מאת מתן אורן: 80 לפילהרמונית

  

לרגל החגיגות יגיעו לנגן עם התזמורת בעונה הבאה כמה מגדולי המוסיקאים בעולם

Philhamonic

צילום: שי סקיף

ב־26 בדצמבר 1936, באולם יריד המזרח בתל אביב, נערך הקונצרט הראשון החגיגי של “התזמורת הסימפונית הארץ־ישראלית”, שלימים תיקרא התזמורת הפילהרמונית הישראלית. על הקונצרט ניצח גדול המנצחים של הזמן, ארתורו טוסקניני הגדול, שברוניסלב הוברמן, מייסדה המיתולוגי של התזמורת, שיכנע אותו להגיע ארצה ולנצח ללא תשלום על התזמורת היהודית שזה עתה נולדה.

בעונת הקונצרטים הבאה, עונת 2016-2015, תחגוג הפילהרמונית 80 שנה להיווסדה, ולרגל חגיגות “עונת הגבורות” יתקבצו ויבואו ארצה כמה מגדולי המוסיקאים בעולם, ובהם הפסנתרנים אנדרש שיף, יוג’ה ואנג ודניל טריפונוב, המנצחים וסילי פטרנקו וכריסטוף אשנבך, וגם כמה כוכבים ישראלים דוגמת נגן המנדולינה אבי אביטל, הסופרן חן רייס והמנצח־פסנתרן להב שני.

זובין מהטה, המנצח הנצחי של התזמורת, יציין גם הוא בשנה הבאה, במקרה או שלא, את יום הולדתו ה־80, וכמה מחבריו הידועים – דניאל בארנבוים, יצחק פרלמן ופנחס צוקרמן – יגיעו ארצה וינגנו לכבודו.

בין הקונצרטים המומלצים בעונה הבאה: זובין מהטה ינצח על ביצוע קונצרטנטי של האופרה “פידליו” מאת בטהובן וכן על הסימפוניה השלישית של מאהלר, ודניל טריפונוב יבצע את הקונצ’רטו לפסנתר מס’ 1 של בטהובן ואת וריאציות קורלי מאת רחמנינוב.