למי קוראים מלח הארץ, והעברית הגלילית גרסת 2022

הביטוי ‘מלח הארץ’ הפך להיות קלישאה שיצאה משליטה, כל קבוצה חברתית או פוליטית מנכסת אותו לעצמה, והיא מיוחסת גם לבריונים אלימים ופושעים פליליים. בגליל העליון מתפתח סלנג קיבוצי עשיר ומופרט, ועוד הערות על שיבושי שפה

בזמר העברי

עורך הדין ששי גז מיהר להגן על הבריון שנגח בפרצופו של רופא שטיפל באשתו וגרם לו חבלות בכל גופו: “האיש הזה הוא מלח הארץ”. נראה שהשימוש בביטוי ‘מלח הארץ’ מגיע בשנים האחרונות לממדים אינפלציוניים, מעין קלישאה שיצאה משליטה, משהו כמו ‘אדם נורמטיבי על סטרואידים’. זו הזדמנות לחזור למקורות, ולבדוק את האבולוציה של השימוש במטבע הלשון הזו.

משכורת מלח ובשר כשר

המקור לביטוי הוא כידוע בברית החדשה, בדרשת ההר שבספר מתי, שבה הוא משבח את ‘עניי הרוח’, הענווים והמושפלים: “אַתֶּם מֶלַח הָאָרֶץ, וְאִם תֹּאבַד לַמֶּלַח מְלִיחוּתוֹ, כֵּיצַד תֻּחְזַר לוֹ? הֵן לֹא יִצְלַח עוֹד לְשׁוּם דָּבָר כִּי אִם לְהַשְׁלִיכוֹ הַחוּצָה לִהְיוֹת מִרְמָס לְרַגְלֵי הַבְּרִיּוֹת”. המשל חוזר במקומות נוספים בברית החדשה.  

הביטוי משמש בשפות רבות, והתלוו לו לאורך השנים פרשנויות שונות. הסבר מקובל הוא שהכוונה לשבח את  העניים ולהעלות את ערכם, מאחר שהמלח באותם ימים היה יקר המציאות, ואפילו שולם כמשכורת לחיילי רומי, ומכאן המילה salary. על פי ההקשר ייתכן שהכוונה בספר מתי הפוכה, וכוונתו למלח שהתערב באדמה ואיבד את המליחות שלו. לפי חוקרת הנצרות יסכה הרני, המלח היה ועודנו מרכיב חשוב בהכשרת הבשר, והוא המרכיב אשר הופך את הבשר הטרף לכשר. מכאן שתלמידי ישו הם המרכיב ההופך את כל העולם לכשר וראוי.

להסבר המקובל שורשים בשיטה לכריית מלח מאזורים סלעיים שנשטפו במי הים בגאות, והמלח נותר על האדמה אחרי השפל. מלח שנכרה בדרך זו נחשב היום מוצר יוקרה ונמכר באריזות מיוחדות. הכרייה מוכרת ממקומות שונים, כמו בתאילנד, כפי שמופיע בתמונה שבראש הטור, או באזור קאמארג בצרפת, הנמכר באריזות מיוחדות וקרוי Le Saunier De Camargue Fleur De Sel.

להמשך קריאה

 

Leave a Comment