מאפיונר שלח כומר לחלץ כינור בשווי מיליונים

גנגסטר משיקגו שנאסר ב-2009 החביא בביתו כינור בן 250 שנה שהיה שווה מיליוני דולרים. הוא התיידד עם כומר הכלא, שהועמד לדין והודה במפתיע: המאפיונר שלח אותי לקחת את הכינור כדי למנוע ממנו להגיע לרשויות

פרשה שמזכירה יותר עלילה של סרט הגיעה לסיום דרמטי בבית המשפט, כשכומר שהואשם בסיוע למאפיונר כלוא החליט במפתיע להודות באשמה. האיש, יוג’ין קליין (66), הכריז אתמול (יום ד’) בפתח משפטו כי הוא אשם במיוחס לו – קשירת קשר עם גנגסטר שאותו הכיר בכלא, במטרה לאתר כינור ששווה מיליוני דולרים.

המאפיונר משיקגו, פרנק קלברזה האב, החביא שנים קודם לכן כינור סטרדיבריוס נדיר בן 250 שנה בביתו במדינת ויסקונסין, בניסיון למנוע מהרשויות לשים את ידיהן עליו. הוא העריך כי כלי הנגינה שווה 26 מיליון דולר. קלברזה נידון ב-2009 למאסר עולם בגין 13 מקרי רצח ופגש את קליין במהלך טקס מיסה בית הכלא

the-violin

הכומר יוג’ין קליין אחרי ההודאה הדרמטית :

ב-2007 נפתח משפט המאפיה הגדול ביותר זה שנים. התובע: “זה לא ‘הסופרנוס’ או ‘הסנדק’. זה תיק שנוגע לאנשים אמיתיים, מושחתים מאוד וללא כבוד”. בין הנאשמים – המתנקש פרנק קלברזה

לפי התביעה, קלברזה – שגם נדרש לפצות את קרובי קורבנותיו ב-4.4 מיליון דולר – העדיף לגלות לכומר היכן מוחבא הכינור יקר הערך במקום לאפשר לו ליפול לידי הממשל. המאפיונר, שהוחזק בבידוד מוחלט, החביא את ההודעה בספר תנ”ך והגניב אותו לקליין, שאז העביר את ההודעה למכר של קלברזה.

השניים תכננו מבצע מורכב: הם התכוונו ליצור קשר עם סוכן הנדל”ן שהופקד על מכירת הבית

ולקבוע עמו סיור. התוכנית הייתה שהמכר יסיח את דעתו של המתווך בזמן שהכומר ינצל את ההזדמנות כדי לחלץ את הכינור ממקום מחבואו – אולם הנכס נמכר לפני שהשניים הספיקו לבקר בו.

קליין נעצר לאחר שנראה במצלמות האבטחה מקבל הודעה מקלברזה, שמת בכלא כשנה מאוחר יותר, בגיל 75. במשך ארבע שנים הכחיש הכומר שסייע לעבריין, עד ששינה את דעתו ערב המשפט והודה בקשירת קשר בכוונה להונות את ממשלת ארצות הברית. דינו ייגזר ב-23 ביוני ועונשו עשוי להגיע לחמש שנות מאסר.

אגב, בחיפוש שנערך בביתו באזור שיקגו נמצאו תעודות שמעידות כי הכינור העתיק – שבעבר השתייך לפסנתרן ליברצ’ה – כלל לא יוצר על-ידי אנטוניו סטרדיברי, אלא על-ידי אמן אחר בשם ג’וזפה ארטלי ב-1764, ועל כן ערכו נמוך מזה שהעריך המאפיונר.

 2-12-2015- הכתבה המלאה פורסמה ב ynet

Leave a Comment