“ליל החזרה בשאלה…”

Slider

תחריט משנת 1850 המתאר משפחה יהודית ישובה סביב השולחן בחג הפסח (מתוך מאגר גטי אימג’ בנק ישראל)

 

‫”
אחרי הקידוש, המכריז רשמית על הערב החגיגי, אחרי הפתיחה המרשימה של “הא לחמא עניא”, המלמדת, על אופי העם היהודי וביתו – בא תורן של השאלות.
הילד, צעיר הבנים במשפחה, נוטל את הפיקוד ושואל: “מה נשתנה?” עיניהם של כל בני הבית ממוקדים בו ומעודדים אותו במבטיהם. בכך, בעצם, פותח הוא – הילד היהודי – את טקס הערב עצמו. וכל האמור לאחר מכן, הוא התשובה לשאלות שנשאלו.
מדוע מתנהל הסדר דווקא בצורה זו? למה בחר מחבר ההגדה את שיטת השאלה והתשובה?
התשובה פשוטה: עצם הצגת השאלה הופכת את השואל למעורב! הוא חדל להיות צופה מהצד. מאותו רגע הוא שייך לעניין, כמשתתף מן המניין בעריכת הסדר. כי לשאול פירושו, שאתה סקרן. אם השואל שם לב לחגיגיות הערב, והוא תוהה למראה הדברים ה”מוזרים” החורגים משגרת היום יום, סימן הוא, שהסקרנות הבריאה והטבעית התעוררה בקרבו. זה חשוב. כי הסקרנות היא אם הדעת. בה תחילת החינוך והבסיס ליצירת קשר נפשי.
זהו ההישג הראשון שמשיג ליל הסדר במאבק נגד פער הדורות. פער דורות, המטיל את צילו הכבד על החברה שלנו כיום. ברגע זה, נוצר הבסיס המשותף, עליו יעמדו יחד ההורים והבנים. מן הרגע ששאל, אפשר לדבר אליו והוא ישמע. הוא מעוניין בתשובה. הוא יאזין למידע החשוב שבפי אביו ולמסר היהודי שהאב רוצה להעביר אליו בלילה זה.
זאת ועוד. הרצון לשאול הוא גם תחילת ההזדהות. אנו נותנים לכך משקל רב. בבתים רבים נהוג שבן אחר בן שואל. מן הקטן, המתחיל במצוה ועד לגדול. עד כמה חשובה עצם השאלה, אנו לומדים מן ההלכה המחייבת גם את האדם היושב בדד לסדר, בלא משפחה כלשהי, לשאול את… עצמו. כי רק מי שמוטרד מן השאלה, מעוניין באמת בתשובה.
לנו, לעם ישראל, חשוב הדבר עד למאד. אנו מעוניינים להעביר לדורות הבאים את לפיד החירות, הטמון בגאולת מצרים. והצגת השאלה היא תחילת הדיאלוג המבורך בין אבות לבנים, הקושר חוליה לחוליה בשלשלת הדורות.
לשאלה יש ערך חינוכי נוסף. הנוער בטבעו, בז לזקנים – לדור הוריו. לא הם ילמדוהו איך לחיות, מה לחשוב וכיצד להתנהג. על כן, ברגע שהבן שואל את אביו, חודרת מעט ענוה ללבו. הוא מבין ויודע, כי אביו המבוגר ממנו ועתיר הנסיון יכול לאלפו בינה, להורות לו את הדרך.
בדיאלוג גלומה עוד ברכה. הוא מחדש גם את הקשר המשפחתי הטוב. קשר, אותו אנו מחזקים דווקא בערב זה, כדי להבליט ולהוכיח, שהופרה מזימתו של האויב המצרי ושל שאר אויבינו מאז. המשפחה היהודית עודה קיימת, ברוך ה’!
כל שנה בליל הסדר, שאלת הבנים גוררת, את תשובת האבות. חישוקי הקשר המשפחתי המתעמעמים ומתרופפים במשך השנה, במיוחד, בחברה פתוחה ומודרנית כחברתנו – זוכים לחישול מחודש.

פסח כשר ושמח!

View Post on Facebook · Edit Email Settings · Reply to this email to add a comment.

Leave a Comment