה וההופעה יוצאת הדופן, רכשה הכוכבת פוליסת ביטוח חיים מורחבת בסכום שערורייתי, שתבטיח כיסוי במקרה אסון.

 

הכתבה פורסמה בישראל היום ב 11-8-2013

Leave a Comment