מאת סאל אמרגי  BDSנצחון על ספרד התנצלה בפני מתיסיהו

לאחר ביטול הופעתו בעקבות לחץ פרו־פלשתיני – האמן היהודי־אמריקני הוזמן שוב • הקהילות היהודיות: “החרם פחדני ומפלה, יש להביא את BDS לבית המשפט”

matisiau

 מתיסיהו. “הלחץ היה פוגעני ומאיים”

הסערה סביב ביטול הופעתו של מתיסיהו בפסטיבל הרגאיי בספרד, על רקע לחץ של ארגון BDS המקדם חרם על ישראל וסירובו של האמן לחתום על הצהרת תמיכה במדינה פלשתינית, קיבלה אתמול תפנית חיובית. ממשלת ספרד ומארגני האירוע התנצלו בפני הזמר והיוצר היהודי־אמריקני, והזמינו אותו לשוב ולהופיע בפסטיבל.

לאחר שהחרמתו של מתיסיהו גררה גלי זעם וגינויים עולמיים, פירסם משרד החוץ הספרדי התנצלות רשמית על ביטול ההופעה וכתב כי “ספרד חוזרת שוב על התנגדותה לקמפיינים של חרם על ישראל. הממשלה מבינה את חוסר הנוחות של הקהילות היהודיות, וכמובן מתנגדת לכל סוג של אנטישמיות”. בהתנצלות מארגני הפסטיבל “רוטוטום סאנספלאש”, המתקיים סמוך לולנסיה, נכתב כי “אנו מבקשים סליחה ממתיסיהו ומזמינים אותו להופיע ביום שבת, כפי שתוכנן”. לדברי המארגנים, “קמפיין של לחצים, איומים ואילוצים, שקידם ה־BDS, גרם לנו לטעות בשיקולינו. אנו דוחים אנטישמיות וכל סוג של אפליה דתית, מכבדים את הקהילה היהודית ומבקשים שוב סליחה”.

התנצלויות הממשלה הספרדית והפסטיבל הגיעו לאחר לחץ גדול מצד פדרציית הקהילות היהודיות בספרד, שגינתה את החרם על מתיסיהו וקראה לו “פחדני, לא צודק ומפלה”. אנשי הקהילות אמרו כי “כספרדים, אנו מתביישים בכך שמארגני הפסטיבל, שנתמך בכספי ציבור, נכנעו לסחיטה ולהשפלה המרושעת של BDS ושותפיו. מעשים כאלה מפרים את הזכויות הבסיסיות המובטחות בחוקה שלנו, מבטלים הפעלה לגיטימית של פעולות מקצועיות ומעוררים אפליה ושנאה נגד קבוצות ואישים בגלל מוצאם או דתם, ובמקרה זה יהדותם”.

למאמר המלא הקישו

.